Sokan félnek tőlük, mások imádják őket és a szabadságot, amik a lovaktól, a lovaglás által kapnak. Én azon szerencsés emberek közé tartozom, akik már szinte baba koruktól rajongásig szerették ezeket a fenséges állatokat és minden vágyuk az volt, hogy megtanulhassanak lovagolni. Nekem rengeteg adott ez a csodálatos sport: hadd adjak pár okot, amiért neked is érdemes kipróbálnod!
Nekem a lovaglás…
„De hát a lovak olyan hatalmas állatok!”
„Miért nem tudtál mondjuk sakkozni elkezdeni?”
Máig a fülemben csengenek ezek a gyakran hallott, értetlenkedő mondatok. Pedig az én lovas ”karrierem” már akkor elkezdődött, mikor még járni is alig tudtam: édesapám már a kezdtetek kezdetén nehezen tudott elszakítani ezektől a számomra különleges állatoktól. Az első találkozásoktól persze hosszú út vezetett az első tereplovaglásokig, de azonnal megéreztem, milyen az igazi szabadság és elkezdtem más szemmel nézni a természetre is. Mikor megkaptam az első lovamat, akkor tudtam meg igazán mit jelent a felelősség, a versenylovaglás, díjugratás pedig megtanított a kemény munkára, a kitartásra és az alázatra.
Biztosan más ember lennék, ha a lovaglás nem lett volna a gyermekkorom, az életem része: soha nem bántam meg, hogy ezt a fantasztikus sportot választottam és a lovak szerelmese lettem és vagyok a mai napig.
Testi-lelki feltöltődés, sport a szabadban
Fotó: Tim Schmidbauer, Unsplash
Mint minden élőlényről, a lovakról is gondoskodni kell, és bizony, jóval több foglalkozást, időt és anyagi befektetést igényelnek, mint egy kis hörcsög. Mégis, aki belevág ebbe az életre szóló kalandba, az tisztában van, tisztában kell lennie azzal, mivel jár „lovas embernek” lenni.
Ha valaki beleszeret ebbe a sportba, büszkén megy lovagló felszerelésben bevásárolni, a lovaknak csak az „illatát” érzi és mindig lesz a hűtőjében pár kiló répa vagy alma.
A lovaglás már gyermekkortól kezdve jó módszer arra, hogy gyermekeink felelősséget vállaljanak, tanuljanak. A rendszeres lovaglás nem csak egy sport a gyermekek számára, de nagyszerű keretet is ad a mindennapjaikhoz. Arról nem is beszélve, hogy egy jó lovarda szuper közösséggel is jár, így lesz az egyéni sportból komoly együttműködést igénylő csapatmunka.
Te irányíts, ne a félelem!
Lovak a legelőn, csodás naplemente, csend és nyugalom: elárulom, ezek a filmekben gyakran látott jelenetek a való életben is pont így néznek ki! De mit tehetsz, ha ijesztőnek látod ezeket a tisztelet parancsoló állatokat?
Ha félsz, és képtelen vagy felülni a lóra, kezdetben elég, ha időnként kilátogatsz egy közeli lovardához vagy lótartóhoz, máris tápláltad a lelked.
Csak az válhat jó lovassá, aki a félelmeit kordában tudja tartani. Hiszen nem élvezhetjük a tereplovaglás örömeit, ha közben folyamatosan csak arra gondolunk, mikor fogunk leesni patás társunk hátáról.
Milyen hatással van a testünkre a lovaglás?
Elterjedt tévhit, hogy a lovon csak ülni kell, de ezt már az első pár lovon töltött percben megcáfolhatjuk. Hiszen a lovaglás messze nem arról szól, hogy csak utazunk egy négylábú hátán.
Mikor elkezdtem lovagolni, a testem szinte átformálódott az elmémmel együtt.
Fantasztikus, mennyire kifinomítja az egyensúlyérzékünket, hogyan hat a koordinációs képességünkre. A helyes üléshez és egyáltalán ahhoz, hogy a ló hátán maradjunk, számtalan izomcsoportunknak kell egyszerre és összhangban mozognia. Alap lovaglásnál komoly lábmunkára, hát- és hasizom munkára van szükség.
A lovaglást bárki végezheti egészen kicsi kortól idős korig, kivéve, ha porckorongsérves, vagy fennáll nála szívinfarktus veszélye, esetleg várandós. Utóbbinál csak a balesetveszély miatt nem ajánlott ez a mozgásforma. Irodában ülőmunkát végző embereknek, vagy hátfájdalommal küzdőknek különösen ajánlott a lovaglás, mint sport. Akik komolyan szeretnének lovagolni, azoknak további jó hír, hogy a lovaglástól kifejezetten formás lesz a fenék, lapos a has és izmos a comb.
A szabadban történő lovaglás alkalmával ráadásul erősítjük az immunrendszerünket és szinte magunkba szippantjuk a napsugarak adta D-vitamint.
Szabadság, természet, igazi kikapcsolódás
A lovaglás lélekre gyakorolt hatása sokak számára a jógához hasonlítható. A lovak igen érzékeny állatok, így könnyen át tudják venni a bennünk felhalmozott feszültséget.
De tapasztalatból mondom, hogy a tünetek sokszor „maguktól” is elszállnak: ha egyszer a nyeregbe pattanunk, az ringani kezd alattunk és elkezdünk a ló és a természet zajaira koncentrálni, minden stressz és feszültség egy szempillantás alatt megszűnik.
Ha nyeregben vagyunk, az agyban olyan kémiai anyagok termelődnek, melyek euforikus és oldott állapotot idéznek elő.
Szücs Renáta pszichológus szerint a lovasterápia tökéletes módszer lehet azoknak, akik élményekkel szeretnének dolgozni önmaguk fejlesztésén. A lovakkal kialakul egy olyan kapcsolat, mely lehetővé teszi, hogy az ember saját magát egy egészen új nézőpontból szemlélhesse. A terápiák alkalmával megtanulhatunk könnyedén kezelni nehezebb szituációkat, javíthatunk a kommunikációs képességeinken, fejleszthetjük önbizalmunkat.
Ha szívesen kipróbálnád a lovasterápia áldásos hatásait, jelentkezz Reninél!