Közel két éve biztat, bátorít és edukál a mentális egészségről a Mélylevegő Projekt, egy fiatal pszichológusokból álló csapat a közösségi médiában, akik nemrég egy hiánypótló könyvvel, az Elmerülővel is megörvendeztették a közönséget. Juhász Bettina társalapító pszichológussal beszélgettünk.
2020 – az év, amikor a hirtelen izolációban és bizonytalanságban az életünk a feje tetejére állt.
Sosem volt még ilyen fontos a közösségi média összekötő ereje és a mentális egészségről szóló, nyílt diskurzus. Ezekben a hónapokban, amikor – valljuk be – mindannyian többet pörgettük az Instagramot a megszokottnál, különleges hazai szereplő tűnt fel a képernyőnkön. Kellemes vizuális világgal, biztató gondolatokkal és sokunkat érintő pszichológiai jelenségek érzékletes, szakszerű magyarázatával.
Ez a Mélylevegő Projekt, egy esztétikus, informatív platform a mentális egészséggel kapcsolatos, közérthető edukáció és tudatosság jegyében. A kezdeményezés mögött három fiatal pszichológus, Juhász Bettina, Miklós Andrea és Pető Dorina, valamint Pálovics László grafikus állnak.
„A járványügyi helyzet elején indítottuk a projektet, mert úgy gondoltuk, hogy az embereknek jól fog jönni egy kis mentális megsegítés – az oldal gyors terjedése igazolta ezt a gondolatunkat, azt mutatja, hogy a közösségi média felhasználóinak valóban szüksége van ilyen jellegű információra.” – magyarázza Bettina.
Feltölt, mint egy mély levegő
A Mélylevegő Projekt számos olyan kérdést megválaszol, amit talán még nem tettél fel magadnak, de téged is érinthet. Hogyan kerülheted el a mérgező pozitivitást? Mi a különbség gyász és depresszió között? Hogy tudod felismerni, ha burkoltan bántó egy bók? Miért virrasztunk éjszaka egy-egy fárasztó nap után? Az oldal kiemelten foglalkozik a depresszióval, szorongással és pánikzavarral, csökkentve a mentális betegségekkel kapcsolatos stigmát. Nekünk pedig nagy szükségünk van erre – mi sem bizonyítja jobban, mint a Mélylevegő Projekt folyamatosan növekvő népszerűsége.
„Bár nagyon tudatosan vágtunk neki a posztolásnak és a social media jelenlétünk kialakításának, nem gondoltuk volna, hogy ekkora sikere lesz az oldalnak.” – mondja Bettina. Hogy mi történt az elmúlt közel két évben? Több mint százezer követőjük lett, a csapathoz lelkes önkéntesek csatlakoztak, és 2021 végén nyomtatva is testet öltöttek a Mélylevegő Projekt gondolatai.
Instagramról a könyvespolcra: megjelent a Mélylevegő Projekt könyve, az Elmerülő
Fotó: Libertine Könyvkiadó
„2021 nyarán a Libertine Kiadó csapata felkeresett bennünket, hogy nyitottak lennénk-e a közös munkára, ezt követően kezdtünk el közösen ötletelni. Mindannyian szerettük volna megtartani az Instagramról már ismert >>Mélylevegő stílust<< mind vizuálisan, mind a közérthető, lényegretörő megfogalmazásokban. Ezt követte az alkotási folyamat: a fejezetek megírása, megszerkesztése, szakmai lektorálása, grafikai megálmodása és kivitelezése. Ősszel kezdődtek a nyomdai munkálatok, és november elejétől vásárolható meg a könyv a Libertine Könyvesbolt polcain és webáruházában.” – meséli Bettina.
Ahogy kezünkbe vesszük az Elmerülőt, azonnal egyértelmű, mennyire szervezett, alapos munka és tervezés áll mögötte. Üdítően átlátható szerkezet, a megértést segítő grafikák, és olyan, manapság egyre gyakrabban hallott kifejezések olvasmányos bemutatása, mint például a ghosting, gaslighting vagy cancel culture. Ám mielőtt azt gondolnád, a könyv kizárólag a Z generációnak szól, leszögezzük: bárki számára tökéletes szellemi csemege, aki közérthető módon térképezné fel korunk pszichológiai jelenségeit.
Ahogy a Mélylevegő Projekt társalapítója fogalmaz, „mindenkinek ajánljuk, aki nem tudja, hogy normális-e, amit érez, szeretne tenni mentális egészségéért, vagy szeretne jobban bánni önmagával és másokkal”.
Fotó: Mélylevegő Projekt
Kíváncsi vagy az alkotók gondolataira és a személyes érintettségükre? Hallgasd meg Szabados Ágnes interjúját a Mélylevegő Projekt tagjaival!
Főkép: Mélylevegő Projekt