Kötélen, különböző fura pózokban kifüggesztett nők és férfiak. Röviden ennyinek tűnik a shibari. Pedig sokkal több van emögött a furcsa fétisnek gondolt köteles játék mögött. A kötözés most kezd bekúszni a köztudatba, de már egyáltalán nem a szexuális töltete miatt. A Shibari Coven alapítójával, Buttinger Petrával beszélgettünk erről a különleges módszerről, ami segíthet jobban megismernünk önmagunkat és határainkat.
Fotó: Pimper Bence
Hogyan találkoztál a shibarival?
Buttinger Petra: Manuálterápiát kezdtem el tanulni. Érdekelt, hogyan tudok a kötőszövetre nem műanyag tape segítségével hatni, így találkoztam a kötéllel. A kötél tehermentesítheti a testet, sok mindent lehet oldani mind mentális, mind fizikális síkon. Nyolc éve tanítok jógát, a jóga és a shibari kapcsán is azt tapasztaltam, hogy ami a lelki és mentális szinteken történik velünk, az meglátszik a testünkön, és fordítva. Én arra használom a kötözést, hogy az ember jobban megismerje magát, közelebb kerüljön önmagához. Ez függ attól, ki hol tart a személyiségfejlődésben. Nem az a cél, hogy 38 év traumáját azonnal feloldjuk, hanem hogy egy lépést tehessünk ebben a folyamatban.
A kötelet rengeteg téren, módon lehet kreatívan használni. Ha kicsit is érdekel a kötözés, érdemes vele foglalkozni és kipróbálni, mert elképesztően sokat adhat az emberek közötti kapcsolódás terén.
Mi a félreértés a shibarival kapcsolatban?
Buttinger Petra: A shibari egy japán kötözési technika, amivel foglyokat több órán keresztül, különböző pózokban kikötözve kínoztak. Első körben ezt a pornó és a manga témakör vette át, amit mi csinálunk, az egy ezutáni lépés.
Mindenki, aki ezt meglátja, arra gondol, hogy ez egy szexuális töltetű dolog, mert a képeken szép lányok vannak mindenféle pózba kikötve. Pedig ezek különböző irányok.
Nemrég forgattunk egy kisfilmet, ami még nem jelent meg, de pont ezért csináltam, hogy kicsit érhetőbb legyen a dolog. Nem természetes látvány az, hogy egy ember ki van kötözve. Általában ezzel mindenki a felnőttfilmekben találkozik, logikus, hogy ezzel fogja összekapcsolni a dolgot.
A szexben elvesztheted a fejed, de kötözés közben ezt pont nem teheted meg, mert nagyon könnyű sérülést okozni.
Ez az egész itt annyiról szól, hogy legyünk jelen abban, amit csinálunk. Nekem nagyon nehéz ezt lekommunikálnom, mert ez egy nagyon intim dolog. Benyúlok a lábad közé, rengeteget érek hozzád, közel vagyok, ennek mégis az a lényege, hogy egy biztonságos térben vagy, ahol nem történnek olyan dolgok, amit nem szeretnél. Persze előfordult már, hogy megkívántam valakit, akivel dolgoztam, inkább úgy, mint ahogy egy csodálatos műtárgyat csodál az ember. Viszont én ezt tudom kontrollálni, mivel ez a helyzet nem rólam, hanem róla szól, aki ott van velem.
Fotó: Pimper Bence
Volt olyan vendég, aki a szexuális határokat nem vette figyelembe?
Buttinger Petra: Volt. Sokáig azért nem kötöztem fiúkat, mert az első háromból kettő ilyen élmény volt. De pár hónapja újra kötözök fiúkat, mert úgy érzem, már meg tudom szűrni a jelentkezőket. Ha valaki ilyen szándékkal közelíti meg ezt a dolgot, akkor nem fogadom.
Világszerte is különleges, amit te csinálsz?
Buttinger Petra: Nem különleges. A kötözésnek alapvetően három vonulata van, a shibari, a kinbaku és a semenawa.
A shibari esztétikailag akar szépet csinálni, én ezeket a technikákat alkalmazom.
A kinbaku már eggyel durvább, a semenawa pedig konkrétan kínzás. Én azt veszem észre, hogy főleg Európában és Ausztráliában terápiás viszonylatban és közösségekben is a kinbaku és a semenawa a felkapottabb. Nekem ez a „kínzásterápia” durva, ezek a technikák a fájdalomra összpontosítsanak, míg én arra törekszem, hogy ez egy kellemes és fájdalommentes élmény legyen.
Hogy alakulnak a vendégeid között a nemi arányok és milyen problémákkal fordulnak hozzád?
Buttinger Petra: Főleg lányok jönnek, a fiúk gyakran nem is mernek írni.
Nekem az a tapasztalatom, hogy a kötözés leginkább azokat vonzza, akik mélyen traumatizáltak. Jórészt durvább dolgokra gondolok, mint nemi erőszak, nárcisztikus anya, verés, pszichológiai abúzus.
Fele-fele arányban vannak, akik tudják, hogy hasonló dolgok miatt jönnek, a másik fele nem tudja, és itt jön felszínre. A második csoport általában úgy érkezik, hogy tanácstalan az életben, nem tudja, mit döntsön. Ezek felületesnek tűnnek, de van mögöttük mélyebben valami. Illetve van még egy nagyon kis csoport, akik szeretnek „akrobatikázni”. Nekik ez inkább jó élmény, hintáztatom őket, ők pedig kacagnak.
Fotó: Pimper Bence
Mit taníthat a shibari?
Buttinger Petra: Ez a játék egy steril környezetben gyorsan megtanítja neked, hogyan szabd meg a határaidat. Gondolkodhatsz azon, hogy jelezd-e, hogy fáj, de itt faktoriálisan nő a fájdalom, amíg lamentálsz magadban. Emiatt hamar megtanulod, hogy szólj, hogy kellemetlen, vagy ide ne nyúlj, vagy ez vagy az nem esik jól. Amikor egy ilyen zárt környezetben az ember ezt megtanulja, akkor utána kint az életben is sokkal könnyebben mond nemet.
Én is nehezen húzok határokat. Nekem attól lesz „jó”, hogy neked „jó”, mindegy, hogy velem mi van. Nagyon sokat segített ezzel kapcsolatban, amikor engem kötöztek, és abban is, hogy tudjak határokat húzni, amikor én kötözök. Ha például valakinek kötözés után szüksége van arra, hogy átöleljem, lehet, hogy én csak egy percig tartanám az ölelésben, de a másik még húsz percig ölelgetne. Nekem ilyenkor azt kell mondanom, hogy itt a vége. Ez nagyon nehéz egy olyan embernek, mint én. Úgyhogy ez egy jó gyakorlat, amiből nagyon sokat tanulok, mindegy, hogy kötözök, vagy engem lógatnak.
Fotó: Pimper Bence
Ha valaki szeretné elsajátítani a shibari technikáját, hol tanulhat?
Buttinger Petra: Online, angolul. Budapesten vannak havonta ilyen események, ahol kötöznek, de én sosem voltam, így nem tudok mesélni róla. Én szoktam workshopokat tartani, de ez még gyerekcipőben jár. Sok online anyag van, a shibaristudy.com oldalt például egy francia lány csinálja, videós oktatóanyagot gyártanak. Van fizetős része is, de az alap technikák és a biztonsági dolgok ingyenesek, ami nagyon jó.
Ha valaki ezzel akar foglalkozni, vegyen egy darab kötelet, és kezdjen el próbálkozni. De jó minőségű kötéllel, ami konkrétan erre a célra van, mert nagyon súlyos sérüléseket lehet okozni minden mással.
Van konkrétan ilyen eszközöket áruló üzlet?
Buttinger Petra: Igen, van, csak legközelebb Németországban, onnan kell rendelni.
A lényeg, hogy természetes rostból kell lennie, juta, kender és kókuszrost köteleket lehet használni. Kötözés során nem nagyon használunk csomókat, szinte csak egyet. A többi csomónak látszó minta a súrlódástól tartja meg magát.
Amint egy szintetikus anyagot használsz, vagy pamutot, vagy bármi mást, onnantól az veszélyes. Úgy még lehet díszíteni ilyenekkel, ha nincsen rajta terhelés, de amint kikötöm valahova, vagy függesztem, onnantól már csak természetes rostból készült kötelet szabad használni. Ha az ember elkezd otthon gyakorolni, már jobb, ha ez van a kezében, ha ezt szokja meg. Nem éri meg kockáztatni, nem éri meg a szexshopból a pár ezer forinttal olcsóbbat megvenni, mert magadat teszed tönkre.
Mire kell még figyelni a kötözés előtt és közben?
Buttinger Petra: Kötözés előtt mindenkinek kötelessége tisztában lenni az anatómiával. Hol futnak az idegek, melyik ízületet milyen mozgástartományban tudom hajlítani? Ezek a nagyon alap dolgok. Ha ez megvan, akkor el lehet kezdeni kötözgetni, viszont abban, hogy én embereket emelek a levegőbe, két és fél év előzetes munka van. Egészen addig csak a földön, és először csak magamat kötöztem.
Fotó: Pimper Bence
Az is nagyon fontos, hogy először mindenki magát kösse meg és engedje hogy más is kötözze, mert mindkét oldalt meg kell tapasztalni. Ha kötözöl, érezned kell, hogy a másik mit érezhet, és ha nem voltál még abban a szituációban, akkor nem tudod.
Nagyon apró lépésekkel kell kezdeni, elsőként egy nem csúszó csomó megkötését kell megtanulni. Lehet, hogy hónapokig tart, míg ez belemegy valaki kezébe, úgy, hogy azt gyorsan, biztonságosan meg tudja kötni.
Van bármilyen szabályozása Magyarországon vagy világszerte a kötözésnek?
Buttinger Petra: Egyelőre nincs, mivel nagyon új és nincs is benne a köztudatban. Saját belátás szerint kell mérlegelni. Nemzetközi szinten sincs akkreditált képzés. Lehet, hogy a jövőben lesz, de még nagyon gyerekcipőben jár ez a dolog.
A shibarit esztétikai célból és performanszokhoz körülbelül egy évtizede használják, de a lelki vonatkozások tekintetében az elmúlt pár évben került előtérbe, és csak most kezd erősödni ez a vonal.
Egy emberről tudok például, aki manuálterápiaként alkalmazza, mint egy kiropraktőr, csak a páciens a levegőben van. Ez engem is nagyon érdekel.
Milyen sérüléseket okozhatunk a kötözéses technikákkal, ha nem vagyunk elég körültekintőek?
Buttinger Petra: Az idegi károsodás és a keringés elszorításából adódó károsodás a leggyakoribb. Nagyon sok mindent el lehet rontani, de a tapasztalat az, ha két ember nagyon figyel egymásra, akkor ezekre kicsi az esély. Én folyamatosan megkérdezem, hogy minden rendben van-e, és az első jelet igyekszem észrevenni, ha valami gond van. Így lehet kiküszöbölni, hogy baj legyen.
Fotó: Pimper Bence
Ha valaki szeretne eljönni egy kötözésre hozzád, hogyan készülhet fel? Mik a kizáró okok?
Buttinger Petra:
Kizáró ok a cukorbetegség, a keringési zavar, a műtött szív, bármilyen komolyabb tüdőprobléma, és nyilván az akut dolgok. Ha most volt törve, ficamodva, leégetted a bőröd, akkor nem tudlak fogadni.
Szintén kizáró ok, ha valaki állapotos. Azt mondják, hogy lehet kötözni terhesen és szoktak is, de én még sosem voltam várandós, így nem tudom milyen érzés. Úgyhogy én nem vállalok kismamákat. Pszichológiailag kizáró dolog nincs, mert ez a lényeg, hogy ezeken tudjunk dolgozni. De az ilyen jellegű problémákkal tisztában kell lenni, és velem is meg kell osztani őket. Két órával előtte nem szabad enni, közvetlenül előtte nem szabad inni sem. Józanul, nem másnaposan kell jönni. Illetve végig kell gondolni, hogy mi az, amit biztosan nem szeretnénk.
Ha bármikor szeretne kötözni valaki, velem vagy otthon egyedül, akkor érdemes átgondolni, hogy ő ezt miért akarja. Ezt az élet minden területére érdemes alkalmazni egyébként. Fontos a szándék mögötte, érdemes ezt előre letisztázni magunkban. Van, aki azért jön, mert menő, és szeretne egy jó képet Instagramra. Természetesen megcsinálom, de nincs értelme, mert nem használta ki, amit én tudtam volna adni.
Petrát a honlapján keresztül tudod elérni.
Főkép fotó: Pimper Bence