„Mégis hogyan segítene nekem az, hogy eljátszom, egy hosszú szőke hajú elf vagyok és egy asztal körül kockákat gurítok?” Merülhet fel a kérdés, amint elhangzik a szerepjáték szó mint terápiás eszköz. Pedig az elmúlt néhány évben sorra jelennek meg a kutatások, valamint a terapeutáknak, pszichológusoknak, pszichiátereknek írt kézikönyvek a szerepjáték hatásairól. De mik is ezek a szerepjátékok és miért lehetnek hasznosak mentálhigiénés szempontból? Cikkünkben összegyűjtöttük, mit érdemes tudni.
Az asztali szerepjátékok szerepe és társadalmi megítélése az elmúlt 50 évben rengeteget változott. A 80-as évek sátánista pánikjától, amikor az Egyesült Államokban ezeket a játékokat hibáztatták gyilkosságokért, és vádolták őket azzal, hogy „boszorkányságra” csábítják a fiatalokat, először továbbléptük a zárkozott „kocka” képéhez, aki el sem hagyja a szülei pincéjét. Manapság azonban egyre nagyobb nyilvánosságot kap a popkultúrában, szerencsére sokkal pozitívabb, vagy legalább is neutrális fényben. De mi is pontosan ez és mik lehetnek az asztali szerepjáték építő, segítő hatásai?
Dobj egy próbát! – Mi az asztali szerepjáték?
A szerepjáték röviden és egyszerűen egy közös történetépítés a barátainkkal, aminek a menetébe gyakran beleszól egy-egy kockadobás.
Míg a cambridgei szótár megfogalmazása az asztali szerepjátékokról a következő: egy olyan játék, amit a résztvevők egy asztal körül játszanak, és amihez gyakran játéktáblát, kockákat, illetve modellfigurákat használnak. A játék során a játékosok adott karakterek szerepét öltik magukra. Általánosan elmondható, hogy a szerepjátékok a korai formáitól, amik sokszor inkább táblás stratégiai játékokra hasonlítottak, odáig fejlődtek, hogy a karakterek személyisége és az őket körülvevő történet ma már sokkal fontosabb tényező. Természetesen minden játék más és más, így van, ahol az epikus csaták, sárkányos küzdelmek állnak a középpontban, ahol a résztvevők megóvhatják a királyságot a gonosztól. Mások pedig inkább a kisebb léptékű történeteket kedvelik, ahol jobban tudnak érvényesülni a karaktereik.
Szerepjáték hatásai avagy legyőzni a mentális egészségünket fenyegető sárkányt
Valójában hogyan segíthet egy ilyen játék a pszichoterápiás folyamatban? Hiszen Frodó és Samu utazása a Gyűrűk Urában valószínűleg több kárt tett a lelki világukban, mint amennyit használt. Ettől függetlenül, ha nem üldöznek minket valódi orkok, és nem lógatunk igazi ékszert egy vulkán fölé, akkor egy ilyen kaland átélése, főleg a megfelelő pszichológusi vagy pszichiáteri kísérettel nagyon hasznos tud lenni. Az elmúlt néhány évben, főleg az amerikai kontinensen egyre szélesebb körben beszélnek a szerepjáték hatásairól terápiás környezetben.
A játék szerepe egy gyermek személyiségének és társasági képességeinek fejlődésében vita felett áll.
Azonban, ami egyre többször merül fel mint lehetőség, az a serdülőkorban vagy felnőttkorban való további felhasználása a játéknak mint módszernek. Juza Katalin, pszichológus 1995-ös szakdolgozatában – tehát már közel 20 évvel ezelőtt is – felmerül a szerepjátékok pszichológiai felhasználása. Vannak viszont olyan pszichológiai összetevők, amelyek speciálisan a Fantasy RPG-re jellemzőek, és amelyek révén lehetséges volna a játék mintájára megalkotni egy olyan rendszert, amely kifejezetten pszichológiai célokat szolgálhatna. Az ilyen játékrendszer egyrészt diagnosztikai támpontokat szolgáltathatna, másrészt alkalmas volna mind csoportos önismereti és személyiségfejlesztõ munkára, mind egyéni alkalmazásra, például az aktív imaginációs technikákkal összekapcsolva.
Fotó: Shutterstock
Adam Davis és Adam Johns, mindketten terápiás szakemberek, 2017-ben alapították meg a Game to Grow (Játékok a Növekedésért) nevű szervezetüket, ahol Davis drámaterápiás tapasztalataiból és Johns egyéni terápiás üléseinek gyakorlataiból táplálkozva kezdték el felfedezni a szerepjáték hatásait a terápiás környezetben és folyamatokban. Alapítása óta a non-profit szervezet már több, mint 150 pácienssel dolgozik együtt, miközben képzéseket tartanak más terapeutáknak és tanároknak, kihangsúlyozva, hogyan lehet a játékban megjelenő jeleneteket és célokat összhangba hozni a terápiás gyakorlatokkal és célokkal.
Hasonlóképpen, a Geek Therapeutics (Kocka Terápia) csoport is asztali szerepjátékokat használ fel terápiás célokkal. A szervezet alapítója, Anthony Bean és társai kidolgoztak egy teljes terápiás metodológiát, ami az asztali szerepjátékokat bevonja a csoportos terápiák világába.
Ezek alatt a játékalkalmak alatt, amik a Game to Grow esetében általában másfél órásak, a játék történetét a résztvevők személyes igényeihez igazítják. Ahogy fentebb már említettem, van kaland, ahol szörnyekkel küzdünk meg, van, ahol politikai intrikákon kell átküzdeni magunkat. Ezek előtt az alkalmak előtt és utánuk is, rövid kérdésekre válaszolnak a résztvevők, ami a játékvezetőnek (aki ebben az esetben lehet egy tanár, egy pszichológus, az iskolai könyvtáros, stb.) visszajelzést ad róla, hogy a résztvevők mit élveztek és mit nem. Adam Johns kiemelte egy interjúban, hogy a szervezet “diagnosztikailag agnosztikus”, tehát nem feltétlen azzal foglalkoznak, hogy egy gyereknek, aki részt szeretne venni egy foglalkozáson van-e diagnózisa, és ha van, akkor milyen. “A diagnózisok informatívak lehetnek. Információt adhatnak nekünk, de végső soron azt akarom tudni, hogy mik a résztvevő játékos céljai. Attól, hogy valakinek van egy autizmus diagnózisa, még nem tudjuk, hogy mik a céljai, sem azt, hogy milyen kihívásokkal néz szembe.”
Bean szerint a módszer egyik legnagyobb erénye, hogy a játékokat bármilyen igényhez és terápiás célhoz lehet igazítani.
Mindannyian egy fogadóban találkoztok
A szerepjátékok sokszínűsége lehetővé teszi a széleskörű terápiás felhasználásukat.. Traumák feldolgozása, szociális viselkedések fejlesztése, vagy saját identitásunk felfedezése mind szerepelnek a szerepjáték hatásai, a lehetséges célok között egy ilyen ülés vagy ülés sorozat során.
Egy autizmussal élő személynek – aki számára gyakran nehezebb lehet a társadalmilag elfogadott és egyértelmű jelzések vagy normák értelmezése – egy szerepjátékos alkalom biztonságos környezetet teremthet.
Ebben megtanulhatja felismerni a különböző jelzéseket, amik nem feltétlen egyértelmű neki. Ugyanígy lehetősége van a játékosnak arra, hogy gyakorolja az empátiát, vagy olyan érzelmeket fedezzen fel, egy biztonságos környezetben, amit máshol nehezebb lenne megélnie.
Annak, aki átesett valamilyen traumatikus élményen különösen hasznos lehet a szerepjáték egy terápiás környezetben. Egy-egy játékalkalom lehetőséget nyújt arra, hogy a megélt traumatikus élményt, segítő közreműködésével, biztonságosan, teljesen kontrollált környezetben fedezhesse fel, bonthassa ki és dolgozhassa fel.
A játékban megjelenő döntéshelyzetek és kihívások segíthetnek újra megtalálni az irányítást az életükben, segíthetnek visszaépíteni az önbizalmat és a tudatot, hogy a döntés az adott személy kezében van.
A közös történetmesélés, karakteralakítás pedig akár művészetterápiaként is segíthet a traumatikus események feldolgozásában.
A személyes identitások felfedezésének egy sarkalatos példája a transzidentitás felfedezése a játékokon keresztül. Biztonságos környezetben a játékos bármilyen karaktert, bármilyen személyiséget magára ölthet. Így például lehetősége van egy “nem valós” szituációban felfedeznie egy a születési nemétől eltérő identitást is akár.
Bár elsőre egy céltalan hobbinak tűnhet, a szerepjáték hatásai a terápiában rendkívül összetettek és sokszínűek. A gyakorlatban a használatuk egyre jobban elterjed a terápiás közösségen belül, és az akadémiai világban is egyre több kutatás készül jelenleg is a szerepjátékok felhasználásáról. Bár Magyarországon a játékterápia, mint fogalom, főként kisgyermekekre koncentrál, több kutatás jelent meg magyar egyetemeken is az RPG-k pszichológiai hatásairól, így remélhetőleg az első szerepjáték-terápiás csoport megalakulása sem várat sokáig magára.
Kiemelt kép: Shutterstock
források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9092936/
https://intraspectrum-chicago.com/use-of-role-playing-games-rpgs-in-therapy/
https://www.theguardian.com/society/2023/mar/21/dungeons-dragons-therapy-psychologists-mental-health
https://www.wired.com/story/therapists-dungeons-dragons-tabletop-games-helping-people/
https://lfg.hu/6234/rpg/szerepjatekrol/a-szerepjatek-hatasai-a-szemelyisegre-szakdolg/