“Idén legalább heti háromszor megyek edzeni, megtanulok végre spanyolul és a félreteszem a fizetésem legalább 20%-át!” A célállítás nálad is hasonlóan zajlik? Akár nagy tervekkel, motiváltan vágtál neki az újévnek, akár agyonnyomott a környezetedből rád ömlő újévi célok hada, a tudatos célállítás eszközei segítenek az éved és az életed tervezésében.
Ha a célállítás eddig nálad is azzal volt egyenlő, hogy óriási nyomást és lehetetlen elvárásokat raktál magadra, akkor jó hírünk van: a kitűzött céloknak nem kell Damoklész-kardjaként fölötted lebegniük! Mutatjuk, milyen dimenziók mentén érdemes célokat felállítani és hogyan válhatnak ezek kudarc helyett végre valódi sikerélménnyé.
Ez a baj a célokkal
A legtöbben az évük tervezését azzal kezdik, hogy grandiózus, az egész életükre hatással lévő célokat állítanak fel. Talán ismerősen hangzik, hogyan szeretne valaki mindig reggel 6-kor kelni, sporttal és journalinggal indítani a napot a munkája vagy a gyerekek ébredése előtt.
A mindful reggelek ahhoz kellenek, hogy ezek után jobban tudjunk koncentrálni a munkában, eredményesek és hatékonyabbak legyünk. Továbbá ne fáradjunk el a nap végére és több minőségi időt tudjunk a szeretteinkkel tölteni. Ugye mennyire egyszerű két mondatban áttervezni és megreformálni az eddigi mindennapjainkat?
Egy ilyen tervért csak lelkesedni lehet – és pont ezért veszélyes. A nagyravágyó és rögtön az életet fenekestül felforgató álmok a megszületésüktől szinte bukásra vannak ítélve. Mert az emberek nem így vannak kalibrálva.
Evolúciós szabály, hogy a túlélésünk érdekében az agyunk az ismert dolgokat, szokásokat tartja biztonságosnak és ezeket helyezi előtérbe. Az új szokással, élethelyzettel együttjáró változás félelmet és szorongást kelt bennünk, mert nem tudjuk, hogy mi lesz pontosan a kimenetele. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az átgondolt és alaposan megtervezett célokat ne lehetne kivitelezni.
Célállítás – így kezdjünk neki
Ha még sosem csináltál éves célállítást, akkor íme néhány alapszabály.
- Teremts nyugodt környezetet magad körül. Ha úgy érzed nincsen egy szabad perced sem erre, esetleg csak egy fél órád, bátran szánj akár több napot a tervezésre, gondolkodásra.
A lényeg, hogy maga a célállítás ne egy újabb nyomasztó pont legyen a teendőid listáján.
- Gondold végig, hogy milyen területeket tudsz elkülöníteni az életedben! Lehet, hogy ez meglepőnek hangzik, hiszen az életünk fontos területei nem feltétlen változnak minden évben. De lehetnek olyan tényezők, amik miatt máshova kerül a hangsúly.
A klasszikus hármas felosztás szerint az alábbi területeket érdemes mindenkinek sorra venni: emberi kapcsolatok, karrier/pénzügyek, egészség.
Ezen felül igazíthatjuk mindezt a saját életünkhöz. Ha kiemelten fontosak a kapcsolataink a szeretteinkkel, akkor lehet több kategória is. Például baráti kapcsolatok, párkapcsolat, anyaság/apaság. stb.
- Mielőtt nekifognál az új éved tervezésének, vedd számba az előző évet! Ebben segítenek a már meghatározott életterületek és ha ugyanazon kérdések, vagy pontok mentén gondolod végig az előző éveket.
Például, hogy milyen nehézségeid akadtak az adott területen, sikerült-e ezeket a nehézségeket leküzdeni. Ha igen hogyan, ha nem miért nem? Ha segít, akkor felállíthatsz egy pontozási rendszert is.
Milyen céljaim lehetnek?
Ha megvannak az alapok és úgy érzed készen állsz, hogy az előtted álló évről gondolkodj, akkor eljött a célállítás ideje.
Fontos, hogy bármit is tervezel az előtted álló évre, ne veszítsd szem elől, hogy milyen életet szeretnél élni nemcsak az adott évben, de 5 vagy 10 akár év múlva.
Ha például 10 év múlva már csak részmunkaidőben szeretnél dolgozni és passzív jövedelmet szeretnél, akkor erre nem elég 9 év múlva elkezdeni készülni. Ha sportolsz valamit és úgy érzed szívesen foglalkoznál azzal pár év múlva szakmai szinten, akkor lehet, hogy már most el kell kezdened egy tanítói tanfolyamot, esetleg továbbképzést.
A céljaid meghatározásakor az is fontos, hogy milyen pszichés és érzelmi állapotban vagy.
Ha egy nehéz év, vagy időszak áll mögötted, esetleg még javában benne vagy a sűrűjében, akkor lehet, hogy számodra a mentális egészséged lesz a legfontosabb. Emellett azt érezheted, hogy a többi kategória szinte másodlagos. A lényeg, hogy tudd – ez nem baj.
Ha úgy érzed a szociális elemeid lemerültek és idén inkább magadra koncentrálnál, akkor a kapcsolati terület az életedben háttérbe szorulhat és egy másfajta cél fogalmazódhat meg helyette.
Ne felejtsd el, hogy a célok nem mások elvárásainak kell megfeleljenek, hanem téged, mint egyént kell előrébb vigyenek.
Ha ezt szem előtt tudod tartani, akkor már nem érzed majd annyira nehéznek és frusztrálónak, ha egy baráti beszélgetésben szóba kerül, mik a céljaid.
Főkép: Shutterstock