Remegő kéz, kiszáradt torok, leblokkolás: lehet a múlté? A lámpaláz sokunk életét megkeseríti, de nem lehetetlen leküzdeni! A belső munka elengedhetetlen, de Magyarország legtöbbet foglalkoztatott prezentációs trénere hozott pár egyszerű technikát, amivel már a következő munkatalálkozón vagy épp állásinterjún könnyebben megbirkózhatsz az izgalommal!
Nem kell félned, nem lesz semmi baj!
Hányszor hallottuk ezt diákkorunkban felelés, vagy iskolai ünnepély, később állásinterjúk, munkahelyi prezentációk előtt? Biztató szavak, de közben marad a remegő kéz, a fejünkből látszólag elszálló tudás, kezdődik az izzadás, és egy hang sem jön ki a torkunkon. A lámpaláz mindenkinél más formában jelenik meg, de ez a kényelmetlen izgatottság sokunknak ismerős. Egyesek megtanulják leküzdeni, mások inkább elkerülik a rivaldafényt.
Ám a lámpaláz nem valami érthetetlen, a sarokból mindig ránk ugró rém! Meg lehet tanulni kezelni, és ez nem is olyan bonyolult. Interjúalanyunk, Dr. Németh Zoltán, vagy ahogy sokan ismerik, DrPrezi be is bizonyítja ezt!
Dr. Németh Zoltán, a DrPrezi alapítója prezentációs trénerként rendszeresen tart táborokat, workshopokat, továbbképzéseket, előadásokat. Széles körben tevékenykednek, és nem csak felnőtteknek, de gyerekeknek is segítenek legyőzni a lámpaláz okozta nehézségeket. Viszlát, lámpaláz! című könyvük kapcsán beszélgettünk, amiben több mint 25 olyan technikát gyűjtöttek össze, ami segít a lámpaláz enyhítésében.
Honnan jön a lámpaláz?
„A lámpaláz evolúciósan egy vészhelyzet. Itt áll velem szemben harminc ember, nem ismerem őket, nem tudom, hogy megölnek, vagy megesznek, csak azt, hogy bajban vagyok. Nevetve viszont ritkán ölnek meg. Abban a pillanatban, hogy nevetés van, győztem.
Az angol azt szokta mondani, hogy a stage frightból csináljunk stage excitementet. Ez az energia mindenképpen keletkezik, de rajtam múlik, hogyan használom fel. Ott állok a színpadon, fel vagyok spannolva. Ha az van bennem, hogy most nagyot akarok nekik adni, akkor ez előre visz.
Szerintem a lámpaláz az egy piszkosul hasznos dolog. A közönség még tiszteli is, ha egy picit lámpalázasak vagyunk, mert ezzel azt mondom nekik, hogy ti fontosak vagytok nekem, ezért izgulok, hogy jó lesz-e vagy sem. A saját esetemben segít abban, hogy nagyon jó teljesítményt nyújtsak. Ilyenkor nagyon felkészülök, mindent háromszor átgondolok. Ezekből lesznek az életem legjobb képzései. És ez mit ad vissza? Önbizalmat. Egy elmélet szerint az önbizalom és a lámpaláz egymás kiegészítői. Együtt adják ki az egészet. Ha nagyon lámpalázas vagyok, akkor nagyon kicsi az önbizalmam. Ha nagyon nagy az önbizalmam, akkor meg nem vagyok lámpalázas.”
Hogyan kezdjünk hozzá a lámpaláz leküzdéséhez?
„Én azt szoktam mondani, hogy kétféle lámpaláz létezik.
Az egyiket úgy hívom, hogy külső lámpaláz. Ez akkor jelentkezik, amikor még nem csináltuk azt a tevékenységet és ilyen értelemben mindenki izgul. Ez úgy kezelhető, hogy megtanuljuk a technikákat és felkészülünk.
De van ennél egy sokkal kellemetlenebb, alattomosabb lámpaláz az én kategóriáimban, és ez a belső lámpaláz. Amikor van egy akadály, egy visszahúzó erő, ami minden szituációban, amikor kiállok, vissza fog húzni.
Amíg ezt nem rendezzük le, addig én taníthatok akármilyen technikát, hogy hogyan melegítsen be valaki, hogyan készüljön fel, hogyan legyen frappáns kezdése. Egyik technika sem fog semmit sem érni, mert ahogy kilép a színpadra, be fog kapcsolni ez a fajta mechanizmus, ami visszahúzza őt.
Az imposztor szindróma nagyon gyakran kapcsolódik a lámpalázhoz. Szoktam mondani, hogy amíg a múltat nem rendeztük, addig nem tudunk előre menni. Ennek kezelésében ezért az első feladat, hogy tudatosítani kell, hogy van egy gátam, amit még nem találtam meg magamban. Ezzel nekem bánni kell, utána meg fel is kell oldani. Utána már jól működik ez az egész.”
Milyen egyszerű technikákat vethetünk be a lámpaláz legyőzésére?
1. Illatok
„A Viszlát, lámpaláz! című könyvünkben kilenc szakértőt kértem meg, hogy különböző aspektusokból vizsgálják meg ezt a kérdést. Egy nagyon különleges nézőpont ezek közül az illatok használata.
Azt régen is tudtam, hogy a babér pozitívan hat a lámpalázra és a magabiztosságra, depéldául az számomra is újdonság volt, hogy a citrom, ha pár cseppet a kezünkre rakunk, összedörzsöljük és beszívjuk, brutális fókuszáltságot fog hozni.
Tökéletes technika, hogy mielőtt előadnék, két csepp citrom a kezembe, kihúzom magam és már megyek is. Ezen belül is a bergamott, ami erre a legjobb.”
Jól jönne még pár tipp? Akkor rendeld meg a Viszlát, lámpaláz! című könyvet és kezdd el azonnal csillapítani a lámpalázad!
Ha ezen a linken keresztül rendelsz, vásárlásod értékének egy kis részével minket is támogatsz.
2. Testtartás
„A másik fontos technika, hogy tudjam, mi az a testtartást, ami nem fog kortizolt (stresszhelyzetben termelődő hormont – a szerk.) termelni.
Ez körülbelül úgy néz ki, hogy előre rakom a kezeimet magam előtt, majd széthúzom, és leejtem a testem mellett. Ahogy ezt megteremtem, egyenes lesz a testtartásom.
A gyerektáborban azt kérem a gyerekektől, hogy úgy adjanak elő, hogy a fejükön van egy könyv, mert így egyenes a testtartásuk, a testük pedig nem termel kortizolt. A leejtett kezek, leeső váll inkább azt jelenti, hogy össze akarom húzni magam, és a test egyből reagál, veszélyhelyzetet érzékel és már termeli is a stresszhormont.
Sok ember használja a megfeszítés-elengedés technikát is.
Ez úgy néz ki, hogy fentről lefelé megpróbálom minden izmomat megfeszíteni, először a vállaimat, a kezeimet, a derekamat és megyek lefelé egészen a lábujjakig. Mindent megfeszítek, majd elengedek. Ez ad egy kis pulzálást, ami kitolja belőlünk a lámpalázat.”
Kipróbálnád a technikákat a gyakorlatban is? Akkor rendeld meg DrPrezitől a Viszlát, lámpaláz! című könyv mellett 9, lámpalázról szóló videót is a Nekivágok csomagban!
Ha ezen a linken keresztül rendelsz, vásárlásod értékének egy kis részével minket is támogatsz.
3. Felkészülés
„Sokféle eszköz létezik, de az egyik legjobbnak azt tartom, ha tényleg elgyakoroljuk azt, amit elő fogunk adni. Nagyon sokan csak összeraknak valamit, hogy nagyjából ez így jó lesz és kész. Még ha rövid, 2-3 perc, akkor sem gyakorolják el, pedig pont 3 perc lenne elmondani is. Valahogy félünk tőle, hogy magunk előtt is bután nézünk ki.
Pedig ha már csak egyszer hangosan elmondjuk, meghallhatjuk, ha valami nem hangzik jól. Harmadszorra, negyedszerre elmondva már megtaláljuk azt, ahogy jól hangzik, ez egyből feltolja a magabiztosságat, és már nem lesz lámpalázunk.
Nagyon jól működik még, ha egy előzetes közönség előtt mondjuk el az előadásunkat. Ha nagyközönség, mondjuk 1000 fő elé viszek ki egy új előadást, sosem követem el azt a hibát, hogy először eléjük álljak ki az új anyaggal. Ha elmondom előtte másoknak, tudni fogom, hogy mi áll jól, min nevetett a közönség, mit kell belőle meghagyni.”
Ha végleg szeretnéd magad mögött hagyni a lámpalázat, DrPrezi Legyőzőm csomagja lesz a neked való! A könyv és a 9 videó mellett itt 3×1,5 óra személyre szabott coachingot is kapsz!
Ha ezen a linken keresztül rendelsz, vásárlásod értékének egy kis részével minket is támogatsz,.
Gyerünk, űzd el örökre azt a makacs lámpalázat!
Főkép: Shutterstock