A férfiak érzelmei több figyelmet érdemelnek. Bár a férfiak sokszor küzdenek önbizalmi problémákkal, hajlamosabbak beragadni megszokott szerepeikbe és nehezen fejezik ki érzelmeiket, Sugár Márton párterápiával foglalkozó integrál coach szerint a nők érzékenysége, az erőszakmentes kommunikáció és az egészséges énhatárok inspirálhatják a férfiakat önismeretük fejlesztésére. De hogyan támogassuk őket nőként jól ebben, elkerülve a gyakori hibákat? Sugár Márton válaszol.
Hogy látod, mekkora figyelmet kapnak manapság a férfiak érzelmei? Mesélnél nekünk a férfiak érzelmi fejlődésének lehetőségeiről?
Hiszek benne, hogy a férfiak érzelmei nagyobb figyelmet érdemelnek, többet kell beszélnünk erről a témáról. Ha benézünk egy budapesti önismereti csoportra, akkor azt látjuk, hogy jóval több nő vág bele az érzelmekkel való munkába, mint férfi.
Nagyon erősen hat ránk a kultúra mikro és makro értelemben is.
Már gyerekkorban, a családban megtanuljuk, hogy egy férfi nem érintődhet meg, nem mutathatja ki negatív érzéseit. Bár a sztereotípiák már lazulnak, a társadalomban még mindig tartja magát “a férfiak nem sírnak” nézet. Ha másért nem, a minta miatt, hiszen apáink sem sírtak.
A párterápiás üléseken pedig azt látom, hogy a férfiak leginkább a megoldást, a nyugvó pontot keresik, a motivációt, amiért érdemes egy adott kapcsolatot megmenteni vagy befejezni.
Mindkét nemnél fontos szerepet játszik, hogy mekkora a szenvedésnyomás, a fájdalom szintje, amelyet egy adott élethelyzet előidéz. Emellett az is, hogy a személy mennyire védi az ego-ját, képes-e eljutni esendőségének és tökéletlenségének a gyökeréig. A nyitottság és a tudatosság szintje minden esetben eltérő.
Fontos az önálló lelki munka mindkét nem számára?
Az egyéni személyiségfejlesztés nagyon fontos ahhoz, hogy elérjük az önazonosság szintjét, és autentikusan tudjunk kapcsolódni saját belső világunkkal, nehéz tudati tartalmainkkal. Ha ezt sikerül meglépni, az egy hatalmas „átkattanás”, hiszen megértjük mekkora erő rejlik az érzelmeinkben.
Minél tudatosabbak vagyunk, annál többször eszmélünk rá, hogy ki mit tud tanítani saját magunkról, megszaporodnak a tükrök az életünkben. Bár a nők példamutatással segíthetenek facilitálni, a saját önmunkánk és tudatosságunk a legfontosabb tényező.
Ahhoz, hogy észrevegyük, miben jó a párunk és képesek legyünk elismerni és bátorítani őt, előbb rá kell eszmélnünk saját gyengeségeinkre. Így később hatékonyan és együttműködve tanulhatunk tőle.
A férfiak általában kevesebbet kommunikálnak a pszichés problémáikról, negatív érzelmi állapotaikról. Neked mi a tapasztalatod? Milyen állapotban van egy átlag magyar férfi önbizalma?
Azt látom, hogy a férfiak közül sokan bele vannak ragadva a sztereotipikus hétköznapi szerepekbe, sok a játszmás kapcsolat, nincs idejük vagy kedvük az önismerettel foglalkozni, ezért nehezebben reflektálnak saját érzelmi életük történéseire. Vannak könnyebb és vannak nehezebb sorsok, mindenki a saját traumáival küzd. Az életközép körül általában beüt a krach és a férfiak életének több területe egyszerre inog meg. Még egy jól működő házasságban is akadnak egyenlőtlenségek, régi sérelmek, beragadások, melyek idővel krízishez vezethetnek.
Az, hogy milyen egy átlag férfi önbizalma nagyon komplex és nehezen meghatározható dolog. Ha csak arra gondolunk, hogy mennyien használnak alkoholt, drogokat, kényszercselekvéseket vagy egyéb függőségeket, nyilvánvaló, hogy sok a belső hiány, melyekkel szemben a férfiak sokszor eszköztelenül maradnak.
Az alkohol például egy társadalmilag és jogilag legitim mód arra, hogy elrejtse a férfiak érzelmeit. Ha stresszesek vagyunk és nem tudjuk máshogy levezetni, akkor iszunk. Ugyanez a helyzet, ha támogatásra vagy belső erőre lenne szükségünk, de nem kapjuk meg. Ezt egy nagyon kockázatos útnak látom, ugyanis elmagányosodáshoz és súlyos fizikai következményekhez vezet.
Hogyan tud egy tudatos nő hatékonyan segíteni a párjának az önfejlesztésben?
Magyarországon a társadalmi és kulturális tényezőknek köszönhetően a nők jobban hozzáférnek az érzelmeikhez, pont ezért nagy felelősség, hogy mihez kezdenek ezzel az érzékenységgel. Ahogy a nő ki tudja tenni az érzelmeit, az lehet egy követendő példa a párja számára.
Ha a nő úgy érzi, hogy szívesen segítené a kapcsolati elmélyülést, a legjobb, ha létrehoz egy biztonságos teret, amelyben szabadon lehet beszélni a szükségletekről. Óriási segítség az erőszakmentes kommunikáció használata a hétköznapokban, valamint az egészséges énhatárok kialakítása és fenntartása.
A legjobb, ha a nők nyíltan és őszintén beszélnek azokról az élményekről, amelyek saját önismereti útjuk során érik őket. Jó esetben a párjuk részéről kialakul egy alapvető elfogadás és nyitottság. Lehet, hogy elkíséri őket egy eseményre, csoportra vagy elvonulásra. Így az önismeret közös élménnyé válhat, ami még jobban összehoz.
A párkapcsolatokban működik egy tükör elv. Alapvető igazság, hogyha az egyik fél változik és máshogyan reagál, mint előtte, akkor szükségszerűen a másik félnek és a kapcsolat dinamikájának is változnia kell. A megváltozott viselkedésünk visszatükrözheti a partnernek saját gyengeségét, esendőségét. Ha két ember fejlődése nincs szinkronban, akkor egy idő után megjelenik a szorongás és egyfajta féltékenység. Ezen tudatossággal, vagy szakszerű segítő közreműködésével túl lehet lendülni.
Milyen hibákat követhetünk el nőként az érzelmeink kifejezésében? Hogyan fejlődhetünk e téren?
Túl lehet tolni az érzelemkifejezést azzal, hogy nem figyelünk a partner szükségleteire és azt várjuk, hogy minden körülmények között képes legyen megtartani vagy megnyugtatni. A női érzelemkifejezés hatékony manipulációs eszköz lehet. Több olyan példát is láttam magam körül, amikor a férfiak érzelmei nem kapnak elég figyelmet a nők részéről, a nők nem tudatosak, túl gyakran érintődnek meg, dühöngenek, túlságosan kritkusak vagy hangosan veszekednek.
Ebben az esetben fontos az önreflexió mélyítése és a tudatosság fejlesztése.
Sokszor elfelejtjük, hogy a kapcsolat nem terápiás tér, és az érzelmi terheket egyenlően kell viselnünk. Ilyenkor jó megoldás átdolgozni az érzelmi hiányok gyökerét egyéni önismereti segítővel, szükség esetén pedig érdemes párterapeutát felkeresni.
Fontos, hogy ne várjuk meg, amíg a konfliktusok elmélyülnek. Minél tovább várunk, annál nagyobb lesz a távolság és több lehet a sérelem.
Sokszor eshetünk abba a hibába, hogy erőltetjük, “túltoljuk” a tudatosságot vagy az önfejlesztést. Kialakul bennünk egy elvárás a párunk felé, ami könnyen nyomasztó érzéssé fajulhat. Érdemes tudatosítani, hogy a saját útját mindenkinek magának kell megjárnia, mi csupán részei vagyunk az életüknek.
Mit gondolsz az elfejlődésről? Van, hogy a szétválás a végső megoldás?
Változó, hogy ki meddig motivált egy kapcsolat fenntartására. Nagyban függ saját fejlődésünktől és attól, hogy milyen erőforrásokat, töltődési lehetőségeket tud nyújtani a kapcsolat a felek számára.
Nagyon nehéz kimondani, hogy az, akivel hosszú évekig, évtizedekig megosztottam az életem, többé nem tud vagy nem akar a társam lenni. Azonban a nehéz döntések meghozatala, annak a beismerése, hogy nem közös a pálya és a kiállás az áldozat szerepből óriási lépés lehet a kiteljesedéshez vezető úton.
Ha a férfiak érzelmei téma bővebben is érdekel, kövesd a „Férfiszemmel – Sugár Márton” nevű nyilvános csoportot a Facebookon!