Minden család életében eljön az a pont, amikor egy idős szülő vagy nagyszülő folyamatos ápolásra, felügyeletre szorul. Az otthonápolás rendszere állami szinten Magyarországon sajnos nem létezik, és az állami és magán idősotthonokba sem egyszerű bekerülni. A családokon emiatt óriási a teher, miközben a legtöbben információhiánnyal küzdenek. Mit tehetünk akkor, amikor egy közeli hozzátartozónk állapota tartósan rosszra fordul, és már nem képes önállóan ellátni magát? Számba vettünk néhány alternatív lehetőséget az ápolók nemzetközi napja alkalmából: ismerd meg őket te is!
Május 12-én ünneplik világszerte az ápolók nemzetközi napját, Florence Nightingale, a modern ápolóképzés megalapítójának születési évfordulóján. Nightingale a hadikórházakban szerzett tapasztalatait is feldolgozva alapozta meg a betegápolás elméleti és gyakorlati képzését, a Feljegyzések az ápolásról című munkájával és kétszáz egyéb tanulmányával, alapjaiban átformálva és hivatássá téve a szakmát. Az ápolás, mint szakma napjainkig nélkülözhetetlen ez egészségügyi ellátórendszer hatékony működéséhez.
Felboruló mindennapok
Mindannyian tudjuk, mennyire felborítja a megszokott mindennapokat egy család életében, ha lebetegszik az egyik tagja. Még egy rövidebb lefolyású influenza vagy egy kéz- és lábtörés is óriási szervezést igényel. De nem feltétlenül szükséges komoly betegséggel küzdeni, hiszen az időskor közeledtével mindannyiunknak szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy nem leszünk képesek mindent önállóan megoldani.
Kiket ápolunk ma otthon?
Három esetben szokott felmerülni az otthonápolás lehetősége: váratlanul bekövetkezett egészségromlás esetén – pl. egy baleset vagy egy agyvérzés után –, illetve ha egy tartósabb, legtöbbször gyógyíthatatlan betegség olyan stádiumba jut, amikor a beteg már nem képes önmagáról gondoskodni. Ide soroljuk azokat az eseteket is, amikor idős szeretteink, bár betegség nem gyengíti őket, az idő múlásával, életük végéhez közeledve szorulnak segítségre.
Sajnos gyakran áll elő olyan helyzet is, amikor bár a beteg vagy idős szerettünk még ápolást igényelne ugyan, de a kórházi férőhelyek hiánya miatt hazaküldik. Ilyenkor a betegnek vagy a családjának valahogy meg kell oldania, hogy a saját otthonában kapjon megfelelő, gyakran egészségügyi szakértelmet igénylő ellátást. Szinte nincs olyan család, aki valamilyen formában ne találkozott volna már ezzel a helyzettel.
Külön ápolást igényelnek a végstádiumba lépett betegek, ahol a családdal közösen hozzák meg a döntést, hogy az utolsó időszakot otthon, családi körben szeretnék tölteni. Nekik is professzionális segítségre van szükségük, hiszen egyetlen átlagos család sincs felkészülve az erre a szituációra és az abból adódó nehézségekre. Számukra jelent megoldást a hospice, ami nem arról szól, hogy az élet véget ér, hanem éppen arról, hogy még tart.
Fotó: Pexels
Kevés a segítség
Az otthonápolás kivitelezéséhez sajnos nagyon kevés segítséget kapnak a hozzátartozók. Ha látták is egy-két alkalommal, hogyan kell az adott feladatot elvégezni, ők nem szakképzett ápolók, a valós tudás hiánya bizonytalanságot kelt az általunk ápolt személyben, sőt, bennünk, az ápolóban is.
Arról nem is beszélve, hogy például egy idős szülő fürdetése, átmozgatása, pelenkázása és testi és vagy szellemi leépülésének megélése mekkora érzelmi terhet jelent a család tagjai számára, az otthonápolás anyagi terhei mellett (gyógyszerek, főzés, kezelések, orvoshoz járás és ápolás miatt munkából kiesés). Egy idős vagy sérült családtag otthoni ápolása gyakorlatilag teljes munkaidős feladat, az otthon ápolt személyek után kapott állami anyagi támogatás mindehhez mérten megalázóan alacsony: 2024-ban az ápolási díj alapösszege bruttó 48.405 Ft/hó, emelt összegű díja bruttó 72.608 Ft/hó, míg kiemelt összegű díja bruttó 87.129 Ft/hó.
A megfelelő otthonápolás
A megfelelő otthonápolás lehetőséget nyújt arra, hogy a hozzátartozók életminősége nagy mértékben javuljon, megőrizve ezzel méltóságukat, csökkentve bennük a félelmet azzal kapcsolatban, hogy ők már csak tehernek számítanak a családjuk számára.
Megfelelő betegmozgatással, táplálással sok betegség, állapotromlás megelőzhető, elkerülve a kórházi ápolást. Így a betegek élvezhetik az otthonuk kényelmét, szeretteik közelségét, ez pedig nem utolsó sorban csökkenti a kórházak és az ápoló személyzet túlterheltségét is.
Ki ápoljon?
Az idős családtag ápolása leggyakrabban a középkorú nőkre hárul. A későbbi gyermekvállalás, a nyugdíjkorhatár kitolódása miatt manapság általánossá vált, hogy miközben egy 60–65 éves nő aktívan dolgozik, ápolja a 85 éves anyukáját, unokái is vannak.
Az otthonápolás talán még soha nem került ennyire reflektorfénybe, mint napjainkban. Szerencsére ma már elérhető több olyan szolgáltatás és tudásanyag, ami lehetővé teszi, hogy az emberek szeretteik otthoni ápolását ne nyűgként, félelmekkel és bizonytalansággal teli, nehéz időszaknak éljék meg.
Az otthonápolás hatalmas stresszel jár
Már vizsgálatokat is végeztek azzal kapcsolatban, mennyi stresszel jár az otthonápolás. Amellett, hogy állandó éberséget igényel, emiatt kimerültséget okoz, a kiszámíthatatlanság és a kontrollálhatatlanság magas foka tovább súlyosbítja a helyzetet, mindezek pedig hosszan tartó pszichés megterhelést jelentenek. Így szinte elkerülhetetlen, hogy a gondozó élete előbb-utóbb beszűkül, és megjelennek különböző testi és lelki betegségek.
Egyes kutatások szerint például sokan válnak például depresszióssá −az otthonápolást végzők 46-59 százaléka klinikai depresszióval diagnosztizálható – emellett az alkohol- vagy drogfogyasztás, valamint a krónikus betegségek megjelenése is jelentős körükben.
A szüleiket, gyerekeiket ápoló emberek sokszor maguk is megbetegszenek az alvás- és mozgáshiány, nem megfelelő étkezés és a pihenés, saját szükségleteik háttérbe szorítása miatt. Ennek okai lehetnek anyagi vagy egyéb okok miatt kialakult kényszerhelyzet, hiányzó segítség, így sokszor az ápolóknak valóban nincs idejük magukra.
Ápolj otthon
Ebben kíván az érintettek segítségére lenni például az Ápolj otthon weboldal, amelynek alapítója Széni-Dégi Fanni szakápoló. Fannit saját, személyes tapasztalatai ösztönözték arra, hogy létrehozzon kollégáival egy felhasználóbarát, könnyedén kezelhető, orvos- és ápoló szakmai háttérrel rendelkező online felületet.
Az oldalon olyan videók és leírások találhatók, amelyek nem tartalmaznak bonyolult szakkifejezéseket, hanem egyszerű, hétköznapi szóhasználattal magyaráznak meg fontos tudnivalókat. A videók, hasznos tippek a szakterület szabályainak megfelelően elkészített anyagok, így az érintett családtagok elsajátíthatják és biztonsággal alkalmazhatják az adott technikákat, amelyek segítségükre lesznek az otthonápolás során.
Non tu solus (Nem vagy egyedül)
Hasonló elveket képvisel a Non tu solus (Nem vagy egyedül) nevet viselő vállalkozás is, amely gondozó néniket közvetít ki családokhoz.
A két alapító, Meszleny Eszter és Udvaros Veronika az embertől-emberig tartó személyes segítést, illetve ennek támogatását tűzték ki maguk elé, és teszik mindezt a legnagyobb alapossággal, nagy körültekintéssel és odafigyeléssel. Az otthoni betegápolás megoldását tartják elsődleges feladatunknak, hogy a családtagoknak minél több ideje maradjon egymásra, és ha nem is tudják a nehézségeket megoldani, de remélik, hogy könnyíteni tudnak azokon. Az alapítók fontosnak tartják leszögezni: nem középsúlyos vagy súlyos demensek gondozására szakosodtak, és nem hospice-ellátást (gyógyíthatatlan daganatos betegek ellátása) nyújtanak, hiszen ezek már speciális ápolást, képzettséget igényelnek.
Otthongondozó szolgáltatások
Ha úgy érezzük, hogy mi magunk nem vagyunk képesek ezen feladatok ellátására, ám valamilyen okból kifolyólag otthoni gondozásra, ápolásra szorulna egy családtagunk, igénybe vehetjük egy otthongondozó szolgáltatásait.
Az esetek többségében idős, és/vagy rokkant személyek ápolásával, gondozásával szokták megbízni őket. Az sem ritka azonban, hogy valamilyen fogyatékkal élő személy mellé válik szükségessé egy házigondozó felvétele.
Mennyibe kerül az otthonápolás?
Az otthoni ápolás árak változóak és számos tényezőtől függenek. Az árak alapvetően óradíjakként, napidíjként vagy csomagárakként jelennek meg.
Az otthonápolás óradíjai 4.000-8.000 forint között mozognak Magyarországon, míg a napidíj általában 25.000 Ft. Az otthonápolás árai általában jóval alacsonyabbak, mint a hosszabb idős otthonban való tartózkodás.
Azt, hogy a házi ápolásba mi fér bele, gondozója válogatja. Egy idősgondozás esetében is lehetnek különböző szintek. Ha teljesen magatehetetlen a személy, ott sokkal több a teendő, hiszen etetni, itatni, fürdetni is szükséges. Előfordulhat azonban, hogy valakinek csak arra van szüksége, hogy segítsenek neki az orvoshoz, terápiára járásban, gyógyszerek kiadagolásában.
Források: Non tu solus, Ápolj otthon, Qjob, Egészségkalauz, 24.hu
Kiemelt kép: Pexels