Közeledik a karácsony, így mindenütt leárazások, akciók, különleges ajánlatok kacsintgatnak ránk. Ilyenkor még könnyebb átengedni magunkat a költekezés sürgetésének.
A karácsonyi ajándék jó ürügy a vásárlásra, ám sajnos ez gyakran túlköltekezéshez vezet. De miért baj a túlköltekezés? Mit tehetünk ellene? Kovács Olga pszichológus segít megértenünk a túlköltekezés hátterét.
Miért költekezünk túl karácsonykor?
Kovács Olga: A karácsonyi túlköltekezés egy ismert jelensége a fogyasztói társadalmi viselkedésnek. Fogyasztók vagyunk, akik a termelésben is részt veszünk, a társadalmi együttműködésünk a gazdasági és pénzügyi területen így jelenik meg.
Ez a kölcsönös függőségünk egymástól egy egészséges szinten is fenn kell, álljon, hiszen így kapcsolódunk egymáshoz. Termelünk, dolgozunk, amivel szükségleteket elégítünk ki, kvázi anyagilag mérhető értéket teremtünk, amit majd megvásárolunk, azaz fogyasztunk.
Ezt a dinamikus körfolyamatot mi magunk tartjuk fönn. A vásárlás abból a természetes igényből táplálkozik, hogy vannak szükségleteink, amiket szeretnénk kielégíteni.
Ha észrevesszük, hogy egy másik embernek szükséglete van, mert vagy kéri, vagy csak jelzi ezt valahogy, akkor a természetes altruista késztetésünk, vagy egy adok-kapok függő késztetés arra indít minket, hogy segítsünk a másiknak kielégíteni ezt a szükségletét. Erre jó alkalom egy ünnep, szülinap vagy a karácsony, mert az adásnak egy szociálisan elfogadott keretét szolgáltatja. Persze számtalan ilyen lehetőség adódik az életben, amikor ajándékot vagy bármi más szívességet adhatunk jó szívvel a másiknak, de
a karácsony egy egyezményes dedikált alkalom erre, amikor ez szinte kötelező, elvárt viselkedés.
Értékesek leszünk a társadalom és a saját szemünkben azzal, ha adunk, és minket is azzal értékelnek, ha kapunk.
Persze az adás értéke leginkább pénzzel mérhető a fogyasztói társadalom piacán, a média által ez kondícionálódik, hiszen ezzel a pénzcserével tartható mozgásban a piac, ezért nyilván ezt tanítja a társadalom, hogy ez hasznos, ez értékes. Így a túlköltekezés egyfajta megfelelés annak a társadalmi elvárásnak, amire kondicionálva vagyunk.
Ezzel fejezzük ki azt, hogy mennyire értékes a szemünkben az, akit megajándékozunk. Így adaptálódunk a közösségi rendszerünkhöz, ami egy fogyasztói rendszer.
Hogyan parancsolhatunk megálljt a túlköltekezésnek?
Kovács Olga: Ha túlköltekezésről beszélünk, akkor a ’túl’ viszonyító szócskát azért használjuk, mert valamihez képest költekezünk túl. Itt a saját pénztárcánkat kell alapul vennünk logikusan, nem a szomszédét vagy egy általános keretet. Persze számít egy területi gazdaságpolitikai keret is, de a saját keretek ismerete, a személyes felelősségünk tudatossága nagyon fontos az élet ezen területén is.
Egy érett felnőtt viselkedés jellemzőjeként elengedhetetlen lenne figyelembe vennie mindenkinek, mennyi az az elkölthető pénzügyi keret, ami egy ilyen ünnepkor nem terheli túl a pénztárcát, és nem okoz a későbbiekben olyan hiányt, ami pótolhatatlanná válik, adósságot okoz, kvázi pénzügyi függő helyzetet teremt.
Hogyan válasszunk megfelelő karácsonyi ajándékot?
Kovács Olga: Mi a megfelelő karácsonyi ajándék? Ez attól függ, mit szeretnénk az ajándékozással elérni? Vegyük itt azt alapul, hogy nem manipulatív cél vezet csak minket, ne hasznot remélünk azáltal, ha ajándékozunk. Hanem a cél az, hogy a személy, akinek ajándékozunk, örüljön. Ebben az esetben nyilván olyan ajándékot válasszunk, aminek örül a célszemély. Ez persze önmagában nem is olyan egyszerű dolog! Hiszen minek is örülünk?
Van, hogy annak, amire szükségünk van, de vannak sokkal bonyolultabb és tudattalanabb, rejtettebb mozgatók is. Nem egyszerű olyan ajándékot választani, ami egységben van a belső valódi, egészséges motivációval, vággyal, és azzal, ami a tudattalanban erős késztetést okoz.
Ha valóban szeretünk és ismerünk valakit, akkor ezeket egyensúlyba tudjuk hozni azzal, hogy mélyen azért érezzük, a másiknak mire is van ahhoz szüksége, hogy a saját személyisége harmonikusabb állapotba kerüljön. Ám ha nem ismerjük igazán a másikat, vagy bizonytalanok vagyunk, akkor is vezethet minket ugyanez a késztetés.
A másik már ennek is örülni fog, hiszen felfedezheti a szándékban az odafigyelést és a kedvességet, és ez önmagában is örömet okoz ajándéktól függetlenül is.
Hogyan válasszuk meg, hogy kinek ajándékozunk?
Kovács Olga: Mindenkinek, akinek szeretnénk. Ha az ajándékozás számunkra öröm, ez egy kellemes örömforrás lehet, amíg figyelembe vesszük az ésszerű felelősség kereteit, mint a túlköltekezés. Ha ezzel örömet okozunk a másiknak is, akinek adunk, akkor ez egy kölcsönös örömforrás, amiben nemcsak a szükségletek elégülnek ki, hanem az egymásra való odafigyelés, szeretet is megnyilvánulhat.
A legjobb tanács: annak vegyünk karácsonyi ajándékot, akinek jó érzés adnunk, és elégedett stresszmentes, kellemes érzést vált ki bennünk, ha arra gondolunk, akár csak vizualizáljuk, hogy milyen lesz az ajándékozás pillanata.
Főkép: Shutterstock