Az otthonról hozott minták sok tekintetben hatással vannak későbbi életünkre, például arra, milyen pályát választunk, hogy látjuk a párkapcsolati szerepeket vagy épp hogyan kezeljük a konfliktust. De azt gondoltad volna, hogy már csecsemőkorodban megtanultad például azt, mennyire bízhatsz másokban? Gyere, ismerd meg velünk a kötődési minták és belőlük fakadó zavarok hátterét!
Nem érted, miért reagál a párod egyes helyzetekben úgy, ahogy? Eleinte tetszett, de ma már inkább idegesít a ragaszkodása? Támogatnád a legjobb barátnőd, de nem áll össze hogy lehet, hogy pár hónap után minden partnerénél felmerült valami, ami miatt véget vetett a kapcsolatnak?
A válaszok nagy eséllyel a csecsemő- és kisgyermekkori kötődési minták szövevényes rendszerében keresendőek, ezért ha a felmerülő problémákat meg szeretnénk oldani, első lépésként hasznos a téma mélyére ásni.
Kattintsd végig a galériánkat és tudd meg, melyek a leggyakoribb kötődési minták és milyen kötődési zavarok alakulhatnak ki belőlük!
Hiszen ezek a te, párod és szeretteid felnőttkori énjére is nagy hatással vannak!
Ezek a leggyakoribb kötődési minták
A kötődési minták sokfélék lehetnek, de a szakemberek négy nagy csoportba sorolják őket.
- a biztonságos,
- a szorongó-ambivalens,
- az elkerülő,
- és az elutasító kötődési mintákat különböztetik meg.
Ezek a minták már csecsemőkorban kialakulnak, Mary Ainsworth kanadai fejlődéslélektannal foglalkozó pszichológus ezért a csecsemők reakciója alapján határozta meg a kötődés minőségét.
Fotó: Pexels
A szorongó-ambivalensen kötődő baba egyik fontos „ismertető jegye”, hogy szinte mindig nyugtalan, még anyja jelenlétében is. Elkeseredik, ha anyja kikerül a látómezőjéből, de akkor sem nyugszik meg, ha visszatér.
Anyjához nagyon kötődik, nem is mozdul mellőle, érzelmei széles skálán mozognak. Ez a kötődési minta jellemzően akkor alakul ki, ha az édesanya viselkedése kiszámíthatatlan, instabil, nem ad biztonságot a gyermeknek. Ennek következményeképp a csecsemő mindig bizonytalan, mire is számíthat.