Nem érted mitől érzed fáradtnak, nyűgösnek magad? Vagy éppen megváltanád a világot? Ezekért nagy valószínűséggel a hormonjaid a felelősek, ami egyáltalán nem baj, sőt. A női ciklus ismerete erőforrás, lehet egy biztos origó, amit ha megismersz, érthetőbbé és gördülékenyebbé teheted az életedet. Csak kövesd a tested jelzéseit.
A menstruációs ciklus kifejezés kapcsán rögtön maga a menstruáció időszaka juthat eszünkbe, holott nem is az a ciklusunk központi eleme, hanem az ovuláció: a peteérésért megtörténik minden egyes ciklusban, ezért változnak a hormonok, a test. Vagyis amikor arról beszélünk, hogy a menstruációnk késik, akkor valójában az ovuláció az, ami később történt meg a szervezetünkben. A menstruáció is ennek megfelelően tolódik ki. De hány fázison megyünk keresztül? Hogyan alakulnak az egyes szakaszok? Mit jelentenek ezek? Segítünk rendet tenni és eligazodni.
A női ciklus négy szakasza
A női ciklust négy szakaszra tudjuk osztani, így menstruációs, follikuláris szakaszra, az ovulációra és a luteális fázisra. A menstruáció a ciklusunk első napja. Ilyenkor a legalacsonyabb a hormonszintünk, amit az energiaszintünk is lekövet. Ezért érezheted magad kimerültnek, energiátlannak, amikor csak kuckóznál egész nap a kanapén a takaró alatt. Teljesen érthető és természetes reakció, ahogy az is, ha az érzelmeid is megborulnak: ebben a néhány napban lehetsz extra érzékeny vagy akár sírós kedvedben. Nagyon fontos, hogy ilyenkor támogasd a tested-lelked a folyamatban: add meg a kellő pihenést, töltődést, óvatosabban eddz, és ne akard megváltani a világot, ezt ne is várd el magadtól. Figyelj a megfelelő folyadékbevitelre, igyál tehát sok vizet, egyél tápláló, energiadús és fermentált ételeket.
A második a follikuláris szakasz, ahol a peteérésen van a fókusz. Testi szinten elindul az ösztrogén termelés, amivel fokozatosan nő az energiaszint, illetve a libidó is. Jellemző, hogy ilyenkor újra jól és komfortosan kezded érezni magad. Az energiádat megtámogathatod friss zöldségekkel, salátákkal, de ez az időszak tisztító kúrákra is alkalmas lehet. A szakasz vége felé, ahogy közeledik az ovuláció, egyre több energiád van, ami megmutatkozik a teherbírásodon is: vállalhatsz egyre több feladatot, sőt fizikailag is nő a teherbírásod és az erőd.
Forrás: Unsplash
A harmadik szakasz az ovuláció, amikor kilökődik az érett petesejt. Az ösztrogén elért a csúcsra, a libidó is ilyenkor a legmagasabb, kicsattanunk az energiától, szexinek és magabiztosnak érezzük magunkat. A teherbírásunk ebben a fázisban éri el a maximum szintet. Arra figyelj, hogy ne csússz át, úgynevezett ösztrogén dominanciába. A szervezetedet különböző ételekkel tudod ebben támogatni, amelyek segítik az ösztrogén feldolgozását. Ilyen például a tojás, a brokkoli, a retek, a vörös szőlő vagy az étcsokoládé.
Forrás: Unsplash
A negyedik és cikluszáró szakasz a luteális szakasz, ilyenkor, az ovulációt követően beindul a progeszterontermelés, amivel párhuzamosan elkezd csökkenni az energiaszintünk, így jobban esik befelé fordulni, magunkra figyelni, elcsendesedni. Vegyél vissza a napi rohanásból, az edzések intenzitásából, inkább jógázz a cardio helyett. Étkezés szempontjából vitaminokkal teli ételeket fogyassz, illetve olyanokat, amelyek enyhítik és megkönnyítik az esetleges PMS-tüneteket. Az alkoholt és koffeint, ha teheted, kerüld.
Forrás: Unsplash
Főkép: Unsplash