Fókuszáltság, türelem, apró lépések, éves céltervezés, napi rutin, energia kivezetés és pihenés bűntudat nélkül: mindezek a hiperproduktivitás elemei. Ha gyakran érzed, hogy hiába végzed el a teendőidet, mégsem haladsz előre, ismerkedj meg ezzel a módszerrel: segíthet eredményesebbnek lenni a szakmai életedben és a mindennapi tevékenységeidben egyaránt! Hogyan csináld és miért az egyensúly a legfontosabb a hiperproduktivitás kapcsán is? Eláruljuk!
Mi is a hiperproduktivitás?
A hiperproduktivitás egy mentális állapot, amikor egy személy rendkívüli hatékonysággal végezheti el a feladatait. Ez a ráfordított idő és a belefektetett energia maximalizálását takarja, viszont ez nem csak a munkahelyi teljesítményre vonatkozhat, hanem az élet más területeire is. Így ugyanúgy érintheti a személyes fejlődést, az egészséget és az emberi kapcsolatokat is.
Bár a hiperproduktivitás egyik sarkalatos pontja az időgazdálkodás, mégsem azonos vele. Hiába osztjuk be az időnket, az még nem jelent garanciát arra, hogy eredményesen fogunk haladni a feladatainkkal. Viszont tény, hogy nehezen maximalizáhatjuk az erőfeszítéseinket, ha nem tudjuk, pontosan mennyi idő is áll rendelkezésünkre. Egyes folyamatoknak jót tesz a pihentetés, de bizonyos dolgokban jobb eredményt érhetünk el, ha meghatározott mennyiségű időt szánunk az elvégzésükre, vagy határidőt állítunk fel. Az időbeosztás nagyon lényeges eleme a priorizálás.
Tudni azt, hogy mely feladatok elvégzése szükségszerű a továbbhaladás érdekében rögvest segít felállítani egy struktúrát. A struktúra irányt mutathat, és máris rendezettebben láthatjuk át a feladatainkat: mikorra kell elvégezni az adott tennivalót, vagy mikor szükséges visszatérni hozzá. Népszerű és könnyen alkalmazható eszköz például az Eisenhower-mátrix és a Pomodoro technika.
Az Eisenhower-mátrix abban segít, hogy osztályozhassuk a teendők sürgősségét és fontosságát, míg a Pomodoro technika a hatékonyabb koncentráció érdekében rövid munkaintervallumokat és közbeiktatott szüneteket javasol. Ezeken kívül is rengeteg módszer érhető el, és érdemes kikísérleteznünk, hogy nekünk melyik válik be.
Az időgazdálkodás mellett a hiperproduktivitás másik lényegi eleme a célok átgondolt kitűzése. Fontos, hogy leírjuk rövid- és hosszútávú céljainkat, és időről időre megvizsgáljuk őket. Mennyit haladtunk? Mit csinálhatnánk jobban? Aktuálisak még az adott célok? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel könnyen monitorozhatjuk, hogyan haladunk a különböző folyamatokban.
Fotó: Shutterstock
Hasznos a hiperproduktivitás?
Könnyen hangozhat úgy, hogy a hiperproduktivitás csak a (túl)hajszoltságot segíti elő. Valamiféle túlzott, megállás nélküli robot érzetét kelti, amikor megállás nélkül csak dolgozunk, és ha nem vagyunk produktívak, az egész nem ér semmit. Pedig a hiperproduktivitás pont abban segíthet nekünk, hogy összességében egészségesebben, könnyedebben élhessük az életünket. A produktivitás fontos elemei az időgazdálkodás és a célok kitűzése, de a lényege valójában az, hogy az életszínvonalunkat növeljük általa.
A hiperproduktivitás lehetőséget adhat, hogy rövidebb idő alatt több feladatot tudjunk elvégezni. Alapja, hogy türelmesek és fókuszáltak legyünk, apró léptekkel kell haladnunk a nagy célok felé. Így elérhetjük, hogy húsz százalék befektetett munkával nyolcvan százalékos eredményt érhessünk el. A hiperproduktivitás tehát a „dolgozz okosan, ne keményen” elvén alapszik.
Ebben segíthet, ha repülő üzemmódra tesszük a telefonunkat, ami az egyik fő forrása a figyelemelterelésnek. Hasonló figyelemelterelés lehet az elvégzetlen házimunka, így sokszor ez a mentális állapot a környezetünkre is jó hatással lehet. Hasznát vehetjük a házimunkák, családi és egyéb szociális programok megszervezésében.
A napi rutin kialakítása szintén támogatja a hiperproduktivitást. A hangsúly azon van, hogy produktívak legyünk, ne elfoglaltak. Ehhez fel kell ismernünk a szükségleteinket és külön kell választanunk a vágyainktól. Terveznünk kell, elvégezni a feladatot, ellenőrizni és cselekedni. Ez a menetrend alkalmas arra, hogy egy ötlet kapcsán megvizsgálhassuk mire számíthatunk, mit kell még fejleszteni, min érdemes változtatni, és mi az, amit le kell állítani.
Egyensúly nélkül mit sem ér
Az alaposan megszervezett, nagyon aktív munkával töltött órák viszont nem vehetik át a hatalmat az egész életünk felett. A hiperproduktivitást azért alkalmazzuk, mert így több időnk maradhat azokra a dolgokra, amelyek fontosak számunkra, mint a családunk, barátaink, hobbijaink. Az állandó terhelés, és annak látható eredményei felett érzett elégedettség könnyen függővé tehetnek minket. Megjelenhet a bűntudat, amiért nem csinálunk egy adott napon semmi érdemlegeset, pedig előző nap olyan produktívak voltunk. Ilyenkor nagyon lényeges a tudatosság, és annak tisztázása saját magunkban, hogy nem bűn pihenni. Sőt. Korábban azért sűrítettük össze nagyon fókuszáltan a feladataink elvégzését, mert így jutalmul szabadidőt kaphatunk.
A hiperproduktivitás nagyon könnyen válhat alapvető életszemléletté, de ha nincs egyensúlyban a pihenőidővel, akkor kiégéshez is vezethet.
Fotó: Pexels
Hogy ez ne történjen meg, jelentős segítséget nyújthat a támogató közeg, például a család, a barátok és a partner, a kedvenc hobbijaink és olyan tevékenységek, amelyek segítenek kicsatornázni az energiáinkat. Mivel hozzászoktatjuk magunkat ahhoz, hogy a hiperproduktív állapotban nagyon fókuszáltan, nagy energiával dolgozunk, a szabadidőben ezek az energiák gyakran bentrekednek, ami feszültséghez vezethet. Az ilyen feszültség egyik legjobb levezetési módja a testmozgás, legyen az egy könnyed séta, egy aerobik edzés, vagy csak egy megnyugtató jógaóra.
De hasonlóan hasznos lehet bármilyen fizikai megerőltetést igénylő hobbi is, mint például a kertészkedés. A lényeg, hogy sose feledjük: a hiperproduktivitás egy eszköz, ami könnyíthet az életünkön, nem pedig egy kötelezően teljesítendő életcél.
Források: The Hill News, Medium, Sammatla.com, LinkedIn, EntreNosotros, The Voice of Woman
Kiemelt kép: Shuttrestock