Te is figyelted már meg hogyan tudnak a gyerekek teljesen belefeledkezni a játékba, rajzolásba? Hogy mennyire magabiztosan próbálnak meg sokszor olyan dolgokat, amit sosem csináltak előtte? Hogyan kacagnak önfeledten, vagy figyelik áthatóan, a legőszintébb kíváncsisággal a környezetüket? Ők a tudatos jelenlét igazi mesterei, és bizony van mit tanulnunk tőlük e téren! Mong Nóra gyermek mindfulness oktató elmondja, hogyan.
Ha van dolog, amit irigyelhetünk a gyerekektől, az az a bámulatos képesség, hogyan tudnak minden napot lelkesen indítani. Ők még könnyebben kifejezik az érzéseiket, és nem jellemző rájuk, hogy túlgondoljanak dolgokat, vagy napokig rágódjanak azon, egy-egy cselekedetükről mit gondolnak mások.
Fotó: Pexels
Irigylésre méltó, ahogyan órákig képesek rajzolni, színezni, festeni, ragasztani, gyúrmázni, és akkor sem unnak meg egy mesét, ha éppen ezredszerre hallják azt. Na meg nem félnek feltenni a miért kérdést, egészen addig, amíg a szüleiket kis híján az őrületbe nem kergetik. 😊
Valaha mind birtokoltuk a rájuk oly jellemző tudatos jelenlét képességét, de ahogy egyre idősebbek lettünk és mindennapjainkat egyre inkább elárasztották a teendők, úgy vált egyre nehezebbé, hogy megéljük a pillanatot. Anélkül, hogy folyamatos a múlton rágódnánk, vagy a jövőn aggódnánk.
De vajon visszaszerezhetjük ezt a tudást? Mong Nóra Mong Nóra gyermek mindfulness oktató (AMT – Academy For Mindful Teaching tréner; Calm Kids Program Practitioner) szerint igen, és el is árulta, hogyan.
Gyermekeink, a tudatos jelenlét tanítói
Mong Nóra szerint a szülővé válás és a szülői lét egy állandó tanulási folyamat, ami már a fogantatás pillanatában megkezdődik. Gyermekeink ugyanis a saját életükön, tapasztalataikon és megnyilvánulásaikon keresztül tanítanak minket. Például azzal, hogy megtanítják, hogyan engedjük el többek közt a mindfulness segítségével az ő életükkel kapcsolatos előzetes elvárásainkat.
Fotó: Unsplash
Mong Nóra szerint a tudatos jelenlét, a jelenben élés elsajátításhoz az első lépés, hogy nyílt figyelemmel forduljunk a dolgok felé, valamint másoké helyett a saját tapasztalatainknak higgyünk. De hogyan gyakoroljuk a befelé figyelést? Nóra azt javasolja, elsőként figyeljük meg, látjuk-e a körülöttünk lévő történéseket, fel tudjuk-e őket idézni? Ezután forduljunk befelé.
Tudjuk-e mit jelez a testünk, milyen érzéseink hogyan mutatkoznak meg? Része-e mindennapjainknak a hála, amikor felidézzük a napi eseményeket?
Egyszerű légzőgyakorlatokkal pedig ezután tudatosíthatjuk az érzéseinket.
Tudatos jelenlét gyakorlatok
Nóra kiemelte, hogy a gyakorlás szó alatt ne gondoljuk semmi nagy ördöngösségre.
Fotó: Unsplash
Az is gyakorlás, ha a buszmegállóban várakozás közben elmélázás helyett tudatosan megfigyeljük a dolgokat. Vagy a kanapén ülve, bármelyik napszakban pár percig légzőgyakorlatokat végzünk és befelé figyelünk csukott szemmel, a telefon nyomogatása helyett.
Vagy, ha szeretünk fürdőzni, válasszunk egy jó forró, kényeztető fürdőt, ahol a bugyuta sorozatok nézése helyett átgondoljuk a napunkat. Mindeközben pedig gondoljunk magunkra a lehető legtöbbször szeretettel.
Főkép: Sutterstock