A 40-es nők önértékeléséhez nagyban hozzájárul a társadalom és média által közvetített kép. A szépészeti beavatkozások lehetnek hasznosak is, de sokszor elkerülésként szolgálnak és az önmagunk ellen való küzdést vonják maguk után. A valóság az, hogy egy nő a negyvenes éveiben már elég érett ahhoz, hogy megtörje a transzgenerációs mintákat és önmagát válassza. Nagy felszabadulást hoz ez az életszakasz azoknak, akik elég bátrak elindulni befelé és változtatni az életükön. Fontos a menaopauza időszakára tudatosan készülni, hogy a természet ciklusával mozduljunk az „új tavasz” felé. De milyen lehetőségei vannak egy 40-es nőnek, hogy kiteljesítse önmagát? Erről beszélgettünk Kun Szilvi integrál szemléletű csoportvezetővel és trénerrel.
Mit gondolsz arról, ahogyan a 40-es nők megjelennek a társadalomban és a médiában?
Kun Szilvi: Azt gondolom, hogy a média ebből a szempontból nem az elfogadás irányába visz, az általa közvetített üzenet nagyon káros. Látunk celebeket a 40-es 50-es korosztályban, akik úgy néznek ki, mintha 30-asok lennének, ehhez a Photoshop is nagyban hozzájárul. Ez a hatás felerősíti a nőkben egyébként is jelenlévő kapuzárási pánikot, ami megjelenik az öltözködésben, a viselkedésben.
A nők pánikszerűen elkezdenek tornázni, fogyókúrázni, olyan módszereket keresnek, amikkel fenntarthatják a fiatalságukat. A szépészeti kezeléseknek is lehet haszna, azonban sokszor azt tapasztaljuk, hogy a beavatkozások nem oldják meg a valódi problémát, sokkal inkább elkerülésként szolgálnak. Az önértékelésünk ezzel párhuzamosan lezuhan.
Nehezen emésztjük meg, hogy 40 évesen már nem nézhetünk ki úgy, mint egy harmincas, megjelennek a ráncaink. Ezek a gondolatok az önmagunk ellen való küzdést hozzák el. Bár a 40-es korosztálynak is megvan a szépsége és az értéke, a média és a társadalmi elvárások hatására tudattalanul, mégis azt üzenem magamnak, hogy az, amiben vagyok, az nem oké.
A valóság azonban az, hogy fizikailag változunk, lassaban regenerálódunk, ez már nem a 30-as test. Azt látom, hogy nincs tisztelet a test végessége, kora iránt, olyan, mintha dugdosnom kéne, hogy 40-es testem van. Erre egy egész iparág épült, cellulit gépeket, kezeléseket, táplálékkieggészítőt adnak el nekünk, ami azt sugallja, hogy a test öregedése elfogadhatatlan.
Hogyan változnak a nők a 40-es éveikben?
Kun Szilvi: Ez az a kor, amikor először merül fel kérdésként: “Választhatom magamat?” Ilyenkor a nők a felszabadulás kapujába kerülnek, amit általában nagy transzfromáció kísér. Sokan rádöbbenek, hogy a párjukkal csak azért maradtak együtt, hogy a gyerekeiket felneveljék. Az is lehet, hogy elégedetlenek lesznek a munkájukkal, szeretnének munkahelyet vagy karriert váltani. A 40-es nők már elég érettek ahhoz, hogy önmagukat válasszák.
Lehet, hogy valaki eddig a társadalmi- vagy külső elvárásoknak, szülőknek, tanároknak, férjnek, gyerekeknek akart megfelelni, de a gyerekek már kamaszok, a párkapcsolatban sokszor elfejlődnek egymástól a felek, megvan a szükséges anyagi stabilitás, így a munka sem ad már akkora örömöt.
Ilyenkor már komolyan feltesszük a kérdést, hogy “Ki vagyok én? Mi az én értékem és áram?” Azt keressük, hogy mi a módja a lehető legteljesebb önmegvalósításnak. Sok nő ilyenkor elkezd önismeretbe járni, vagy előveszik a rég elfeledett hobbijaikat és belekezdenek egy újfajta létezésbe.
Ez egyfajta előre menekülés, belső felfedezés. Azt látom, ha valaki elodázza a belső munkát, akkor felszaporodnak az életében a jelek, melyek arra utalnak, hogy nem jó az irány. Jönnek a fiatalabb kollégák, vagy a férj viszonyba kezd egy fiatalabb nővel. A kor letagadása, pótcselekvések és függőségek egy önlemondó, negatív spirálba vezetnek. A boldog szingliség ideje is lejár a 40-es éveikben járó nőknél, könnyen megkeserednek és ugyanazokat a köröket futják. Megjelenik náluk egy szenvedésnyomás: kínkeservesen elkezdenek azon iparkodni, hogy párt találjanak és családot alapítsanak. Sokan ilyenkor belefutnak abba a sztereotípiába, hogy a velük egyidős férfiak már foglaltak, vagy fiatalabb nőkkel élnek. Ebből a negatív spirálról az út csakis befelé, az önmegismerés felé vezet. Én azt látom, hogyha egy nő az egyik életterületen meghozza a sorsfordító döntéseket, akkor jön vele a többi is.
Hogyan jelenik meg a 40-es nők életében női felmenőink transzgenerációs mintája?
Kun Szilvi: Fontos arról is beszélni, hogy mennyit számít anyáink, női felmenőink mintája.
A mai 40-es nőkre jellemző, hogy anyáik, nagyanyáik helyett is változtatnak. Az előző generációk lenyomták magukat és benneragadtak kompromisszumokkal teli élethelyzetekben, vagy elhagyta őket a férjük, megsérültek és belekeserdtek ebbe a helyzetbe. A mai 40-es nők ezt látták, és megtanulták, hogy lehet mozdulni.
Itt van a minta, de a mi generációnk már nem ragad bele. Sokszor azt látom, hogy ebben a korban indul igazán az élet. Amikor felismerem, hogy ki vagyok, mit akarok és már nem vagyok hajlandó beáldozni magam. Sőt, ha eddig benne ragadtam egy kényelmetlen vagy mérgező élethelyzetben, és lemondtam magamról, a 40-es éveimben hozhatok egy döntést, hogy “mostmár én jövök”. Ilyenkor beköszönt az amazon korszak, amiről a könyvemben is írok.
Mit tudnál tanácsolni azoknak, akiknek nincs kiforrot képük az előttük álló útról?
Kun Szilvi: Jellemző, hogy ilyenkor odakint keressük az életcélunkat asztrológusnál, önmegvalósítás workshopokon, coachnál.
Ha azonban elkezded magad önismeretben feltárni, akkor megjelenik a te utad, küldetésed, és végül eljutsz a saját “önmagodhoz”. Hiába mondja bárki kívülről, neked kell kapcsolódnod hozzá.
Akkor tudok segíteni valakinek, ha ő elkezdi látni, hogy ő a felelős a problémáiért. Ha elég nagy a szenvedésnyomás és a külső dolgokról belülre kerül a fókusz, akkor tudnak elindulni.
Mit gondolsz a menopauzáról és a benne rejlő lehetőségekről?
Kun Szilvi: Nagy vesszőparipám, hogy tabusítva van a menopauza és a változó kor. Ugyanis ilyenkor már nem a gyermekszülés a dolgunk. Vannak már termékenységi kezelések, sokan vesznek igénybe béranyát, petesejt donort. Én azonban erről azt gondolom, hogy “megerőszakoljuk a természetet” mesterséges eszközökkel. Nem véletlen, hogy nagyívű változásokon megyünk keresztül ebben az időszakban, azt jelzi, hogy fel kell készülnünk megváltozott életünkre, új feladatainkra.
Életfeladatunk innentől pont az, hogy a megszerzett női bölcsességet továbbadjuk a következő generációnak. Ez nehéz feladatnak bizonyul, ha mindenhol azt látjuk, hogy versenyben vagyunk a 30-as korosztállyal. A társadalom felől van egy ítélet arról, hogy a termékeny szakaszunk lezárásával bezárulnak a lehetőségek, lekerekedik a szexuális életünk. Ez azonban koránt sincs így.
Keleten és Kínában viszont azt mondják, hogy ez az “új tavasz”. Sok barátnőm ilyenkor kezdett új szakmába, változásba, ez tényleg lehet egy “újjászületés”.
Kun Szilvi integrál szemléletű önismereti csoportvezető, tréner. Pszichodrámában, családállításban és testorientált módszerekben is otthonosan mozog. Szenvedélye inspirálni másokat, hogy szabadon megélhessék önmaguk legigazabb verzióját. Az önismereti és női csoportok, újjászületés-folyamatok vezetése mellett integrál csoportvezetőket képez, beavatásokat tart, az új nőiség úttörője.
Könyve 2023-ban jelent meg A nő belső útja címmel, amelyben a női úttal, transzgenerációs minták megismerésével, a női archetípusok integrálásának lehetőségeivel, az autentikus, szabad nő megjelenéséhez vezető úttal foglalkozik.