Az év vége – majd az újév – közeledtével mindannyian hajlamosak vagyunk beleengedni magunkat a következő évi célok megtervezésébe, és hisszük, hogy ez lesz az az év (megint), amikor mindent meg tudunk valósítani. Azonban ezek a célok sokszor nem reálisak, nem dolgozzuk ki megfelelően őket, inkább egy felsorolásszerű listát írunk az évben bevezetendő új szokásokról, hobbikról, bakancslistás pontokról. Ezeknek a nagy terveknek azonban egészen kis százaléka valósul csak meg. Hogyan lehet a sikerrátád jobb az új évben? 5 lépésben mutatjuk, hogy a célállítás nem is olyan ijesztő!
Kudarc helyett elért célok
Sokan ott véreznek el a jó, tartható és megvalósítható célok kitűzésének nem kis feladatában, hogy óriási, az egész életükre hatással lévő célokat tűznek ki, amelyek a nulláról egyszerűen nem megvalósíthatóak. Könnyű összeírni egy feszes ütemtervet: korán kelni, reggeli
énidő, elindítani a családot, munka, este
edzés, vacsora, olvasás stb., de ezzel csak gyarapítjuk a to-do listákat és a a velük együtt járó szorongást. Hiszen közben zajlik az élet, vagy szimplán olyan fáradtak vagyunk nap végére, hogy egy porcikánk sem kívánja az edzést. És máris ugrott a nagy, tökéletes idei cél.
Az agyunk a rutint, a megszokott dolgokat részesíti előnyben, hamarabb visszatér a biztonságos, már jól ismert napirendhez. Éppen ezért lehetetlen az életünk összes területét egyszerre megreformálni. Az
új dolgok – legyenek bármilyen nagyszerűek és hosszútávon előremutatóak – szorongással és stresszel járnak.
Hogy kezdjük el?
Szakíts időt, találj egy nyugodt, békés időintervallumot arra, hogy átgondold a céljaidat. Majd oszd fel a számodra fontos területeke az életedet: emberi kapcsolatok, munka/karrier/pénzügyek, egészség. Ezt persze kiegészítheted a szabadidővel, hobbival, énidővel, fejlődéssel, edzéssel, ami számodra fontos. De akár az emberi kapcsolatok kategóriát is tovább oszthatod, például barátokra, párkapcsolatra anyaságra/apaságra.
Hogy állíts fel reális célokat?
Mielőtt belevágsz a
tervezésbe, lassíts le. A meghatározott életterületek mentén válaszold meg, milyen nehézségek és sikerek állnak mögötted az óévben, mi vezetett egyikhez-másikhoz, mikor mi volt a segítségedre. Ezekből kirajzolódik majd némi tanulság a következő évre – vagy azért, mert bevált valami, vagy mert okulni kell belőle és változtatni.