Több mint 9 millió poszt az Instagramon a színes rajzokkal, matricákkal, teendőkkel és manifesztációkkal megtöltött naplókról. Ezernyi tipp és használati útmutató a YouTube-on. A Bullet Journal néhány éve tört be a köztudatba és egyre nagyobbra dagadó rajongótábora újabb és újabb tagja vág bele a mindfulness-szel beoltott határidőnapló írásába. Honnan ered, miért ilyen népszerű és legfőképp: hogyan kezdd el használni? Utánajártunk.
Honnan indult a Bullet Journal?
A Bullet Journal módszere Ryder Carroll, amerikai-osztrák designer fejéből pattant ki, a saját szükségleteire alapozva.
Carroll ugyanis egy szétszórt, szorongó és figyelemhiánnyal diagnosztizált tinédzser volt, amikor elkezdett különböző naplózási trükköket alkalmazni, hogy jobban tudjon teljesíteni az iskolában – és az életben is.
A naplózási igyekvései odáig fajultak, hogy egyetemistaként már hat különböző célt szolgáló jegyzetfüzetet cipelt magával és vezetett minden egyes nap. Egy idő után észrevette, hogy ha a gondolatait rendszerezve, röviden le tudja írni napközben, a szorongása sokkal jobban kezelhető. A hat jegyzetfüzetet és határidőnaplót végül leszűkítette egyre, ezzel kialakítva a Bullet Journal rendszerét, amiről egy videót is készített.
Úgy tűnt, nem csak Carollnak volt szüksége egy mindent összefoglaló füzetre, hanem még több milliónyi embernek: a Caroll által készített videót villámgyorsasággal osztotta meg a gondolataik és érzéseik rendszerezésére éhes közeg. Ma már a Bullet Journaling, vagy rüviden BuJo iparággá nőtte ki magát és influencerek építik karrierjüket a BuJo köré. Oké, de mégis mi az a Bullet Journal?
Lapra vele: a Bullet Journal alapjai
Carroll ötlete szerint a Bullet Journal bármilyen füzet lehet, amibe bármit, de tényleg bármit leírhatsz. A lényeg, hogy egy tárgymutató segítségével rendszerezd, melyik oldalon mit találsz. Legyen szó a napi ház körüli teendőkről, egy-egy napló bejegyzésről, vagy a saját naptárad vezetéséről: egy Bullet Journalban mindez elfér.
A módszer lényege, hogy mindent egy helyen megtalálj: a kis füzetecske egyszerre tölti be a határidőnapló, jegyzetfüzet és motivációs napló feladatait – a tartalmának tényleg csak a képzelet szab határt.
Akár a szokásaidat szeretnéd követni (pl hány nap edzettél azon a héten, mennyit olvastál), vagy szeretnél visszatekinteni az elmúlt hónapra és reflektálni a veled történtekre, érzéseidre és gondolataidra, a Bullet Journalban mindenre van hely.
A BuJo annyira népszerűvé vált, hogy már saját szókinccsel rendelkezik, egységes szimbólumok léteznek arra, ha egy feladatot például egy másik napra toltál, vagy sikeresen elvégeztél.
Így csináld: a Bullet Journal csínja-bínja
Ha már megvan, mi fán is terem a BuJo és úgy érzed, a te káoszodba is rendszert hoz, segítünk elindulni néhány hasznos tipp-pel a Bullet Journalining színes útján.
Nagyon fontos, hogy a füzeted lapjai számozottak legyenek, hiszen ez adja a mankót a naplód lelkéhez, a tárgymutatóhoz. A füzeted három tervezőre érdemes osztani: jövőtervező, hónaptervező és napi tervező.
A jövő tervezőben kap minden esemény helyet: szülinapok, utazás, éves orvosi vizsgálat és sorolhatnánk. Ide érdemes a legfontosabb eseményeket feljegyezni.
A havi tervezőben az egyes napokra tervezett dolgokat tudod felírni. Ahogyan a számozott napok egymás alatt sorakoznak, jobban át tudod látni, hogy melyik napokra nincs még terved, így könnyebben tevezhető, hova tudsz egy találkozót szervezni, vagy teendőt beírni. A havi tervező melletti lapra érdemes egy teendő listát készíteni, amiket az adott hónapban valamelyik nap szeretnél elvégezni.
A napi tervezőbe a napi feladatok és teendők kerülnek, röviden és tömören. A havi teendőkből mazsolázva egy-egy napra tudod szétosztani itt a teendőket.
A Bullet Journalban emelett elfér a filmek listája, amit meg szeretnél nézni, a receptek, amiket kipróbáltál, vagy az álmaid, amiket meg szeretnél valósítani.
Ha szeretnéd, minden napra felírhatsz egy idegennyelvű szót, amit aznap szeretnél megtanulni, vagy ha akarod itt tudod követni, hogy aznap megvolt-e a napi 15 perc olvasás, amit célul tűztél ki magadnak. A BuJo-nak tényleg csak a képzeleted szab határt – hagyd hát, hadd szárnyaljon.
Ha úgy érzed, a BuJo túl nagy szabadságot kínál, akkor válogass más, kevésbé szokványos határidőnaplók és tervezők közül. Ha pedig úgy érzed, hogy időből sem jut soha elég, akkor hadd segítsünk néhány időgazdálkodási tippel is!
Főkép: Estée Janssens, Unsplash