Kitartóan közeledik felénk a karácsony. Szólnak a karácsonyi dalok, felkerülnek a dekorációk, a család közös programokat szervez, készülünk az együtt eltöltött időre. A várakozás időszaka, a karácsony is megfelelő alkalom arra, hogy tudatosan nézzünk rá párunkkal való kapcsolódásunkra, de más emberi kapcsolatainkra is, hogy megélhessük az összetartozás szép élményét.
Mert mindez elsősorban erről szól: az ünnepi időszak, maga az ünnep is egyféle megtorpanásra késztet minket, élményszerzésre ad lehetőséget. Szép pillanatokat élhetünk át. Akár egy sóhaj erejéig: „De jó, hogy ő a férjem, de jó, ez már az ötödik, sokadik karácsonyunk együtt…… De jó, hogy velünk ünnepel még az anyukám…De jó, hogy együtt van a család!”
Áldott gondolatok és érzések simogathatnak bennünket, és ezeket érdemes tudatosan megélni, mert építik a következő időszakot.
Ám sokunknak nem csak a bensőséges pillanatok jutnak eszünkbe erről az időszakról, hanem feltörnek félelmeink is.
Mi lesz, ha megint veszekedésbe lesz? Hogyan fogunk mindennel időben végezni?
De miért nem lehet a felkészülés maradéktalanul békés? Huszka Zsuzsa, JÓL-LÉT mentor, a H.U.SZ.K.A. program megalkotója segít, hogy a karácsonyi előkészületeket, a családi együttléteket ne stresszként éljük meg. Segít abban is, hogy szeretetkapcsolódásainkat helyezhessük fókuszba.
Mit tehetünk, ha tartunk a karácsonytól, a családi együttléttől?
Huszka Zsuzsa: A karácsony a legtöbb európai embernek a szeretet, a fény, a család ünnepe, de sokunkban él egy elvárás, hogy tökéletesnek kell lennie. Néha inkább elkerülnénk, mert tartunk tőle, hogy újabb csalódást okoz. Segít, ha tudatosítjuk, hogy legutoljára milyen volt a karácsony. Mi az, amitől én igazán tartok,
mi az az érzés, amitől félek,
vagy szeretném elkerülni? Érdemes a mélyére nézni ennek az érzésnek, honnan jön, esetleg mi a legrégebbi élményem,, ami ehhez az érzésemhez kapcsolódik.
Miért fontos az advent időszaka?
Huszka Zsuzsa: Az advent időszakában azt éljük meg, hogy egyre inkább sötétednek a nappalok, ezzel párhuzamosan egy belső folyamat is elindulhat, amikor befelé fordulunk. Ilyenkor kicsit ránézünk a sötétebb részeinkre, az érzésekre, amelyek lehúznak, gátolnak minket. Ha megnyílunk, fejlődési lehetőséget ad nekünk, de szükséges, hogy rászánjuk az időnket, legyünk benne tudatosan.
Szép szimbóluma az adventnek a koszorú négy gyertyával. Mind a négy gyertyának megvan a maga szimbolikája és egy-egy erényre hívja fel a figyelmünket.
Az első hét a hit gyertyája és az igazságosság erényét teszi központba. Ezen a héten kezdődik meg a várakozás. A második a remény gyertyája, a mértékletesség és a megfontoltság erényén érdemes egy kicsit meditálnunk az életünkre vonatkoztatva.
A harmadik hét az öröm gyertyája. A színe is eltér a többi gyertya színétől, ami általában a lila, és inkább a fegyelmet, olykor a bűnbánatot szimbolizálja. Viszont a harmadik gyertya a maga rózsaszínű színével kiemelkedik, és megjelenik az öröm érzése, a várakozás öröme, az öröm, amit megoszthatunk. Így érünk el a negyedik hétig, ahol a szeretet gyertyája és a bölcsesség erénye kerül fókuszba. Ez a legintenzívebb hét, de ez a négy erény támogathat minket az öröm és a karácsony teljességének megélésében.
A felkészülésnek tehát van egy lelki, és van egy gyakorlati oldala is, melyek gyakran egymásba fonódnak. Az előbbi felvezetésem jó támpontokat ad a lelki útra.
A gyakorlati útra mit tanácsol?
Huszka Zsuzsa: Azt, hogy mindenképpen készítsünk egy tervet, ne hagyjunk mindent az utolsó pillanatra, mert az feszültséget okoz. Listázzuk a feladatokat, tervezzünk előre. Gondoljuk át kicsit az elvárásainkat. Érdemes ezt átbeszélnünk akár a párunkkal, akár a család többi tagjával, hogy mit is jelent nekünk a karácsony. Különbözhet, hogy a család tagjai közül
kinek mitől lesz a karácsony igazából teljes.
Van, akinek a hangulat a lényeg, a mézeskalács illata, van, akinek egy karácsonyi koncert, vagy az éneklés a karácsonyfa körül. Ezekből a mozaikokból össze lehet állítani egy olyan adventi és karácsonyi időszakot, amiben mindenki megtalálja azt, amitől neki teljessé válik a karácsonya. Így a többiekkel való osztozásban végül a kapcsolódás is mélyülni tud, és egymásról is többet tudunk meg ezáltal.
Hogyan tarthatjuk meg a párkapcsolatunkban a bensőségességet a karácsonyi felkészülés forgatagában?
Huszka Zsuzsa: Tudatos odafigyelés és szándék nélkül ez nem működik. Túl sok feladat és túl sok elvárás nehezedik ránk ebben az időszakban, tisztában kell lennünk a számunkra fontos értékekkel.
Iktassunk be legalább pár órát a lelassulásra,
legyenek dedikált időszakok, amikor például közösen gyújtjuk meg az adventi gyertyát. A bevásárlás se rohanás legyen, hanem kössük össze egy hangulatos forralt borozással. Legyen közös program, ami a tülekedés és cipekedés mellett is jó érzéseket is ad. Találjuk ki közösen, mit adjunk egyik-másik szerettünknek. Ha megoldható, süssünk közösen valamit, készítsünk saját kézzel ajándékokat, mert ezek a tevékenységek teszik személyessé, emlékezetessé a készülődést. Mindez időt és energiát igényel, de ha ez a közös készülődés egy eleme, akkor az összetartozást is erősítheti. Főleg ha olyan ajándék készül, ami szívhez szól.
Hogyan húzzunk határokat úgy, hogy az ne szítson további konfliktust?
Huszka Zsuzsa: Pál Feritől hallottam azt a tényt, hogy egy házasságban a konfliktusok nagy százaléka feloldhatatlan. Ez segíthet minket, hogy nagyobb elfogadással legyünk. Jobb a konfliktusokat megelőzni, de fontos, hogy megtaláljuk a saját szerepünket, a saját hatásunkat az adott konfliktusban. Ha nem látjuk a saját felelősségünket, akkor érdemes feltennünk a kérdést magunknak:
az a fontos a számunkra, hogy igazunk legyen, vagy pedig a kapcsolat a másikkal?
Erre a prioritásra fókuszálva már könnyebb megélni egy vacsora során felmerült konfliktust is.
Ugyanakkor bizonyos elveket, szabályokat lehet előzetesen egyeztetni, például, hogy nem politizálunk a karácsonyi vacsoránál, vagy nem ilyenkor kell számonkérni a be nem teljesített ígéreteket.
Ha másik két ember kap össze egy ünnepi alkalommal, akkor érdemes előre kitalálni mondatokat, amivel visszaterelhetjük a beszélgetést a fő fókuszra, ami a család, és az ünnep. Amikor elkerüljük a nagyon kényes témákat karácsonykor, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy tabusítunk. Csak annyit jelent, hogy annak az estének a fókusza és a prioritása az, hogy megéljük az együttlét örömét.
Mi tegyünk, ha minket háborít fel valaki a család tagjai közül?
Huszka Zsuzsa: Ha van olyan rokon, akinek a viselkedése, vagy a megjegyzései nagyon felháborítanak minket, vagy úgy érezzük, mindig ő a sztár, miközben mi sütöttünk, főztünk, takarítottunk, akkor bár nem könnyű, de
ránézhetünk tükörként is erre a helyzetre.
Mi az, amiben ez a rokon mintát mutat nekem? Mit tanulhatnék tőle? Mit jelenít meg, amit én nem szeretek, elfogadhatatlannak tartok, de itt az ideje, hogy felvállaljam, hogy bennem is ott van?
Ha például én öntudatosnak látom ezt a rokont, ez a tükörgyakorlat segíthet abban, hogy megtaláljam az erőmet, ami segít öntudatosabbá válnom. Ha jobban felvállaljuk azt a minőséget, amit a másikban meglátunk, akkor lehet, hogy más lesz a megélésünk.
A karácsony nem a tökéletesség hajszolásáról szól, hanem arról, hogy együtt legyünk, és felfedezzük az ünnep igazi értékeit. Ha megengedjük magunknak és egymásnak, hogy önazonosak legyünk, az ünnepi időszakban is közelebb kerülhetünk egymáshoz. Az advent és a karácsony a belső béke, a kapcsolódás és a szeretet ünnepe – mindez akkor válhat teljessé, ha megtanulunk figyelni egymásra és önmagunkra. Tegyük hát az ünnepeket olyanná, hogy ne csak emlékeinkben, hanem szívünkben is sokáig megmaradjanak.
Közeledik a karácsony, de mi félünk a család megjegyzéseitől? Hogyan tölthetnénk békében ezt az időszakot? Huszka Zsuzsa JÓL-LÉT mentor tippjei segíthetnek!
Főkép: Shutterstock