Tudtad, hogy nem csak a szavaiddal, de a testeddel is kommunikálsz? Ráadásul jóval többet mondasz el így, mint gondolnád. A testbeszéd a kommunikációs folyamat mintegy 60-90 százalékára erőteljes befolyást gyakorol. Tanuld meg olvasni és tudatosan használni ezeket a jelzéseket, hogy az egyéni és a szakmai életedben is profitálhass belőle.
A cikk szerzője Győrfi Linda
Miért tanulj meg a testbeszéd nyelvén kommunikálni?
A nem-verbális kommunikáció körébe sorolható testbeszéd különféle fizikai megnyilvánulásokat foglal magába. A gesztusok, az arcjáték, a hangszín és a testtartás mind ide tartoznak.
Saját testbeszédünk ismerete megkönnyíti az önismereti utunkat, és segít helytállnunk az élet megannyi területén. Mások testbeszédének felismerése és megértése pedig előmozdíthatja a hatékony kommunikációt, a megértést, a konfliktusok elkerülését.
Amennyiben tudod magadról, hogy bizonyos magánéleti és munkahelyi szituációk milyen viselkedésformákat váltanak ki belőled, jobban megtanulhatod irányítani, illetve időben kontrollálni azokat.
Ehhez adunk most segítséget, elsősorban női szempontból, a munkahelyi testbeszédre koncentrálva, az ausztrál motivációs előadó, bestseller-író, testbeszéd-szakértő Allan Pease és felesége Barbara Pease a Testbeszéd a munkahelyen című könyvét segítségül hívva.
Tudatos testbeszéd az állásinterjútól az előadásokig
Legtöbbünk számára az első munkahelyi kommunikációs szituáció az állásinterjú. Mindenki szeretne jó benyomást kelteni és elnyerni a másik fél rokonszenvét. A Pease házaspár szerint erre ugyanakkor mindössze négy perc áll a rendelkezésünkre. Hozd ki legtöbbet kihozni ebből a rövid időből.
Fotó: Christina Wocinte, Unsplash
Lássuk, hogyan:
· a magas beosztású emberekről általában elmondható, hogy minimálisra csökkentették a beszéd közbeni gesztikulációt. érdemes példát venni róluk: ezzel fegyelmezettnek, összeszedettnek, hitelesnek ítélhetnek bennünket
· ne zsúfold tele a nálad lévő táskádat. ha sokáig keresgélsz a lassúság és szétszórtság benyomását keltheted
· a táskát ne használd pajzsként, torlaszként a beszélgetés során, hiszen ezzel az izgatottságodra, feszélyezett állapotodra hívod fel a figyelmet
· a beszéd során törekedj a tömörségre és az egyértelműségre, kerüld a terjengős, barokkos szófordulatokat
· ha rád kerül a sor magabiztosan lépj be az ajtón
· a mondandódba építs be minél több erőszót (pl.: siker, fejlődés, inspirál stb.)
· az interjú befejeztével távozz elegánsan, méltóságteljesen, nyugodtan
· viselj diszkrét sminket, lehetőleg pasztellszínű rúzzsal: ez a házaspár szerint ambiciózusnak, a munka iránt elhivatottnak tüntet fel.
Pozitív testbeszéd a munkahelyeden
Fotó: Campaign Creators, Unsplash
Ha a sikeres állásinterjú után bejutottál a munkahelyre, az első napokban rengeteg embernek kell majd bemutatkoznod. Itt lesz fontos a helyes kézfogás.
Kerüld a túl puha, erőtlen kézfogást, ez ugyanis bizonytalannak, behódolásra hajlamosnak tüntethet fel.
Légy határozott! Ha nem vagy benne biztos, hogy a kézfogásod elég erős, gyakorolj egy olyan emberrel, akiben maximálisan megbízol és kérj tőle visszajelzést!
Ugyanennyire fontos már a kézfogásnál a szemkontaktus: a szemkontaktussal tovább növelheted a hitelességed, ezért bemutatkozás közben nézz határozottan a partnered szemébe.
Beszéd, előadás közben is törekedj rá, hogy a hallgatóság érezze, hogy része az előadásnak, hogy be van vonva, hogy értékes a véleménye, a figyelme, a jelenléte.
Ha egy kollégád rokonszenvesnek talál, megfigyelheted, hogy beszélgetés során használja az ún. tükrözés testbeszédet – öntudatlanul is utánozza tartásod, gesztusaid. Mindez a helyeslést, az azonos érdeklődést, a kölcsönös szimpátiát jelzi.
Az előadások, prezentációk – munkahelytől és státusztól függően – egyszer valószínűleg megtalálnak, ezért ezekre a helyzetekre is hoztunk pár tanácsot:
· az előadás során ne süsd le a szemed, hiszen ezzel a puha kézfogáshoz hasonlóan: behódolónak titulálhatnak
· ne csapongj, ne kapkodj– legyél összeszedett és érthető (ehhez az alapos felkészülés a legbiztosabb út)
· az előadásod előtt ne beszélj a hallgatóságnak arról, hogy szorongsz – dolgozhatsz viszont az ilyen stresszhelyzetek kezelésén az előadás előtt coach vagy pszichológus segítségével.
Ha kedvet kaptál a testbeszéd téma tüzetesebb elemzésére, mi örömmel ajánljuk számodra a következő szerzők munkáit is: Amy Cuddy Jelenlét, Dr. David J. Lieberman Olvass az emberekben , Allan Pease Testbeszéd – Gondolatolvasás gesztusokból, valamint Joe Navarro Beszédes testek.
Főkép: Shutterstock