Ezernyi komment és többszázmilliós megtekintésű videó, rémálommá fordult álomélet. Valahogy így áll a mérleg az Egyesült Államokat jelenleg legjobban foglalkoztató gyilkossággal kapcsolatban. A 22 éves Gabby Petito halála pedig ismét rávilágított: semmit sem tudunk a csillogó Insta és Facebook életek alatt húzódó valóságról.
Arany színű naplementék, végtelen szabadság és a csillagok bámulása a hippi-furgonból… Ezt a sokak által vágyott életet élte és közvetítette a 22 éves floridai Gabby Petito és barátja, Brian Laundrie. A pár egy közös országjáró túrát tervezett október végéig, de az idillinek látszó roadtrip hamarosan rémálommá fajult.
Brian Laundrie szeptember elején, a tervezettnél jóval hamarabb tért vissza az utazásról, de barátnője nélkül. Gabbyvel utoljára augusztus végén beszélt a családja. Alig egy héttel azután, hogy az aggódó szülők a rendőrséghez fordultak, már csak a fiatal nő holtteste került elő.
Az esetre időközben óriási médiafigyelem irányult és régi-új problémákat hozott a felszínre. Rengeteg cikk született a nomád-élet nehézségeiről és veszélyeiről, az úgynevezett eltűnt fehér-nő-szindrómáról, és a social media látszat-valóságáról.
Fotó: Shutterstock
Gabby és Brian, az álompár?
Mindkét fiatal aktív volt a közösségi média felületeken, idilli képeket posztoltak az Instagramjukra. Legtöbbször a helyekről, ahol jártak, a furgonról, amivel utaztak, de magukról és a kapcsolatukról is. Az amerikai média sem tartózkodott attól, hogy álompárnak nevezze a fiatalokat, hiszen az Instagram alapján felhőtlennek, boldognak és szerelmesnek tűntek.
Fotó: Christopher Ott, Unsplash
A valóság sajnos azonban nagyon más képet mutat. Gabby eltűnése után nyilvánosságra került egy rendőrségi felvétel, ami akkor készült, amikor egy veszekedés után rájuk hívta egy járókelő a hatóságokat.
A felvételen Gabby sírva magyarázza, hogy a vitát az ODC (obszesszív-kompulzív zavar) nevű betegsége váltotta ki, és az intézkedő rendőrök is végül arra jutottak, nem párkapcsolati erőszakról van szó.
A történtek ezután gyors fordulatot vettek: Brian Laundrie-nak nyoma veszett nemsokkal Gabby eltűnésének bejelentése után, majd Gabby Petito holtestét is megtalálták. Az ügyet azóta hivatalosan is gyilkosságként kezelik.
Az ügy fájdalmas emlékeztetőjévé vált a közösségi oldalak látszat-valóságának. Az eset egyértelműen megmutatja, hogy az internetes közösség és népszerűség mennyire nem tud védelmet nyújtani a való életben. Kívülről megítélni, hogy egy látszólag tökéletes kapcsolat színfalai mögött mi zajlik, pedig szinte lehetlen.
Sok követő utólag a képek leírásában, kézmozdulatokban vél felfedezni bajlós jeleket. Bármennyire is hívogató gondolat, hogy pusztán apró részletek megfigyelésével segíthetik a nyomozók munkáját, nem szabad elfelejteni, hogy a közösségi oldalakon nem a problémák megvilágítása, sokkal inkább azok elrejtése a cél.
Hogy valójában mi történt a pár között, azt a mai napig homály fedi.
Felelősségre vonható a közösségi média?
Az eset fényében még nagyobb hullámokat vert a Wall Street Journal alig egy hete publikált cikke, amiben a Facebook egy kiszivárogtatott, belső használatra készült prezentációját dolgozták fel.
Fotó: Shutterstock
A prezentációból kiderült, hogy a tech óriás tisztában volt azzal, hogy az Instagram komoly veszélyt jelent a serdülőkorúak mentális egészségére. A Facebook saját kutatása alapján a brit fiatalok 13, az amerikaiak 6 százaléka szerint az Instagramhoz vezethetőek vissza öngyilkossággal kapcsolatos gondolataik.
Az anyag azt is megmutatta, hogy a tinédzser lányok egyharmada vallja: rosszabbul érzik magukat a testükben az Instagramtól, hiába harsogják a női magazinok a testpozitív gondolkodás fontosságát. A kiszivárogtatott adatok különösen aggasztóak, ha figyelembe vesszük, hogy az Instagram felhasználóinak csaknem fele 22 év alatti fiatal. A generációkutató és pszichológus Jean M. Twenge még tovább ment. Szerinte az iGeneráció (1995 után születettek) az utóbbi évtizedek legnagyobb mentálhigiénés krízisét éli meg.
Csak találgatni lehet, mi történt valójában Petitóval
A hiteles és megbízható információk hiánya és a pár rendszeres posztolgatása együtt vált a vad találgatások és őrületes elméletek melegágyává. A valós bűnügyek szerelmesei teóriákkal árasztották el a fiatalok közösségi oldalait. Ahogy az ügy kirobbant, az általános vélekedés az volt, hogy ha sikerül nyomás alá helyezni Laundrie-t, akkor a férfi megtörik és bevallja, hogy ő felelős Petito haláláért.
Legyen bármi is az igazság, Gabby Petito halála pontosan rávilágított arra, milyen keveset is tudunk valójában azoknak az életéről, akit csak a social media rózsaszínnek tűnő, valójában groteszk szemüvegén keresztül követünk.
Főkép: Shutterstock