Bár az idegösszeomlás szót gyakrabban hallhatod, ha volt már, hogy napokig nem tudtál felkelni az ágyból, szorongató érzést éreztél a mellkasodban és folyamatosan egy probléma pörgött az agyadban, amivel nem tudtál mit kezdeni… akkor az állapotod a krízishelyzet tüneteit mutatta. Mit tehetünk ilyenkor? Szücs Renáta pszichológus szerint a szeretett dolgok művelése és a támogató közeg segíthet: nézzük a gyakorlatban, hogyan!
A krízis az életünk velejárója. A normatív krízisek feltétlenül szükségesek a fejlődésünkhöz, hiszen ezekben a helyzetekben lehetőségünk nyílik rá, hogy megtanuljuk felismerni és kezelni a krízist. De mi jelezheti, hogy éppen nagyon elindultunk lefele a lejtőn?
A krízishelyzet tünetei
A krízishelyzet súlyosságát a valóságtól való elszakadás mértéke határozza meg Szücs Renáta pszichológus szerint. Ha szélsőséges viselkedésformák jelennek meg nálunk – napokig nem tudunk felkelni az ágyból, esetleg alkoholhoz vagy más szerekhez nyúlunk, vagy ha éppen túleddzük, túltervezzük a napjainkat – az intő jel lehet a krízishelyzet közeledésére.
Kiemelendő, hogy a krízis gyakran egymásra épülő gondokból tevődik össze. Elhessegetjük a nehézségeket, szorongásokat azzal, hogy majd később foglalkozunk vele, de valójában gyűjtögetjük őket. Aztán elfogy a tej a reggeli kávénk előtt, vagy tönkremegy az egyetlen öngyújtónk, esetleg leesik a földre a magunknak ajándékba szánt, jól megérdemelt sütemény. És elpattan az agyunk.
Fotó: Pexels
Mit tegyünk, ha elért minket a krízishelyzet?
A krízishelyzet legyűrésében a legapróbb dolgok is segíthetnek. Szücs Renáta szerint a két legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy a szeretett dolgainkat űzzük és a támogató közeget keressük. Hogy pontosan hogyan is ugorjunk ennek neki, abban Frank Fruzsina újságírónk tippjei is segíthetnek, aki maga is sokszor átélte már, milyen, amikor úgy igazán azt érezzük, leránt minket valami a mélybe.
Próbáld meg tartani a rutint
A megszokott cselekvések a biztonság és a rendezettség érzését nyújtják, ezért segíthet, ha tartod a rutinod, vagy annak akár csak egy részét. Ilyenkor van, hogy már az is óriási teljesítmény, ha ki tudunk kelni az ágyból, de ha már csak egy, házimunkának nevezhető dolgot megcsináltunk (pl. bevetettük az ágyat vagy elmosogattunk) esetleg megtettük azt a dolgot, ami egyébként a mindennapjaink részét képzeli (pl. pár perc olvasás vagy nyelvtanulás) az kiválthatja az eredményesség érzését.
Fotó: Pexels
Írd össze előre, mi okoz örömöt
Bármi, ami érdekel minket, szerepelhet ezen a listán a sporttól kezdve a főzésen keresztül a kreatív, alkotó tevékenységekig. Viszont fontos, hogy nyugalmi időszakban írjuk össze előre, hogy legyen mit elővenni, ha újabb krízishelyzet jelentkezik. Ilyenkor menjünk végig a listán, próbáljunk ki akár minden tevékenységet: mivel eleve szeretjük őket csinálni, ezért jó eséllyel most is örömet fognak okozni és ki tudnak szakítani a problémából.
Fokozatosan nyissunk a külvilág felé
Ha náthás vagy, fáj a torkod, lázas vagy, mit csinálsz? Jó eséllyel (reméljük) otthon maradsz pár napot és pihensz. A mentális krízis is megérdemel pár nap (beteg)szabadságot: adjunk magunknak időt arra, hogy jobban érezzük magunkat. Ha már készen állsz rá, először például kimehetsz venni magadnak ebédet majd hazaviheted és otthon elfogyaszthatod. Bár ez segíthet abban, hogy egy kis időre eltereld a figyelmed a bénító problémáról, készülj fel rá, hogy ez valószínűleg kimerít majd, hiszen emberekkel kell kommunikálnod. Ezért ezután ismét hagyj magadnak pihenőidőt.
Fotó: Pexels
Keresd a támogató közeget
A másik támogató jelenlétének megélése, az érzés, hogy nem vagyunk egyedül, rengeteget segíthet. De fontos, hogy részletes „használati útmutatót” adjunk ilyenkor a szeretteinknek arra, mire van és mire nincs szükségünk, mi az, ami belefér és komfortos (pl. ebéd kettesben, otthon, csendben ülni vagy beszélgetni, egy közös séta) és mi az, amire még nem állunk készen (pl. vacsora egy zajos helyen, tömegben) Ebben elengedhetetlen az önismeret, a saját határaink megismerése és tiszteletben tartása.
Fotó: Pexels
Ha egy szeretted van bajban
Előfordul, hogy nem mi, hanem egy szerettünk megy át nehéz időszakon, ami krízishelyzet képében jelentkezik nála. Mit tehetünk ilyenkor?
Ha a barátod vagy családtagod tudja, mire van szüksége, szuper: csak kérdezd meg tőle! De van esélye, hogy kitérő választ kapsz tőle. Ilyenkor növelheted a siker esélyét (hogy igent mond) azzal, hogy minél konkrétabb javaslatot adsz. Például: „Kedden 4 órától ráérek, időt szeretnék veled tölteni, igyunk meg egy kávét nálad.
Minél fokozatosabban nyitjuk ki a világot a szerettünknek, annál könnyebben tud majd visszatérni a rendes kerékvágásba. Lényeges viszont, hogy ne akarjuk helyette megoldani a problémáját. Nem is fogjuk tudni, és nem is a mi dolgunk.
Ha segítségre van szükséged, bátran hívd a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) által működtetett lelkisegélyszolgálatot, éjjel-nappal, ingyenesen, az 116-123-as telefonszámon.
Főkép: Shuttestock