Az emberiség hosszú évezredek óta figyeli az álmok világát. Az álmok a pszichológiában és a mentális egészség fenntartásában is fontos szerepet kapnak, hiszen közvetítésükkel szembesülhetünk elfojtott tudati tartalmainkkal. Éjszakai utazásaink során a kollektív tudattalan üzeneteit szimbolikus képeken keresztül érzékelhetjük. Jól tesszük, ha beszerzünk álmoskönyvet, de fontos, hogy személyre szabottan értelmezzük álmainkat. Hasznos lehet az álomnapló, és a rémálmoktól sem kell félnünk. A tudatos álmodás elsajátítása pedig érzelmi traumáink gyógyításában is sokat segíthet – mutatjuk, hogy csináld.
Az álmodás az emberiséggel egyidős, már az ókori kultúráknál is fontos szerepet töltött be, gondoljunk csak Gilgames álmára. Az álom és a tudatosság kapcsolatával elsőként Sigmund Freud kezdett foglalkozni, könyve Álomfejtés címmel jelent meg. Azt feltételezte, hogy az álmokban megjelenő képek a tudattalanban tárolt elfojtásokról, letapadt érzelmi tartalomról mesélnek. Mivel a nappali éber tudatosságban nem vagyunk képesek ezekkel szembenézni, alvás közben azonban megküzdhetünk szunnyadó démonainkkal.
Carl Gustav Jung szerint az álmokon keresztül nem csupán személyes tudattalanunkhoz férhetünk hozzá, hanem a kollektív tudati mezőből analógiákon és szimbólumokon keresztül csatornaként juthatunk hozzá transzcendens információkhoz, ébredhetünk rá különféle összefüggésekre, melyek közelebb visznek a szellemi-spirituális ébredéshez.
De hogyan is induljunk el a tudatos álmodás útján? Kattintsd végig a galériánkat a lépésekért!
A különböző történelmi korokban megfigyelték, hogy bizonyos szimbólumok minden álmodónál hasonló jelentéssel bírnak. Ezek a kollektív tudattalanból származó jelek, melyeket több kultúrában is álmoskönyvben foglaltak össze. Ilyen például, hogy repülni vagy bizonyos állatokat látni az álomban nagy szerencsét jelent.