A libidó kérdése sok tabuval terhelt. Szégyellnivaló dolognak hat, ha nincs belőle elég. De mi az elég? Mindig egy bizonyos szinten kell állnia? Ha elfogyott, az örökre szól? Ritkán beszélgetünk róla, hogy állunk a nemi vággyal, de szerencsére a libidó visszaszerzése nem lehetetlen, és nem is annyira bonyolult, amennyire elsőre gondolnánk. Csörgits Kinga szexuális tanácsadó segít megérteni az összefüggéseket, hogy közelebb kerülhessünk szexuális mozgatórugónkhoz.
Mit takar pontosan a libidó kifejezés?
Csörgits Kinga: A libidó a nemi vágy, angolul ez a sexdrive, és alapvetően kifejezetten a szexuális vágyakat értjük alatta. De ezzel kapcsolatban bennem mindig az a kérdés merül fel, hogy léteznek-e kizárólag szexualitással kapcsolatos vágyak, vagy tudjuk-e magát a vágyat rétegezni, szegmentálni? Szerintem nem. Ez egy kreatív életerő energia, aminek van egy nagyon magas kifejeződési szintje, és ez a szexualitással például nagyon is összefüggésben van. Ha én a mindennapokban vágyom valamiféle kielégítettségre, akár az étkezéssel, akár testi funkciókkal, bármivel kapcsolatban, az egy alacsonyabb szintű vágy. A szükségletek és egy magasabb szintű vágymegélés két nagyon különböző dolog.
A vágy mindig egy interakció. Lehet, hogy saját magammal, a vágyam tárgyával, vagy egy másik emberrel, egy kapcsolódással összefüggésben, de megfigyeléseim alapján a vágy soha nem áll önmagában. Abból ered, hogy én valamivel kapcsolatba kerülök és ebben a kapcsolatban minél közelebb akarom tudni magamhoz azt a valamit, amire vágyom. Ebben az is szerepet játszik, hogy ez kizárólag testi funkciókkal összefüggő szükségletkielégítés, amit ugyanúgy megnevezhetünk akár vágyként, vagy egy lényegesen magasabb pszichével összefüggő dolognak.
Ez egy kreatív erő bennünk, és a vágyra mindig egy katalizátorként tekintek, ami a lelkesedésen, a motiváción keresztül tettekre, cselekvésre, dinamikus mozgásra, aktivitásra ösztönöz bennünket. Ez az energia mindig oda áramlik, ahol éppen van egyfelől szabad kapacitás, másfelől szükség. Akkor tud az ember libidója, szexuális vágya rendben lenni, ha van rá szabad tér, idő, lehetőség. Erre akár az egyéni, akár a párkapcsolati páros lehetőségek, a külső körülmények jó konstellációt biztosítanak.
Összefügg a libidó a pszichével, vagy csak a testi funkciókkal van kapcsolatban?
Csörgits Kinga: Fontos tisztázni, hogy az izgalom és a vágy két különböző dolog. Az izgalom egy nagyon testi dolog, például a libidó kapcsán a testben gerjeszthető izgalom gondolata ugrik be, amit akár önkielégítésben, akár szexben valamilyen formában elő lehet hozni. Ha a testem fényévekre is van a szexuális izgalomtól, de elindítom bizonyos útvonalakon, megkap bizonyos impulzusokat, akkor nagy valószínűséggel ebből ki fogok tudni hozni egy magas szintű szexuális izgalmat. Főleg, ha ismerem ennek a testnek a működését, legyen az akár az enyém, akár a partneremé.
Ehhez képest a vágy egy olyan mélyebb minőség, ami már feltételez egy odakapcsolódást valamihez, valakihez. Egy mélyebb szintű motivációt, lelkesedést arra, hogy ezt a valamit vagy valakit az ember megélje. A kettő között véleményem szerint óriási különbség van. Az izgalommal nem feltétlenül kell, hogy együtt járjon a vágy megjelenése. Simán le lehet vezényelni úgy egy önkapcsolódást, egy szexuális együttlétet, hogy az teljesen jó, volt benne orgazmus, minden kerek egész volt, de egy pillanatig nem jelent meg benne igazából vágy.
Erre jó példa egy kisgyerekes pár, akik jól vannak egymással, de hullafáradtak, hiszen egy megváltozott élethelyzetben vannak. Lemennek a szexuális folyamatok, amik szoktak, ezekben régen vágy is volt, de az a magasabb szintű kreatív életerő energia most ott van benne a pici babában és abban, hogy őt fenntartsák. Amikor éppen van idő, lehetőség és van szex közöttük, az sokkal inkább a testiségről szól ebben az életszakaszban. Mindez fordítva is előfordul, főleg traumás képleteknél, azaz lehet, hogy agyban, lélekben én nagyon rákívánok valakire, de közben fizikai szinten nem tud megjelenni az izgalom. Tehát a vágy és az izgalom nem feltétlenül jár együtt. Én azt szoktam mondani, hogy a szex soha nem kizárólag csak a szexről szól. Amikor vágyom valakire, valamire, akkor biztos, hogy a pszichének van egy mélyebb munkája, egy gyógyulásra való igénye ezzel kapcsolatban. Ez nem csak arról szól, hogy azzal az adott emberrel szexeljek egyet, vagy ezt az adott fétist, extrém vágyat megéljem a szexualitásomban. Hanem azáltal, hogy én azt a valamit vagy valakit megélem, a saját magamban is fel tudok szabadítani valamit, amihez jelen helyzetben még nem férek hozzá.
Fotó: Veres Anita
Mindig azonos szinten kell lennie a libidónknak? Ha nem, miért és hogyan változik életünk során a libidó?
Csörgits Kinga: Az előzőekből adódóan szerintem nem. Ha a szexuális vágyat úgy nézzük, mint egy ilyen kreatív életerő energiát, akkor ez egyenlő a teremtéssel. A teremtés olyan, mint egy projekt. Van egy kezdeti, egy felívelő és egy lezáró szakasza. Ez egy folyamat, és a vágy, főleg annak a magasabb szintű kivetülései akkor tudnak megjelenni az életünkben, amikor megérik a változásra való igény bennünk. Ez a vágy belehajt minket új kapcsolatokba, helyzetekbe, ami változást indíthat el az életünkben.
Azt, hogy a vágy, az izgalom egyaránt mennyire tud megjelenni bennünk, azt befolyásolja, az egészségi állapotunk, a saját testünk, nőknél például a hormonrendszer működése. Mennyire stresszes vagy pont nem stresszes élethelyzetben vagyunk, milyen a partnerünkkel való kapcsolati dinamikánk, a saját magunkkal, testünkkel kialakult kapcsolatunk. A vágyat két nagy halmazként a saját magunkkal való kapcsolatunk és a kapcsolati dinamikánk befolyásolja. Ez független attól, hogy van-e partner. A harmadik halmaz az egészségi állapot.
Rengeteg dolog van egyéni szinten hatással a libidóra. Például hogy mit hozok otthonról, a kötődési mintázataim, azok beakadásai, a szüleimmel való kapcsolatom. Az, hogy más életterületeket hogyan vagyok képes gondozni, fenntartani. Hogyan vélekedem a testemről, a külsőmről, mennyire van jelen bennem a szégyen? Hogyan vagyok az egész szex témával, a meztelenséggel, az intimitással, mennyire dolgoztam meg a traumáimat? Testileg milyen az egészségi állapotom, jelenleg fizikailag mire vagyok képes, mit bírok el?
Párkapcsolati szinten befolyásolja a libidó szintjét, hogy mennyire vagyok a partneremre büszke. Mennyire tölt el engem lelkesedéssel, motivációval a közös lét, vagy épp mennyi seb, fájdalom van bennem, köztünk? Mennyire tudom ezeket megdolgozni, mennyire tudok ezekről beszélni? Nagyon fontos a kommunikáció magammal és a másikkal, mert ezek alapvetően befolyásolják a libidó szintjét.
Lehet, hogy éppen ebből adódóan évekig egyfajta lappangásban van a nemi vágy, de elképzelhető, hogy történik valami, ami belerobbantja, és egyik napról a másikra sokszorosára ugrik a vágyam.
Mit jelez a túlzott libidó csökkenés?
Csörgits Kinga:
A csökkenés azt jelzi, hogy nem az új dolgok behívásán van a fókusz, hanem egy belső folyamat megdolgozásán, valaminek a fenntartásán. Nem kell új dolgok után néznem, jelentsen ez saját magammal, a partneremmel, egy új partnerrel való kapcsolódást, hanem egy belső fókuszt kell gyakorolni. Megérteni, hogy rendben, nincs most vágyam, megnézni azt, hogy miért, mi az, ami elviszi a figyelmem?
Az a vágy, az az energiatér mindig ott van bennünk, csak az a kérdés, hogy épp hol van rá szükség? Ha éppen egy kisgyerekes létben vagyok, és az energiáim arra kellenek, hogy a gyerekemre figyeljek, akkor nem a libidót fogom tapasztalni magamon, hanem fáradtságot a mindennapokban. Az az energia attól még ott van, csak épp egy gyereket táplálok belőle. Vagy ha meghalt egy családtagom, elváltam a férjemtől, akkor valószínűleg az az energia épp abban támogat engem, hogy feldolgozzam a gyászt, az elengedést, a traumát, amit elszenvedtem.
Fotó: Shutterstock
Honnan tudhatjuk, hogy baj van a libidónkkal? Mikor érdemes szakember segítségét kérni?
Csörgits Kinga: Akkor, amikor elkezd bennünket zavarni.
A libidó egy nagyon megfoghatatlan dolog. Definiáld: egészséges szexuális attitűd, az egészséges szexuális élet, az egészséges szexualitás! Ilyen nincsen, mert ez mindenkinek mást jelent.
Szerintem onnantól kell segítséget kérni, onnantól tudhatjuk, hogy valami baj van, hogy mi realizáljuk, hogy nekünk így nem jó. Meg kell vizsgálnunk, hogy engem hol kezd el akár egy testi tünet, akár pszichés tünetek kapcsán zavarni ez a dolog, hogy hol fáj már annyira, hogy segítséget kérjek.
Mit tehetünk a libidó visszaszerzése érdekében?
Csörgits Kinga: Az első lépés a libidó visszaszerzése kapcsán a felismerés, hogy miben vagyunk, és hogy ez az energia hol dolgozik a mindennapokban. Ezt akkor tudhatjuk, amikor már eléggé fáj, amikor már érzem, hogy a hiány egy olyan személyiséget szül, amit tükörbe nézve nem jó látni. Ha látom magam bizonyos interakciókban, helyzetekben, és ez az énem nem kielégítő számomra, akkor meg kell nézni, miért nem?
Ha azért nem, mert én ennél szeretnék sokkal felszabadultabb, kacérabb, önazonosabb, magabiztosabb, vagy szexibb lenni, onnantól tudatosan lehet lépéseket tenni az egészen egyszerű külsőségeken, fizikai dolgokon alapuló tevékenységektől a mélyebb szintekig. Ilyenkor időt kell szakítani magunkra, tehát a következő lépésben magammal fogok kapcsolódni.
Jelenthet ez akár minden héten valami mást, wellneszt, masszázst, forró fürdőt, a lényeg, hogy megszeretgessem a testemet. Meg kell próbálni magamat visszatölteni. Lehet, hogy ez még hónapokig nem jelent óriási szexuális élményt magammal vagy a másikkal. De előbb-utóbb mindez át tud csapni olyan energiákba is, amire nekem majd szükségem lesz.
A libidó visszaszerzése könnyebb lehet, ha ilyenkor a férfi és a nő egyaránt segítséget kér és belenyúl a ruhatárába. Izgalmas lehet egy jó kézzel megválasztott új frizura, vagy egy olyan edzésforma, testreform diéta, bármi, ami aktivizálja azt a változást, ami bennünk zajlik. Lehet, hogy ez csak a felszín, de mindez rengeteget adhat, és segít közelebb kerülni ahhoz az igényhez, amit szeretnénk majd egyszer megélni. Ha például van rajtam 20 kiló felesleg, amit a libidó visszaszerzése miatt szeretnék leadni, akkor ennek fontos része, hogy elkezdek diétázni és edzésekre járni. Itt az aktivitásba toltam a teremtő erőmet és az igényemet.
De ha nem teszem emögé a mély feltáró munkát, akkor ez egy-két hónap, fél, egy év múlva el fog sikkadni. Nagy valószínűséggel nem fogok előrébb jutni ebben, vagy ha meg is ugrom fizikailag a változást, ez nem lesz tartós, esetleg ugyanazokat a köröket futom majd soványan is, mint a feleslegemmel együtt.
A mély feltáró munka ebben az esetben az, hogy én megértsem, miért volt szükségem erre a túlsúlyra. Azáltal, hogy ezt a túlsúlyt és ezt a védelmet leteszem, tudnom kell, azáltal én hova szeretnék eljutni. Ehhez megértés szükséges, ilyenkor hasznos egy konzultáció, terápia, vagy egy csoportfoglalkozás.
Hogyan tartsuk szinten a libidónkat?
Csörgits Kinga: Erre megvannak a technikák.
Ha nekem van rá igényem, akkor lesz az életemben szexuális energia. Ez független attól, hogy épp egyedül vagyok, párral vagyok, partnerségben vagyok, vannak kihívásaim az életemben, vagy nincsenek.
Évek óta dolgozom csoportban, ahol felépítek támogató rendszereket. A cél, hogy beépítsd a mindennapjaidba, hogy szexuálisan jól vagy. Ez azt jelenti, hogy tudatosan van egy önkapcsolódás, önkielégítés az életedben, gyakorolsz olyan tevékenységeket, amik a testedet, lelkedet kényeztetik. Ez mindenkinek mást jelent. Lehet, hogy a saját szexualitásod közelében tudsz maradni már azáltal, hogy havonta eljársz egy kényeztető testmasszázsra, vagy szaunázol, ezzel kapcsolódsz a meztelenségeddel, akár magad, akár mások előtt is. Esetleg a partnereddel tartotok randi napokat, amikor felszabadultan tudtok őszintén, tisztán beszélni tabuk nélkül a szexualitásról, igényekről, elakadásokról. Ezek mind segítenek.
Ha úgy érzed, Kinga segíthetne neked, ne habozz, és keresd fel a honlapján található elérhetőségek egyikén!
Kiemelt kép: Shutterstock