A meditáció szó hallatán gyakran esünk kétségbe, amolyan úri huncutságként vagy értelmezhetetlen hókuszpókként gondolunk rá. Pedig a rohanó világunkban mindenkire ráférne az elcsendesedés, „magunkba fordulás” élménye.
A meditáció könnyebb, mint elsőre gondolnád
A meditációhoz nem kell spirituális gondolkodásmód vagy nyakba tekert láb, ahogyan erről egy kép sokunk fejében él.
Idő kell, amit csak és kizárólag erre szánunk, amikor képesek vagyunk kikapcsolni a külvilágot, hogy csak magunkra koncentráljunk.
Felejtsd el egy kicsit a telefonodat!
A modern technikai és társadalmi vívmányok ellenére (vagy éppen miattuk) az emberiség szinte folyamatosan feszült és nyugtalan. Többnyire a gondolataink uralnak bennünket és nem mi a gondolatainkat. A mentális tevékenységeink tudatos irányításával, a meditációval tudunk ezen változtatni.
A meditáció rendszerint olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, és szellemünket átengedjük a nyugalomnak és a belsőnkre való koncentrálásnak. A cél a lelki béke, a megnyugvás keresése.
Ilyenkor sikerül a környezetből kikapcsolódni, úgyhogy pszichológiai szempontból az élményt akár megváltozott tudati állapotnak is lehetne nevezni.
Számos nagy vallásban gyakorolnak rituális meditációt, míg az előbbi meditáció nem jelent szükségképpen vallásos tevékenységet. A meditáció jelenlét. Megszűnik minden, csak az Itt és Most van.
Nem csupán egy dologra koncentrál az ember, mert a meditáció során szemlélődünk. Mindent érzékelünk.
Azzal, hogy egy időre félretesszük a gondolatainkat olyan nyugalmat tapasztalhatunk, amiről korábban álmodni sem mertünk.
Töltődj fel a meditáció által!
Fotó: Jd Mason, Unsplash
A rendszeres meditálás több pozitív változást is hozhat a mindennapjainkba, hiszen a meditációval csökkenthető a stressz, de még a fájdalom is.
Kísérletekkel bizonyították, hogy meditatív állapotban – illetve közvetlenül utána – az agy fájdalomközpontja fájdalom hatására jóval alacsonyabb aktivitást mutat, szemben azokkal, akik nem gyakorolták az elmélyülés technikáját.
De miért is érdemes meditálni? Mert megszünteti a feleslegesen cipelt lelki okokat, amelyekből a betegségek is táplálkoznak. (a testi betegségek 70 % pszichoszomatikus eredetű, azaz az elme működéséből fakad.)
Harmóniát és nyugalmat ad a meditáció
A meditáció feloldja azt a blokkot bennünk, amely felelős a boldogtalanság érzéséért. Megteremthető általa a harmónia, a kiegyensúlyozottság, a belső béke. Növeli a tudatosságot, segít az alvásproblémák kezelésében. A rendszeres meditálással egészségesebbé is válhatunk, és nemcsak a testünk, hanem az elménk is megfiatalodik.
Tapasztalatok és kutatások kimutatták, hogy a rendszeresen meditálást végző emberek sokkal nyugodtabbak, boldogabbak, jobb hatásfokkal kezelik a konfliktusokat és sokkal többet mosolyognak.
Ezek a pozitív változások nemcsak a meditáló személy, hanem környezete számára is jótékony hatással vannak. A meditáció nagy előnye, hogy – ha már van egy kis rutinunk benne – akkor nem kell hozzá semmi, tulajdonképpen bárhol könnyedén elvégezhető. Akár a boltban vagy a bankban sorban álláskor is. És mennyivel jobb kicsit elcsendesedni, mint morogni a lassú ügyintézésen. Egy próbát mindenképpen megér!
Forras: gyogyzona.hu, wikihow.com
Főkép: Daniel Mingook, Unsplash