Egy tudományos vizsgálat során a kutatók hőszenzor használatával megtalálták, hol jelennek meg az érzelmek a testben. Ha kapcsolódunk testérzeteinkhez, azzal megtesszük az első lépést a valódi autentikus önismeret felé. Az érzelmekről való megnyílás és kommunikáció nincs a köztudatban, fontos, hogy bővítsük a szókincsünket, és kifejezzük, mi is történik a lelkünkben. A Bodywork egy non-verbális csoportterápiás módszer, amely a jelenbe hoz, segít abban, hogy megéljük az érzelmeinket és akár gyógyítsuk a gyermekkorban szerzett érzelmi sérüléseinket, töltsük a hiányainkat is.
Tudományos vizsgálat született az érzelmek testi megélésével kapcsolatban
Egy 2014-ben végzett kutatás szerint különböző testrészeken jelennek meg az érzelmek a testben. A 701 résztvevő közreműködésével készített vizsgálatban a kísérleti személyeknek meg kellett jelölniük a testük azon régióját, ahol az érzelmeiket megérintő ingerek hatására testi változásokat vettek észre. Az alkalmazott külső ingerek a napi valós helyzeteket szimulálták, mint például különböző filmek, társas interakciók, beszélgetések vagy a partner arcán látott mimikai reakciók (mosoly, fintor, stb).
A kutatócsoport további vizsgálatokat végzett 2018-ban, amelyben az érzelmek intenzitása került a vizsgálat középpontjába.
Azt találták, hogy az érzelmek és a testérzetek intenzitása összhangban van. Minél erősebb tehát egy érzelem, annál erősebben érezzük a testünk különböző pontjain. Emellett hőszenzorokkal is vizsgálták a különböző testi régiókat az érzelmek hatására. Az eredmények alapján sikerült elkészíteniük egy 13 érzelemre vonatkozó testtérképet, amely megmutatja az adott érzet pontos helyét.
A tanulmány kidomborította, hogy az emberek a legtöbb érzelmet kellemesnek és könnyen kezelhetőnek érezték, kevésszer hivatkoztak megéléseikre negatív, vagy kontrollálhatatlan tapasztalatként. De vajon ez az eredmény azt jelenti, hogy emberként sokkal jobban ragaszkodunk a pozitív érzelmekhez? Vagy épp hárítjuk a nehéz érzéseinket? Vajon mi magyarok hogyan vagyunk a testérzeteinkkel, testtudatosságunkkal? Miért van szükség a testtel való önismereti munkára? És hogyan működik a Bodywork módszer?
Erről kérdeztem Rédl Adrienn integrál szemléletű mentálhigiénés szakembert, aki a Bodywork csoportterápiás módszerével dolgozik.
Mit gondolsz erről a kutatásról? Milyen alapérzelmek vannak és hol jelentkeznek ezek az érzelmek a testben?
Rédl Adrienn: Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, hogy a tudomány is foglalkozik ezzel a témával, mert sokan olvassák, elgondolkoznak és talán elkezdenek vele mélyebben foglalkozni. Ugyanis az, hogy egyáltalán az érzéseket pontosabban is meg lehet nevezni, minthogy jó vagy rossz, nem igazán van benne a köztudatban.
Van az alapérzelmeknek egy 5-ös csoportosítása, amibe beletartozik a düh, fájdalom, félelem, öröm és boldogság vagy hála érzete. A csoportosítás alapján a hála, öröm a mellkasban egy kinyíló, táguló érzettel jellemezhető, és ugyanitt megtalálhatjuk a szomorúságot is, amikor inkább azt érezhetjük, a mellkasunk összeszorul. A gyomornál jelenik meg a düh, az alhasban, vagy akár a gát környékén a gyökércsakrában érezzük a félelmet.
Ez egy általános nézet, azonban fontos kihangsúlyozni, hogy minden ember más, és ha adott érzelem valakinél teljesen más testérzet formájában jelentkezik, az ugyanúgy elfogadható. Például lehet, hogy valaki a szív környékén érzi a félelmet, ez is teljesen rendben van. Az a lényeg, hogy kapcsolódjunk az érzéséhez, figyeljük és találjuk meg, hol érezzük a testünkben.
Az érzelmek beazonosításával együtt megtörténhet a kapcsolódás a testünkkel. Ha éberek vagyunk a jelzéseire, hamarabb tudjuk azonosítani az érzelmeinket, hiszen a testünk mindig hamarabb tudja.
Miért fontos, hogy megfigyeljük és felismerjüket az érzelmekhez tartozó testérzeteket?
Rédl Adrienn: Az önismeret alapja az is, hogy megismerkedem a saját testemmel. Azt tapasztalom, hogy sokan annyira el vannak szakadva a saját testüktől, hogy nem is tudják, mennyi minden zajlott benne egy nap folyamán. A hozzám fordulókat sokszor kérem meg egy felmerülő gondolat vagy érzés kapcsán, hogy figyeljenek befelé és osszák meg, hogyan is reagál a testük. Így tudatosan fókuszálnak arra, amit a kogníció még észre sem vesz.
Tehát akkor döntéseknél segít a testérzetek figyelése?
Rédl Adrienn: Igen, segíthet, erre van az a mondásunk, hogy a „zsigereimben érzem”. A testérzetek és az érzelmek összekötése tehát fontos lépés az önismeret útján.
Hiszen hogyan reflektálok magamról, ha nem vagyok kapcsolatban az érzéseimmel és a testemmel? Hogyan indulok el a kapcsolódni saját magam felé?
Elolvashatunk rengeteg könyvet vagy tudományos értekezést erről a témáról, de ha nincs ezzel kapcsolatos tapasztalásom vagy megélésem, nem tudom autentikusan képviselni azt, ami én vagyok.
Mit tapasztalsz a hozzád fordulóknál? Hogyan vannak az érzelmeikkel? Milyen ennek a kultúrája? Merre haladunk?
Rédl Adrienn: Egyre többen járnak önismeretbe, akár egyéni segítő beszélgetésekre, akár csoportokra. Ahogy nő ennek a kultúrája, úgy fejlődnek és lesznek egyre többen a benne lévők.
A tapasztalatom az, hogy bővíteni kell a szókincset is arra, hogy milyen érzelmeink vannak. Én van, hogy becsempészek egy kis edukációt is az üléseimre, adok a hozzám fordulóknak egy nagyon bő listát arról, hogy milyen érzelmek léteznek, és lehet, hogy ezzel a listával együtt beszélgetünk.
Ha non-verbális területre megyünk, akkor sincs könnyű dolgunk, hiszen van és lehet olyan védekezési mechanizmusa a pszichénknek, hogy elnyomom a testem jelzéseit, nem érzem a figyelmeztetéseket, és így vagyok jelen a hétköznapokban.
Hogyan vezetnek el a testi érzeteink a gyermekkori nehéz élményeinkhez?
Rédl Adrienn:
Ha valamilyen szituáció nagyon heves és erőteljes érzelmet, testérzetet vált ki, valószínűleg azt fogod tapasztalni, hogy a gyökere a gyermekkorban keresendő. Egy ott átélt olyan élmény van mögötte, ami triggerelődik és bekapcsol a felnőtt élethelyzetben.
Ha azt érzékeled, hogy egy felnőtt helyzetben az érzelmeid túl erősek, esetleg nehezen tudod őket uralni, akkor majdnem biztos, hogy a gyermekkori sérülésed érintődik. A túlzó reakciókat azonban nehéz észrevenni, főleg akkor, amikor éppen benne vagyunk az adott pillanatban.
Mi az, amivel egy Bodywork alkalmon mélyebbre tudunk menni, mint az egyéni segítő beszélgetésekben?
Rédl Adrienn: Mivel a Bodywork egy non-verbális módszer, sokkal inkább a testre viszi a fókuszt. Egy ilyen csoportban minden pillanatban az itt és mostra és a tested tudatosítására hívjuk a figyelmet.
Azt is szoktuk kérdezni, hogy „mi most a legigazabb?”. Ezzel arra hívunk, hogy a fejedből gyere le a testedbe, nem a verbális szinten kognitívan gondolkozunk, hanem érzékeljük a testérzeteinket, kifejezzük az érzelmeket, megéljük a jelent. Nem csupán megfigyeljük, segítünk, hogy életre keljenek az érzelmek a testben.
A Bodywork non-verbális része azért is fontos, mert erőteljesen hat azokra a területekre, amikor a személyiségfejlődésedben még szavak nélkül voltál. Most főként a korai gyermekkor élményeire gondolok, amikor még nincs verbális önkifejezés.
Eleve az, ahogy a testemmel őszintén kapcsolódhatok, lehetek önmagammal és el vagyok fogadva, ez igazán gyógyító hatású. Nem kell maszkot viselnem, nem kell szerepet játszanom, kitehetem magam, hitelesen – ez a Bodyworknek egy nagyon fontos része.
Magyarországon a Bodywork elnevezést Pecsenka Nóra pszichológus vezette be az általa kitalált csoportos önismereti módszerre és azóta az általa alapított Bodywork Egyesületben használjuk a csoportjainkon.
A Bodywork módszerről
Magyarországon a Bodywork elnevezést Pecsenka Nóra pszichológus vezette be az általa kitalált csoportos önismereti módszerre és azóta az általa alapított Bodywork Egyesületben használjuk a csoportjainkon.
A Bodywork önismereti módszerében a testérzetek tudatosításával, mozgással és érintéssel érkezünk meg az “itt és most”-ba, ami által felismerheted a szenvedést okozó mintáidat, amiket meghaladva így elmozdulhatsz egy szabadabb, tudatosabb és önazonosabb élet felé.
Hosszabban itt olvasható: https://bodywork.hu/bodywork-modszerrol/
Fotók: Schweder József és Görgényi Mea