Közelednek az ünnepek, a bevásárlóközpontokban már mindenki ajándékokra vadászik. Tervezzük a családi karácsonyt, a menüt, hogy ki, mikor, hol lesz, ki kivel ünnepel. Ez egy nagyon szép időszak, de pont annyira stresszes is. Ha szeretnéd idén nyugodtabban tölteni az ünnepeket, akkor próbáld ki karácsonyi mindfulness tippjeinket!
Mire is vágyunk?
Sok az elvárás ebben az időszakban (köszönjük, amerikai filmek!), főleg, ha te látod vendégül az egész családot. De tartsd észben, hogy ha te vagy a házigazda, akkor a te szabályaid szerint fognak történni a dolgok. Igen, felkészülhetsz rá, hogy lesz, akinek nem tetszenek majd bizonyos dolgok. Ilyenkor jön a karácsonyi mindfulness. Ugyanis priorizálni tudni kell, és el kell fogadnod, hogy sem te, sem mások nem tökéletesek, és nem tudsz mindig mindenkinek a kedvére tenni. Ezt a gondolatot ízlelgesd magadban, mert bizony ez lesz az alapja annak, hogy nyugodt legyen az ünnep.
Kezdjük az elején. Ugye karácsony környékén hirtelen minden porcica oroszlánnak tűnik, minden megvásárolandó ajándék tű a szénakazalban, a teendőkbe pedig bele sem merünk gondolni, annyi van. De ez tényleg igaz? Szánj időt arra, hogy megtervezd ezt az időszakot. Papírt, ceruzát (vagy a telefonodat) elő.
Fotó: Jess Bailey, Unsplash
Gondold át, mit szeretnél, milyen legyen az idei ünnep?
- Mit szeretnél megvalósítani? Nagy családi vacsorát? Kézműves ajándékokat? A legfinomabb süteményt akarod kikísérletezni?
- Mi a kedvenc részed a karácsonyban? A csillogó-villogó tisztaság, a finom falatok, vagy a meghitt, minőségi együtt töltött idő?
Ha ezeket a kérdéseket megválaszoltad, látni fogod, hogy mi az igazán fontos neked.
Állítsd sorrendbe, mi az, amit mindenképpen meg szeretnél valósítani, mi az, ami jobb, ha megtörténik, és mi az, amit el tudsz engedni, ha nem jut rá időd. Fontos elfogadnod, hogy mindent akarni lehet, de nem éri meg.
A kevesebb több elve itt is érvényes. Egy meghitt, nyugodt ünnepre vágyunk, nem pedig agybajra, ugye?
A prioritási listád már megvan. Tudod, mit szeretnél. Összevetheted a család elvárásaival, kapni fogsz egy szép kis listát.
Készíts ütemtervet! Írd fel, hogy az adott tevékenységre mennyi időt szánsz, illetve mennyi időt vesz majd igénybe, ha mondjuk, mézeskalácsot szeretnél sütni. Mindennek különböző ideje lesz. Nézz rá a naptáradra, mennyi napod, hány órád lesz ezekre, és minden napra tegyél feladatokat.
Én személy szerint szeretem a nagyobb falattal kezdeni, utána pedig valami könnyebbel folytatni. De van, akinek pont fordítva jön meg a kedve. A lényeg, hogy írd össze, mikor mit csinálsz. Jó, ha minden napra jut egy halasztható vagy teljesen kihagyható feladat. Így, ha az teljesül, szuper, de ha nem, hát ugye, ez csak bónusz lett volna!
Karácsonyi mindfulness neked is
Szeretnéd, ha mindenkinek jó lenne az ünnepe. Ha mindenki boldog lenne. De miért nem adod ezt meg magadnak is? Igenis megérdemled a nyugalmat.
Mivel ilyen szuperül beosztottad az idődet, jár a jutalom.
Határozz meg magadnak én-időt. Akár minden napra egy keveset, vagy úgy, hogy hetente egy nap nem foglalkozol a teendőkkel, csak magaddal. Ezt is tervezd meg, így olyan program lesz, amibe már munkát tettél, és nem csak szimpla láblógatás. Ha csak annyit írsz fel, hogy itt majd pihenek, sokkal könnyebben adod fel ezt az időt valamilyen konkrét feladatért.
Fotó: Shutterstock
Nincs ötleted, mivel kedveskedhetsz magadnak? Akkor adunk!
- Tervezz magadnak wellnessz-napot. Vegyél arc- és lábmaszkot előre, válassz egy finom bort vagy krémlikőrt.
- Döntsd el, mit fogsz enni, rendelj a kedvenc éttermedből!
- Válassz egy régóta vágyott filmet, vagy könyvet!
- Jógázz, sétálj egyet a szabadban, próbáld ki a krampampulit a karácsonyi vásárban, vagy meditálj egyet!
- Vedd elő a festőszettet, a horgolótűt, verbuváld össze a barátnőidet, bármit, amit szeretsz csinálni.
Ez a te időd lesz. Ha két órára, ha egész napra, de ebben az időintervallumban csak az számít, te mit szeretnél.
Meg is osztom veled az egyik kedvenc én-idős forró italom receptjét. Kiváló családi, baráti összejövetelekre is, de akkor is, ha csak magadnak kedveskednél.
Fotó: Alora Griffiths, Unsplash
Forralt almalé whiskey-vel
Hozzávalók:
- 1 liter 100 %-os almalé
- 0,2-0,4 liter whiskey
- 1 narancs
- ízlés szerint fahéj
- ízlés szerint csillagánizs
- ízlés szerint szegfűszeg
- ízlés szerint gyömbér
Elkészítés:
Egy edényben az almalevet alacsony lángon főzni kezdem, miután beletettem a fűszereket, és belekarikáztam a narancsot. Ha az almalevet túl édesnek, töménynek találod, adj hozzá egy-két deci vizet.
Miután lassú tűzön felforrt az almalé, beleöntöm a whiskey-t. Javasolt az elején kevesebbet tenni bele, hozzáadni mindig könnyebb, mint elvenni, ha túl erősre sikerülne! Én a Jack Daniel’s Tennessee Fire whiskey-jét szeretem hozzáadni, mert ez eleve fahéjas, de ha nem szereted a whiskey-t, kiváló Zubrowka vodkával is!
Egy kicsit még forralom, aztán bögrébe merem, és elégedetten elfogyasztom.
Egy perc hála minden napra
Karácsonyi mindfulness tipp-listát nem lehet hálafeladat nélkül írni. A karácsony eleve olyan időszak, amikor végiggondoljuk az évet. Mennyi minden történt velünk, mennyi minden van a birtokunkban.
Készíts adventi hála-kalendáriumot! Ez egy kicsit fordított adventi kalendárium, nem valamit veszel ki az adott napon, hanem valamit hozzáadsz a naphoz. Gyűjtheted befőttesüvegbe a cetliket, de ha van időd és kedved, vásárolhatsz 24 kis vászonzsákocskát, amit egy szalagra, kenderkötélre vagy fonálra csiptethetsz, köthetsz fel. Majd minden nap írj fel egy-egy dolgot, amiért hálás vagy.
Aznap, ebben az évben, vagy csak úgy bármikor az életedben. Ezeket mindig tedd a kijelölt gyűjtőhelyre. Ez az igazi, karácsonyi mindfulness gyakorlat segít mindennap egy pillanatra megállni, és a jelen pillanatot megélni. A gyűjtődet elrakhatod majd jövő decemberre, amikor minden nap egyet-egyet előhúzhatsz, és láthatod, milyen volt az előző karácsonyod. De előveheted bármikor év közben, amikor rossz napod van. Garantáltan segít majd jobb színben látni a világot!
Főkép: