A rutinok szerepéről sokat hallani manapság, gyakorlatilag minden tevékenységi körhöz vagy napszakhoz kialakult egy: reggeli, esti, szépségápolási, étkezési rutin stb. Az előnyei vitathatatlanok, azonban könnyű a másik végletbe esni, sőt, nem mindenkinek megy a rutinok kialakítása és nem is mindenkinél működnek. Összegyűjtöttük az okokat, miérteket és tanácsokat a hatékony rutin kialakításához.
Mi az a rutin?
A rutin olyan tevékenységeket és cselekvéseket jelent, amiket rendszeresen ismétlünk, és valamilyen személyes módon rendezünk össze. A rutinok által jobban magunknál tarthatjuk a kontrollt, egyfajta védőhálót jelenthetnek, a biztonság és kiszámíthatóság érzését adják az életünknek.
Nem utolsó sorban pedig energiát is spórolhatunk velük. Steve Jobs például híres volt arról, hogy minden nap ugyanazt a ruhát vette fel – Mark Zuckerberg is követi a példáját – hogy a döntésekkel kapcsolatos mentális kapacitását ne pazarolja ilyen mindennapos apróságokra. De a Twin Peaks sorozat legendás készítője, David Lync például írás közben gyakran minden nap ugyanazt eszi, hogy az energiáit a kreatív alkotásra összpontosíthassa.
Persze nem szükséges ilyen szélsőségekben gondolkodnunk, de a napi rutin kialakítása nekünk is segíthet, hogy az időnket és energiánkat fontosabb dolgokba csatornázhassuk. Hogyan?
Mit adnak a rutinok?
Gondolj bele, hány olyan tevékenységet végzünk nap mint nap, amelyeket végig sem gondolunk. Reggeli fogmosás, arcápolás, kávé készítés, este vacsora, a szokásos olvasás/ filmezés elalvás előtt, esetleg az edzésed. Ezeket a tevékenységeket szinte robotpilóta üzemmódban végezzük, nem szükséges koncentrálnunk a megtervezésükre, kivitelezésükre. Csupán az életünk része és csináljuk.
A szokások, rutinok keretet adnak a napjainknak, amelyekhez alkalmazkodunk, más tevékenységeket alakítunk hozzájuk.
Ugyanis a rutinok egyik legfontosabb jellemzője, hogy biztonságot, kiszámíthatóságot adnak. Például egy nehéz élethelyzetben, amikor elvesztettük a biztos pontokat az életünkben, a szokásos esti kutyasétáltatás vagy a reggeli jóga jelentheti a mindent jelenti számunkra.
Fotó: Shutterstock
Hiszen a rengeteg változó között van legalább két fix pont a napunkban. Ilyenkor az idegrendszerünk is fel tud lélegezni és kikapcsol egy rövid időre, ami a mai túlfeszített, információval telített mindennapokban életmentő.
Hogyan alakítsunk ki rutinokat?
A rutin célja, hogy könnyítse az életed. Ne egy plusz stresszforrás, olyan tevékenység legyen, amit tökéletesen kell végrehajtani. Aki így éli meg a rutinokat, az valószínűleg ott követi el a hibát, hogy sokat akar egyszerre, az eredményt pedig azonnal.
A rutin bevezetésénél kulcselem, hogy lépésről lépésre vágjunk bele valami újba, és egy, maximum két felvenni kívánt szokást válasszunk ki első körben.
Ha egyszerre (ráadásul mondjuk január elsejével…) szeretnéd bevezetni a tíz perces jógát munkába indulás előtt, a heti három edzést, az esti digitális detoxot, a rendszeresebb életet, akkor nagy valószínűséggel az első hét után belebuksz majd. Mert ez a sok és nagy változás ellentmond az emberi természetnek.
Az idegrendszer nem bírja felvenni a ritmust, a rengeteg változás pedig a testnek és az agynak is extra stresszforrás, ami arra készteti a szervezetet, hogy túlélő üzemmódba kapcsoljon. Vagy lefagysz és képtelen vagy bármelyiket is csinálni, vagy mindegyiket próbálod, harcolsz, de végül kimerülsz és elveszted a motivációdat.
Először vedd végig, jelenleg milyen fix szokások és rutinok jelennek meg a mindennapjaidban, napi, heti, havi szinten. Majd gondold át, miket szeretnél bevezetni, és ezek hogyan illeszthetők a már meglévőkhöz. Sose a tökéletességre törekedj és hogy mindent beszuszakolj egy hétbe!
Fotó: Pexels
Azt tartsd szem előtt, mi teszi boldogabbá a hétköznapjaidat és egyszerűbben végrehajthatóvá a kötelező feladataidat (pl. takarítás, locsolás, főzés). Hogyan lesznek könnyebben elérhetőek a lelket, testet, elmét töltő tevékenységek számodra a rutinok által?
A rutin keret – nem börtön
Ráadásul egy-egy rutin megszilárdulásához minimum 21 nap szükséges, de inkább két-három hónap. Ezért kisebb lépésekkel érdemes kezdeni, megtervezni és kialakítani egy új szokást, aminek következetes ismételgetésével rutint alakítunk ki.
De az is fontos, hogy ne omolj össze és ne add fel, ha mégis kimarad néhány alkalom egy pörgősebb időszakban. Teljesen rendben van, ha egy nehezebb vagy éppen nagyon boldog és kicsattanó időszakban megváltozik az ember rutinja. Engedd meg magadnak ezt a rugalmasságot, hogy időnként áramolhass az élettel, és a rutin valóban egy keret adjon az életednek, ne pedig börtönt.
Sőt, egy-egy nagyobb kihívást jelentő szokás, például a hideg zuhany bevezetésénél az is teljesen rendben van, ha egy napot csinálod, majd egyet kihagysz: a lényeg, hogy két egymást követő napot lehetőleg ne hagyj ki, mert utána sokkal nehezebb lesz visszatérni hozzá.
Párosítsd egy már meglévő szokással!
Az is sokat segít egy új rutin bevezetésében és megszilárdításában, ha egy, már meglévő szokással párosítod.
Például, ha több érdekes podcastet szeretnél hallgatni, indítsd el reggel, amíg készülődsz a munkába, kávézol, összepakolsz, felöltözöl. Ezeket a tevékenységeket minden nap elvégzed, tudat alatt működnek, és az agyad egy idő után össze fogja kötni a két tevékenységet.
Fotó: Pexels
A rossz szokásoknál is így működik. Például néhányszor bekapcsolsz egy sorozatot vacsi közben, majd néhány hét után azt veszed észre, hogy képtelen vagy élvezetesen enni, ha nem megy semmi. Naná, hiszen az agyad összekötötte a két dolgot és innentől nem működnek egymás nélkül.
Hagyd, hogy egy stabil rutin magával húzhassa az új szokást. Sokkal könnyebb lesz így és sikerélményed lesz, ami az elején nagyon fontos visszacsatolás, hogy jó úton jársz.
A rutin kulcsszavai: egyszerűsít, feltölt, ritmust és keretrendszert ad. Nem szabály, hanem védőháló, ami elkap, fenntart, megtart, ha szétesnél. És olykor mindannyian szétesünk.