Szeretettel teli, lágy érintéssorozatok a testen, amik segítenek átformálni a bennünk lévő, tudatalatti mintákat, simító mozdulatokkal, gyengéd energiával oldani az elakadásokat, mindezt holisztikus szemlélettel. Röviden erről szól az érintésterápia. De mi történik egy ilyen kezelésen? Milyen helyzetekben segíthet? Hogyan alkalmazzuk magunkon, akár ebben a pillanatban? Aranyosi Tímea, a Pillangó-Fény Stúdió természetes gyógymódokkal foglalkozó terapeutája válaszolja meg a kérdéseinket.
Mi az érintésterápia?
Aranyosi Tímea:
Számomra az érintésterápia az érintéssel való blokkok felszabadítása holisztikus szemlélettel, azaz érintésekkel a testet, a lelket és a szellemet segítjük egységbe kerülni, valamint az öngyógyító folyamatokat beindítani.
Kulcsszó, hogy holisztikus, egységszemléletű és hogy magukkal az érintésekkel történik egyfajta lágy energetikai közvetítés, tisztulás, blokkoldás és feltöltődés. Rengeteg fajtája és minősége van. De igazából érintésterápia az is, ha megöleljük egymást, vagy ha megsimogatod valaki arcát, érintésekkel kifejezve felé a szeretetet és odafigyelést. Vannak konkrétan megfogalmazott rendszerei, fajtái, de bárki képes úgymond érintésterápiával segíteni, akár magán, akár másokon is. Például saját magunk megölelésével adhatunk magunknak is gondoskodó szeretetet.
Fotó: Shutterstock
Hogyan kerültél kapcsolatba az érintésterápiákkal?
Aranyosi Tímea: Úgy 25 éves korom körül az immunrendszerem teljesen elgyengült és állandóan betegségből betegségbe kerültem. Az orvosok fölírtak mindenféle antibiotikumokat, aztán ahogy a hatásuk véget ért, visszazuhantam vagy még mélyebbre kerültem. Egyszer az egyik orvostól megkérdeztem, hogy mi a betegségeimnek a gyökere? Azt válaszolta, hogy ők tünetileg kezelnek, arra tudnak gyógyszereket adni, de a betegségek gyökerével nem foglalkoznak. Akkor ott összetört bennem valami. Szervi elváltozásaim nem voltak, csak egészséges szerettem volna lenni. Ekkor elkezdtem azzal foglalkozni, hogy a betegségeknek vannak lelki hátterei is, és ez megnyitott egy új kaput az életemben.
Korábban nagyon zárt voltam ezzel kapcsolatban, eredetileg környezetvédelmi mérnök vagyok, semmi közöm nem volt az energiagyógyászathoz. De az élet, az egészségügyi problémáim rávezettek, hogy más világlátással merjek megtapasztalni dolgokat és foglalkozzak a lelkemben zajló folyamatokkal, a bennem lévő elfojtott érzésekkel.
Milyen válfajai vannak az érintésterápiának?
Aranyosi Tímea: Az egyik ilyen érintésterápia, amit alkalmazok, a metamorf masszázs, ami lágy érintések sorozata a kezeken, lábfejen és a fejen. Talán a lágyságát szeretem az érintésterápiáknak a legjobban. Ezek segítségével akár beszéd nélkül is feloldódhatnak bennünk a felhúzott “falaink”, az érzelmi blokkok, amelyek nem engedik, hogy megéljük saját magunkat, vagy akár a betegségeink lelki gyökerei is elkezdhessenek kitisztulni, fellazulni.
A másik kedvencem az érintésterápia válfajai közül az Access Bars kezelés, ahol 32 különböző fejpontot érintünk. Ezek különböző életterületekre vonatkoznak, az ott lévő elakadásainkat, berögzült hitrendszereinket érhetjük el rajtuk keresztül. A hitrendszer alatt nem a vallást értem, hanem mindent, amit elhittünk magunkról, elhitettek velünk azzal kapcsolatban, hogy milyenek vagyunk, amivel addig definiáltuk, meghatároztuk önmagunkat. Egyfajta szabadságot segít megteremteni azáltal, hogy leveszem magamról és másokról az előítéletet. Így könnyebben tudok majd kapcsolódni mind önmagamhoz, mind másokhoz.
A harmadik fajta kezelésem a lélekszirom érintésterápia, amely egy különlegesen lágy, szeretetteli érintéssorozat a testen. A meridián és energia vonalakat, pontokat – a karokat, a lábakat, a hátat, a fejrészeket –simítjuk át a testen és töltjük fel nagyon finom mozdulatokkal, energiával.
Én ezt a három terápiát alkalmazom, ezeket egyébként lehet vegyíteni. Például az Access Bars kezelést vagy a lélekszirom érintésterápiát én egyáltalán nem határolom el más kezelésektől, jól támogatják egymást. Mindegyik más-más oldalról hat, és segít, emel minket.
Masszázsként hivatkozol ezekre a technikákra, vannak tehát konkrét pontok, amiket érinteni kell?
Aranyosi Tímea: A masszázs is egy érintésterápia. Én szeretek az általam alkalmazott érintésterápia fajtákra lélekérintő kezelésekként hivatkozni. Mi, kezelők katalizátorok vagyunk, akik biztosítjuk azt a biztonságot, szeretetteli teret, ahol a kezelt személy megengedheti magának, hogy akár föloldódhassanak benne a mély félelmek vagy fájdalmak. A metamorf masszázs esetében a kézen, a lábfejen és a fejen lévő pontokat lágyan érintjük, fellazítjuk a bent ragadt energiákat és kivezetés után szeretettel töltjük fel. Tehát ezek a kezelések energiagyógyászattal összefüggő terápiák, melyek fő lépései a feloldás, kivezetés és feltöltés.
Mindegyik érintésterápiának a főszereplője az, akit kezelek. A célunk a belső öngyógyító folyamatok beindítása, ami segít kiemelni a klienst a fájdalomtestéből. Komplex rendszer, mert mindig a kezelt személy befogadásának a mértéke adja meg azt, hogy ez hova tud kicsúcsosodni. Annyi felismerés, tapasztalás jön fel a kezelések alkalmával, amit ő képes feldolgozni és feloldani.
A kliens és a kezelő között ez egy együttműködési folyamat, a kezelés pedig egyfajta transzformáció. A metamorf masszázs nevében is benne van a metamorfózis, mint átalakulás. A Pillangó-Fény Stúdió elnevezés is ebből ered. Mint a pillangó, úgy alakulunk át a báb állapotból, teret engedve a szárnyainknak, hogy utána szabadon szárnyalhassunk.
Milyen tudatállapotban érdemes egy ilyen kezelésre elmenni?
Aranyosi Tímea: A legfontosabb, hogy aki eljön akár hozzám, akár más kezelőhöz, abban legyen szándék, hogy mi is az, amit ő szeretne az életében. Például szeretné valóban megélni a boldogságot vagy az örömöt. Vagy úgy érzi, hogy elakadt, talán csak annyit érez, hogy melankolikus állapotban van, amiből szeretne kijönni. A döntés nagyon lényeges, miszerint szeretnék valamit áttörni, átformálni magamban, valamire nyitottá szeretnék válni, amit eddig nem engedtem meg magamnak.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az érintésterápiák kiegészítő kezelések. A tudatos önismereti utat nem helyettesítik. Támogatják, hogy könnyebben átlépjük a hitrendszereket, de ahogy az én tanítóm mondta, amikor kimész az ajtón, akkor ott egyedül vagy és te döntesz. A régi gondolati és érzelmi sémákat neked kell megállítani, észrevenni. A te feladatod ébernek lenni. Az önmunkát ez nem helyettesíti, viszont segít, hogy sokkal könnyedebb legyen.
Hogyan jönnek létre ezek a láthatatlan blokkok?
Aranyosi Tímea: A tudatalattink, ahogy szokták is hasonlítani, a jéghegy víz alatti, elsőre nem látható óriási tömege. Rengeteg olyan érzelmi csomagunk, tudatalatti programunk van, amik hatnak ránk. Ezeket már magzatkorból is hozhatjuk. A magzati létünkben is kaptunk sok érzelmi lenyomatot édesanyánktól, hisz amit ő érzett, azt közvetlenül mi is éreztük. Szintén hozott csomag a születés pillanatának élménye. Az első hét év is rendkívül meghatározó számunkra, hisz ekkor teljesen másoljuk a szüleink mintáját, hogy milyen a nő, milyen a férfi. Ebbe szocializálódva kerülünk tovább bölcsődébe, óvodába, iskolai rendszerbe.
Nagyon tetszik Joós István megfogalmazása, miszerint van az életünkben egy olyan pont, amikor a minták csődöt mondanak. Amikor azt vesszük észre, hogy a minták és én nem vagyunk egyensúlyban. A minta nem én vagyok. Érezzük, hogy nem olyanok az életkörülményeink, a párkapcsolatunk, a munkánk, amit valójában szeretnék. Azt tapasztaljuk, hogy nem vagyunk harmóniában az életünkkel, amit felépítettünk.
Megteremtünk valamit a minták alapján, abban a hiszemben, hogy az a boldog élet számunkra. Itt vagyok mondjuk én, Aranyosi Timi, akinek a lelke érezte, hogy az élete és a valódi boldogság nincs összhangban egymással. Amikor ez a kettő nem passzol, összedől a rendszer, ekkor van itt az átfordulás lehetősége. Ilyenkor jön az őszinte kérdés, hogy ki vagyok én valójában?
Ezen megfoghatatlan tudatalatti programok lágy átformálásában segítenek, könnyítenek az érintésterápiák. Támogatnak abban, hogy magasabb rezgésszinten már rálássunk valami fontosra az életünkben, kitisztulhassanak belőlünk a rejtett, lefedett minták, nézőpontok. Olyan, mint egy szeretettel teli varázslat.
Fotó: Shutterstock
Hogyan lehet eldönteni, hogy számunkra mi a megfelelő módszer? Az első alkalom egy konzultációval kezdődik?
Aranyosi Tímea: Igen, először mindenképpen megismerjük egymást, akár én is elmondom a saját történetemet, folyamataimat, tapasztalataimat. Elmesélem a kezelések pontos módját, hogy egy bizalmi kapcsolódás alakulhasson ki, és a kliens is tudja, hogy mire számíthat. Fontos, hogy ő is fel tudja tenni a kérdéseit, esetleg elmondja, hogy mi történt vele, ami miatt azt érzi, hogy most itt kell lennie. Vagy hogy most ki kéne próbálnia valamilyen másfajta technikát a korábbiakhoz képest.
Én a masszázsokon kívül a már felsorolt három érintésterápiát alkalmazom, és mindig az adott egyénnel beszélgetve közösen döntjük el, mi lenne a legjobb számára. Előfordul, hogy ahogy beszélek a módszerekről, ő ráérez arra, mit szeretne. De van, hogy én kapcsolódom rá az igényeire. Ilyenkor leteszteljük, és ez alapján eldönti, mi lenne számára a legnagyobb hozzájárulás.
Milyen felkészülést igényel egy ilyen alkalom a kliens részéről?
Aranyosi Tímea: Erre mindig azt mondom, hogy csak nyitottságot és amennyire lehet, az elvárások elengedését.