A hideg hónapokkal együtt megérkezett a korai sötétedés időszaka is. Buliból, de akár munka után hazafele menet is időről időre összefutunk furcsa alakokkal az utcán, és nem mindig érezzük magunkat biztonságban. A nők elleni erőszak megszüntetésének november 25-i világnapja alkalmából mutatunk néhány taktikát, amit a női önvédelem alkalmaz, hogy nyugodtabban sétálhass az utcán és felkészültebb lehess egy esetleges támadás esetén.
Veled is megtörténhet
Sajnos ez a kérdés egyre aktuálisabb. Kicsi rá az esély, hogy ránk támad valaki az utcán sötétedés után, de a „velem úgysem történik ilyesmi” gondolatmenet nem fog rajtunk segíteni, ha mégis veszélyes helyzetbe kerülnénk.
Egy felmérés szerint az EU-ban 15 éves korára minden harmadik nő tapasztal szexuális vagy fizikai erőszakot, melyek nagy részét nem is jelentik a hatóságoknak. Ha belegondolsz, ez azt jelenti, hogy az édesanyád, a lányod és saját magad vagy a háromfős barátnői társaságotok közül valamelyikőtökkel történhetett már valamilyen eset.
Így belegondolva már nem annyira távoli ügy ez, igaz?
De nézzük, mit is tehetünk.
Női önvédelem praktikusan
A női önvédelem alapvetése, hogy a legbiztosabb dolog a megelőzés. Itt nem a mindig hosszú nadrágban járásra gondolok, amit sokan szajkóznak.
Fontosabb, hogy ha teheted, ne sétálj egyedül az utcán sötétben, szállj taxiba, vagy mozogjatok csoportosan a barátnőiddel. Mindig tudasd valakivel, hogy hol vagy, hol parkolsz, várhatóan mikor érsz haza. Ha mégsem tud senki elkísérni, vagy értelmetlen lenne taxiba szállnod, és éppen senki nem ér rá veled dumcsizni, akkor felhívhatod a Hazakísérő Telefont a 06 80 442 422-es zöld számon.
Fotó: Johannes Roth, Unsplash
Egy kellemes beszélgetés vár rád a vonal túloldalán, és valaki, aki gyorshívóban értesíti a hatóságokat, ha bajod esne. Fontos figyelembe venni, hogy ez a megoldás hétfőtől szombatig 22-04 és vasárnap 22-01 óra között érhető el!
Amíg hazafelé sétálsz, ha füled nem is szabad, a szemed mindenképp az. Ilyenkor segít az árnyékod. Engem legalábbis mindig hazakísér, és segít leszűrnöm, hogy van-e valaki mögöttem, ahogy elhaladok egy utcai lámpa alatt, sőt, azt is érzékelem, hogy milyen tempóban közelít felém. Arra ez a technika mindenképpen alkalmas, hogy te is figyelmesebb legyél, és hamarabb felmérd a veszélyhelyzetet, anélkül, hogy lebuknál a folytonos hátranézegetéssel.
Amikor pedig már majdnem otthon vagy, a kulcsodat készítsd elő! Legyen a kezedben, ne az ajtó előtt kezdj el kotorásztni a táskádban, mert így könnyű prédává válhatsz!
Engedd el, és fuss!
Nem baj, ha használod a kezed ügyébe kerülő dolgokat, de fontos, hogy időben elengedd ezeket, ha már nem szolgálják a biztonságodat! A táskádat remekül használhatod pajzsként, ha ezt kinyújtott karral teszed, de fel kell készülnöd rá, hogy hozzávágd a támadódhoz, amíg elfutsz, bármilyen becses darab legyen is. Ugyanez igaz a magassarkúdra, ami kegyetlen sérüléseket okozhat egy jól célzott lágyékrúgással, vagy lábujjtaposással, de a futásban nem segít. Ilyenkor igenis le kell rúgnod magadról, és futnod!
El kell fogadnod, hogy egyes tárgyak veszni fognak egy esetleges harcban, de ezek pótolhatóak, az életed viszont nem az.
Eszközök a kezünk ügyében
A gázspray itthon is engedélyezett, amennyiben 20 grammnál kisebb tömegű, és tokban, dobozban, vagy ruha alatt tárolva van veled közterületen.
Ez 1-2 fújásnyi, speciális célzókészséget nem igénylő könnygázt jelent, ami rögtön a fájdalomközpontra hat, viszont pont emiatt nem annyira hatásos módosult tudatállapotú támadók illetve kutyák ellen. Ami fontos ezzel az eszközzel kapcsolatban, hogy a megszorítások ellenére nem szerencsés a táskád mélyére süllyesztened. Legyen kéznél, ha pedig a táskádban tartod, gyakorold az elővételét!
Fotó: Shutterstock
Jó alternatíva a gázspray helyett az őrangyal, ami távolabbra is hatásosan eljut, de jobban kell tudni vele célozni, mivel sugárban szórja ki a kapszaicint, amit tartalmaz. Cserébe alkalmazható szélben és zárt térben is.
Ha ilyesmit nem szeretnél magadnál tartani bármilyen okból, használd a hajlakkod, a dezodorod vagy a parfümöd! Arra mindenképpen megfelelnek, hogy megzavarják a támadót, és időt nyerj eliszkolni. De ismétlem, gyakorold, hogyan tudod előkapni ezeket a táskádból!
A kulcsok és a tollak remek segítséget nyújthatnak, ám ha a filmekben oly gyakran látott módszerrel, az ujjaink közül kilógó kulccsal szeretnénk védekezni, ne üssünk, hanem kaszáló mozdulatokat tegyünk inkább a kezünkkel!
Minden ütés ugyanis, amit beviszünk, visszahat ránk is, így ha kulcscsomóval ütünk, az bizony a mi tenyerünkben is fájdalmas nyomot hagy. A tollat szorítsuk a markunkba, a hegye lógjon ki a kisujjunknál a kezünk párnáinál. Így könnyen szúrhatunk. Viszont fontos tudnunk, hogy minden közelharci helyzet, ha nem vagyunk képzettek, nagyobb esélyt ad arra, hogy megragadjanak minket.
A legjobb mindig, ha távoltartjuk a támadónkat. Ezt remekül megtehetjük, ha hosszú esernyővel járunk esős napokon. Ehhez nem árt, ha van tapasztalatunk botos technikákkal, de valójában a lényeg, hogy üssük vagy szúrjuk a támadót, ahol érjük, leginkább a puha, fájdalmas részeken.
Az összecsukható esernyők inkább oldalirányú ütésekre alkalmasak, szúrásnál összecsukódhatnak, de mindenképpen jobb, ha ezzel ütünk, mint az öklünkkel. Minden, ami a karunk meghosszabbítását szolgálja, csak a javunkra válik.
Fotó: Evgeniy Alyoshin, Unsplash
A női önvédelem egyik fontos alapköve, hogy asszertívan kommunikáljunk. Hangosan, érthetően azt mondani, hogy „Állj!” vagy „Vissza!” igencsak hatásos lehet, ugyanis a támadónkat megzavarja az, hogy ellenállunk.
Manapság már könnyen elérhetőek számunkra videók különböző felületeken, akár TikTokon, akár Youtube-on keresgélünk. A női önvédelem témakörében rengeteg hasznos anyagot lelünk, és ne féljünk akár a barátnőinkkel együtt gyakorolni. Természetesen a legjobb, ha profi önvédelmi kurzusra járunk, de amíg erre nem szánjuk el magunkat, addig talán ez a cikk segít nagyobb biztonságban érezni magad a ma esti hazaúton!
Főkép: Shutterstock