Légy hálás! Hányszor halljuk ezt a mondatot? Mostanában egyre többször, hiszen mindenki hálanaplót ír, tele van az internet azzal, hogyan adjunk hálát. De mi a hála? Hogyan lehet valójában gyakorolni? Milyen testi-lelki előnyökkel jár? Kovács Eszter, a Mat on the Moon jóga és meditációs közösség alapítója, a Köszi, jól című könyv írója nem csak elmagyarázza, mi is a hála, de tippekkel is ellát a gyakorlását illetően!
Mi a hála?
Kovács Eszter: A hála annyit tesz, hogy észrevesszük és elismerjük a jó dolgokat, amik történnek. Ez egyféle megelégedettséghez vezet. Legalábbis Sansone, a terület egyik elismert kutatója, így definiálta.
Számomra a hála két képességből tevődik össze: az egyik, hogy képesek vagyunk látni a jót, a másik, hogy őszintén tudjuk értékelni.
Azaz szájhúzva elmormolni, hogy „persze lehetne rosszabb”, nem hála, ahogyan az sem az, ha mindenki irigykedve lesi az életünket, miközben mi nem találunk magunkban teret megünnepelni, amink van. Egyszóval a hála belső munka. Tele a világ jómódú és szomorú emberekkel és olyanokkal is, akik sokat nélkülöznek, mégis el tudnak merülni az örömükben az apró jó dolgok felett. Hálásnak lenni nem a külső körülmények, hanem a belső elhatározásunk eredménye.
Miért fontos hálát adni, akkor is, ha nem vagyunk spirituális beállítottságúak?
Kovács Eszter: A hála képessé tesz minket arra, hogy elégedettebbek és boldogabbak legyünk, anélkül, hogy valami nagyobbat, jobbat, többet üldöznénk. Gyakorlatilag instant hat a mentális egészségünkre! Ne érts félre, nem az ambíció ellen vagyok!
Csak az örökké elégedetlen nyugtalanság ellen, ami nem hagy pihenni, elmerülni a sikerben, lamentálni rajta, hogy mekkora mázlid van a legjobb barátoddal, vagy éppen megveregetni a saját vállad egy nagy projekt után. Mert a hála és a hozzá kapcsolódó ünneplés az egyik kulcsa a motivációnk fenntartásának a hosszútávú célok kapcsán!
Fotó: Schreiber Nikolett
Milyen hatással van a testünkre és az elménkre a hála gyakorlása?
Kovács Eszter: A hála gyakorlása csökkenti a stresszt, optimistábbá tesz minket a jövővel kapcsolatban, erősíti a szociális kapcsolatainkat, és még a jobb alváshoz is hozzásegíthet. Ha belegondolsz, ez mind logikus.
Aki tudja látni és megélni a jót, az kevesebbet stresszel, hiszen mindig lát egy nagyobb perspektívát. Mivel tudatában van az örömteli dolgoknak a jelenben és a múltjában, optimistábban látja a jövőt. Ha képes ünnepelni a kapcsolatait, az pozitív hatással lesz ezekre a kötelékekre.
A hála gyakorlása a viselkedésünkre is hatással van. Felmérések szerint a hálás emberek többet mozognak, és egészségesebben étkeznek. Fontos, hogy tanuljunk a hibákból, és ne a szőnyeg alatt gyűjtögessük a nehéz érzéseket, de amikor ezekkel végeztünk, hagyjunk időt hálára.
Milyen gyakran érdemes hálát adni?
Kovács Eszter: A legtöbb szakember napi rendszerességgel javasolja a hála gyakorlását, de több kutatás szerint már heti egy alkalom is hatással van a boldogságérzetünkre. Én naponta gyakorlom a hála valamilyen formáját, mert pontosan tudom, hogy az elménk elfogult a negatív történésekkel szemben. Az evolúció során hasznosnak bizonyult, ha felnagyítjuk a fenyegetést, óvatosak vagyunk és jó alaposan átgondoljuk a rossz eseményeket, hogy a jövőben hatékonyabban tudjuk megóvni magunkat. Mintha az agyunk a negatív dolgokat mindig kiemelné kissé, tudod, ahogyan képesek vagyunk a tucatnyi dicséret közül kihallani az egyetlen ‘fejlesztendőt’. A napi hálagyakorlás segíthet ezt kiegyensúlyozni.
Hogyan kell hálát adni? Hogyan kezdjünk bele?
Kovács Eszter:
Őszintén. Amikor valaki arról számol be, hogy neki aztán ‘nem működik’ a hála, szinte mindig ugyanahhoz az eredőhöz találunk vissza: nem azokra a dolgokra összpontosít, amiért hálás, hanem azokra, amikért azt gondolja, hálásnak kellene lennie.
Ilyen szempontból a hála gyakorlása remek önismereti túra is. Lehetőség arra, hogy feltérképezd, mik azok a dolgok, amiktől tényleg túlcsordul a szíved, legyenek azok apró pillanatok, kis gesztusok, nagy kötődések. Lesz olyan, ami másoknak jelentéktelen és szinte biztosan olyan is van az életedben, amire sokan vágynak, de te nem érzel hálát iránta. Ne bíráskodj magad felett emiatt, jó?
Fotó: Schreiber Nikolett
Milyen gyakorlatokat javasolsz annak, aki szeretne belevágni?
Kovács Eszter: A legtöbben talán a hálanapló gyakorlatát használják. Írj le 3 dolgot a napodból, amiért hálás vagy! Konkrét eseményeket idézz fel és az írásban legyél annyira részletgazdag és specifikus, amennyire csak tudsz!
A konkrét példa segíteni fog, hogy ráerősíts a jó érzésre, amit átéltél. Kapaszkodót ad neked, hogy el tudj mélyülni a részletekben. Akár csukd be a szemed és próbáld felidézni a történéseket, a környezetet, színeket, szagokat. Ne feledd, hogy lehetsz hálás természeti dolgokért is.
Egy szimpla napsütéses villamosmegállóba zarándoklás is lehet csoda, ha tényleg észreveszed és megéled. A fontos, hogy olyan legyen, ami tényleg jó érzést váltott ki belőled. Ehhez néha a legapróbb dolog is elég. Milyen szerencse. Nehezebb napokon gondolhatsz már meglévő pozitív dolgokra is, nem kell éppen aznapi történésnek lennie! Ez segíteni fog, hogy tudd hosszabb távon is értékelni az életedben meglévő jó dolgokat!
Emellett a hálát kifejezheted szóban, akár tükörbe elmondva magadnak. Tudom, végtelenül furán hat, de elképesztő ereje van annak, amikor a saját szemedbe mondod ezeket az emlékeztetőket arról, hogy van jó az életedben. Sőt, amikor valakiért vagy hálás, írhatsz neki hálalevelet. Én néha fotókkal dokumentálom a napom apró részleteit, amikért hálás vagyok és ezeket nézem vissza.
Kísérletezz, elvégre a hála gyakorlás! Annak a szüntelen ismétlése, hogy a saját arcunkat a jó felé fordítsuk, új módokat találjunk ünnepelni és emlékezzünk rá, hogy ha még nem is értük el minden célunkat, ér élvezni az utat.
Fotó: Schreiber Nikolett
Szimpatikus Eszter? Olvasd el a vele készült korábbi mindfulness interjúnkat is, nézd meg a Mat on the moon honlapját vagy kövesd be az Instagram oldalát!
Források: Psycnet, Sonja Lyubomirsky
Főkép: Somlyai Nikolett