Veled is előfordult már, hogy dühös lettél, és nem tudtál lecsillapodni? Esetleg annyira felizgatott egy közelgő esemény, hogy nehezen aludtál el este? Talán érezted a mellkasodban a szorongató érzést, de nem tudtad sehogy kioldani? Az érzelemszabályozás tanulható dolog. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, miért is fontos, és mit tehetsz ezügyben!
Miért fontos az érzelemszabályozás?
Az érzelemszabályozás sajnos nem velünk született képesség. Ez egy tanulandó dolog, ami szoros kapcsolatban áll a kötődési mintáinkkal.
Jobb esetben már gyerekkorban megtanuljuk felismerni, megélni, elengedni az érzelmeinket. Rosszabb esetben instabilan lépünk be a felnőttlétbe, nem ismerve magunkat, ami szorongáshoz vezethet. Ha nem tudjuk mit és miért érzünk, az bizony stresszhelyzetet okoz a pszichénknek, ami egyre inkább összezavarodik. Az érzelemszabályozás kihagyhatatlan önismereti pont, mert leegyszerűsítheti az életünket. Nem újdonság, hogy az érzelmeink hatással vannak a testünkre is, így ezért is érdemes figyelni rájuk.
Az érzelmeink, ha nagyon gyorsan, nagy intenzitással kavarognak bennünk, bizony kifáraszthatnak minket. A mai rohanó, és nem igazán vidám világban nagyon sok a bizonytalanság. Ezek a külső hatásokból érkeznek, melyeket egyáltalán nem tudunk befolyásolni.
Fotó: Pexels
Nem tudtuk irányítani a Covidot, nem tudjuk irányítani a háborút, és nem tudjuk irányítani a gazdasági válságot sem, de mindezek közvetlen hatással vannak az életünkre. Az egyetlen dolog, amit tudunk irányítani, az a hozzáállásunk.
Az, hogy az adott helyzetben hogyan kezeljük az érzelmeinket, csak rajtunk múlik. Az érzelemszabályozás a világ jelenlegi állapotában az egyik legerősebb eszközünk arra, hogy nyugodt életünk lehessen.
Érzelemszabályozás a gyakorlatban
Kezdjük az elején, vagyis ismerjük fel az igazi érzelmet!
Nézzünk egy példát!
Valaki felhúz a munkahelyeden, és elönti az agyadat a düh. De miért is vagy dühös? A másik szakmaiatlansága zavar? Ha igen, mit tudsz tenni ellene? Jelentheted egy felettesnek, de ezen kívül nem a te hatásköröd, szóval akár el is engedheted.
Esetleg azért dühít, mert rámutatott egy hibádra? Hoppá, akkor rákened a saját bűnödet! Talán csak fáradt vagy, és nem érzed magadban az energiát, hogy a másik problémájával foglalkozz? Rendben, de ez nem a kolléga hibája. Kérj egy kis türelmet, igyál egy kávét, és ha aznap már tényleg nem fér bele, másnap foglalkozz a dologgal.
Fotó: Unsplash
A legtöbb ilyen esetben segít, ha átgondoljuk, mi is az igazi alapja az érzelmünknek, és mire a végére érünk a gondolatmenetnek, nagy valószínűséggel le is csillapodunk.
Az idegrendszerünk gyakran túlterhelődik a gondolatoktól és érzelmektől, amelyek a nap során örvénylenek bennünk. Ilyenkor meg kell állni, és újra kell indítani az idegrendszert, pont, mint egy túlterhelődött számítógépet.
Kerülj ki a fejedből, és csak legyél a testedben!
Ha felismerted a szorongást, vagy más kellemetlen érzést a testedben, a legjobb, ha segítesz az elmédnek visszatalálni a testedbe. Az érzelemszabályozás módszerei különbözőek, neked is meg kell találnod, ami számodra megfelelő. Anna Papaioannou, vagy ahogy Instagram oldalán találkozhatsz vele Anna, The Anxiety Coach rendszeresen oszt meg különböző praktikákat, amelyekkel kezelheted a mindennapi stresszt. Ezekből szemezgettünk most. Kattintsd végig a galériát a videókért és leírásokért!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az alábbi videóban Anna négy módját is megmutatja, hogyan kapcsold össze a tested és a tudatod.
- Ütögesd végig a tested gyengéden! Az érintés felébreszti az érzékelésedet, és segít fókuszálni, mivel kiránt a monotonitásból.
- Táncolj! Bármilyen mozgás segít valójában, de a tánc az egyensúlyrendszeredre is hatással van. Azonnal tudatos leszel tánc közben, míg figyelsz a testedre, és ezzel könnyebben megéled az adott pillanatot.
- Alkalmazd a pillangó ölelést! A pillangó öleléshez kereszted a mellkasod előtt a karodat, jobb kezed kerüljön a bal válladra, a bal kezed pedig kerüljön a jobb válladra. Ezek után kezd el finoman ütögetni a vállad váltott kézzel, úgy, hogy csak a kézfejed mozog. A kétoldali érintés rendbe hozza az idegrendszeredet, így segíthet az érzelmeid átélésében és feldolgozásában.
- Szagolj! A szaglás különösen hatásos, ha az érzékeinket szeretnénk arra használni, hogy bekerüljünk a jelenbe, ugyanis a szaglóhagymánk kapcsolatban áll az amigdalánkkal, amely az érzelmeinkért felelős. Nem véletlenül olyan megnyugtató egy illatgyertya, vagy egy különleges tusfürdő!