Divat szidni, de nélküle ma nem tartanánk ott, ahol. Mutatjuk, mennyi mindent köszönhetünk a testpozitív mozgalomnak.
A testpozitív mozgalmak kétségkívül virágkorukat élik, és míg rengetegen büszkén állnak be a téma mögé, sok kritikája is akad. Legutóbb végignéztük a body positivity történelmi gyökereit, ma pedig 3+1 olyan szempontot hoztunk, amiben nagyon sokat köszönhetünk a mozgalomnak.
Kimondta, hogy nem csak egyféle szépség létezik.
Az emberiség történelmében mindig megvoltak a szépségideálok, és a body positivity mozgalom volt az első, ami kimondta, hogy mindenki a saját bőrében szép. Ha ez pigmenthiányt jelent, akkor úgy, ha duci alkatot, akkor pedig úgy. 2021-re nem kínos, sőt menő plus size modellnek lenni, és a legnagyobb divatházak dolgoznak együtt vitiglio-s vagy idős modellekkel.
Fotó: Shutterstock
Sokat tesz a lelki egészség megőrzéséért.
Az átlagtól való eltérés, az elérhetetlen ideálok kergetése rengeteg emberben okoz rossz érzést, szorongást, súlyosabb esetben testképzavart. Az, hogy a mozgalom kimondta: a hibáink ellenére is szerethetők és értékesek vagyunk, sokak számára olyan üzenet, amit már rég hallaniuk kellett volna. Különösen most, hogy egyre több kutatatás bizonyítja, a testképünk milyen szoros összefüggésben áll az önértékelésünkkel és a mentális egészségünkkel.
Fotó: Gantas Vaiciulenas, Unsplash
Segít realisztikus elvárásokat támasztani.
Az egyre többféle test megjelenése a médiában és a közösségi oldalakon, mint szép, sőt akár modell alkat, segít realizálni, hogy nem mindenkinek érhető el ugyanaz, és hogy ez nem is baj. Az, hogy már narancsbőrt, striát, vagy végtaghiányos embereket is láthatunk egy-egy magazin címlapján, segít helyre tenni, egészséges mederbe terelni a saját tökéletlenségeinkhez fűződő viszonyunkat.
Fotó: Shutterstock
A jóllétet helyezte a középpontba az elvárások helyett.
Ha van igazán nagy eredménye a testpozitív mozgalomnak, akkor az talán az, hogy létrejött a body neutrality irányzat, ami a testünk szeretete helyett annak elfogadását helyezte a középpontba. Ez az irányzat azt mondja, hogy természetes, hogy nem szereted minden egyes nap minden porcikádat és hogy nem is kell, hogy így legyen. De légy hálás érte, hogy van lábad, amivel futhatsz, még ha vastagabb is mint szeretnéd, és örülj neki, hogy a bőröd a foltok ellenére is megvéd a világ káros hatásaitól.
Sorozatunk következő, egyben záró részében sorra vesszük milyen kritikák érik és milyen gyakori félreértések övezik a mozgalmat, úgy a követői, mint az ellenzői oldaláról.
Főkép: Shutterstock