Ha gyakran vagy aránytalanul dühös a partneredre, jellemzően irreális elvárásokat – például a gondolataid olvasását – támasztasz a másikkal szemben, és folyton azon gondolkodsz, épp mit csinál a másik, amikor nincs veled… Akkor az önszabotázs a kapcsolatban téged is érinthet. Ez a védekezési mechanizmus belőled fakad, épp ezért a megoldás kulcsa is a nálad van. Eláruljuk az árulkodó jeleket és hogy mit tehetsz, ha felismerted magadon!
Az elején még jól megy minden, szuperül megvagytok, boldog vagy. Aztán ahogy kezdenek komolyodni a dolgok, elkezded észrevenni a hibáit. Aztán már csak azokat látod. Egyre többet veszekedtek, egyre kevesebb időt akarsz vele tölteni. Dühös vagy rá, de sokszor már nem is tudod, miért. Addig kutakodsz a telefonjában, amíg találsz valamit, ami féltékenykedésre adhat okot. Végül elhidegültök, azzal nyugtatod magad, hogy ennyit érdemelsz. Aztán bekövetkezik az elkerülhetetlen vég, a szakítás.
Fotó: Pexels
Ha észreveszed ezeket a jeleket, mintázatokat a párkapcsolataidban, akkor valószínű, hogy az önszabotázs a kapcsolatban téged is érint.
Fontos tudatosítanod, hogy ez a viselkedés legtöbbször egy önvédelmi mechanizmus, aminek nem a tudatos szakítás a célja. Sokkal inkább a tudatalattidból fakadó működés, amivel megpróbálod távol tartani magadtól a párod, hogy ha szétmentek, az ne fájjon annyira.
Kiváltó oka sokszor korábbi csalódás, akár megcsalás, önértékelési zavarok, és hogy nem érzed magad méltónak egy boldog párkapcsolatra.
Az Insider cikkében Kristin M. Davin pszichológus és párterapeuta kiemeli, „gyakoriak a szabotáló viselkedésformák olyanoknál, akiknek nincs kellő önbizalmuk, nem jutottak túl korábbi fájdalmakon, elszakadási problémákkal küzdenek.”
Önszabotázs a kapcsolatban? Erre figyelj
De mik is ezek az intő jelek? És hogyan védekezz, ha az önszabotázs a kapcsolatban a boldogságod útjában áll? Mutatjuk.
1: Túlzottan kritikus hozzáállás
A szabotálók legjellemzőbb viselkedési formája a partnerrel szembeni túlzott kritika egy 2021-es felmérés szerint.
Davin szerint ez megnyilvánulhat többek közt abban, ha apró dolgokba – pl. az ágy bevetésének vagy a mosogatás módjába – is belekötünk, ha sokszor ítélkezünk párunk felett a teljes kép ismerete nélkül, vagy állandóan a hibákat keressük a másikban a pozitív oldal elismerése nélkül.
Szintén intő jel lehet, ha gyakran emlékeztetjük párunkat a múltbéli hibáira.
Fotó: Pexels
2: A másik „megfigyelése”, vele szembeni bizalmatlanság
Szintén figyelmeztető lehet, ha gyakran azon kapod magad, hogy rágódsz rajta, vajon kivel találkozik, merre jár a párod, esetleg folyton azt figyeled, kivel csetel.
Ezeknek a viselkedési formáknak gyakran korábbi csalódottságból fakadó bizalmatlanság a kiváltó oka.
3: Konfliktuskerülés a végletekig
A hiedelmekkel ellentétben az egészség párkapcsolat jele, ha néha vitáztok, ugyanis ezt azt jelzi, hogy meg tudjátok beszélni a nézeteltéréseket. David D. Bowers, a Thriveworks Polaris párkapcsolati pszichológusa szerint az esetleges veszekedés szándékos elkerülése fontos párbeszédek elmaradásához vezet.
Hiszen sokat árthatsz a kapcsolatodnak, ha például nem mondod el, hogyan állsz a gyermekvállalás kérdéséhez, milyen érzések vannak benned az összeköltözéssel kapcsolatban, vagy hogy milyenek a valódi politikai nézeteid.
Érdekel a következő 4 jel és hogy mit tehetsz, hogy legyőzd a szabotáló viselkedést? Akkor olvass tovább!
Via Insider
Főkép: Shutterstock