Dr. Jean Shinoda Boden pszichiáter A bennünk élő Istennők című könyvének elmélete szerint minden nőben ott lakozik egy görög Istennő. Pontosabban minden nő jellemző tulajdonságaihoz kapcsolható egy vagy több, görög istennőhöz köthető női archetípus. Ezek a jellemzések csak irányadóak, mégis segíthetnek megérteni a bennünk dolgozó motivációkat, kapcsolatainkat és személyiségjegyeinket: ismerd meg őket!
Az önismeretnek ma már számtalan formája létezik. Járhatunk női körökbe, kérhetjük pszichológus vagy épp tarot tanácsadó segítségét, kereshetjük táncban, mozgásban, művészetben, podcastekben és természetesen könyvekben is a válaszokat a személyiségünket érintő kérdésekre.
Női minőségünk, mozgatórugóink és párkapcsolati működésünk megértéséhez a kulcsot a 7 női archetípus megismerése segítheti. Ezeket az archetípusokat Dr. Jean Shinoda Boden A bennünk élő Istennők című könyve részletesen bemutatja, ismerjük meg hát őket közelebbről!
Fotó: Pexels
Női archetípus, istennő archetípus
Az archetípus fogalmát elsőként Carl Gustav Jung fogalmazta meg. Definíciója szerint az archetípus a kollektív tudattalan szövetébe ágyazott ösztönös viselkedési alapminta, vagyis olyan viselkedési alapokat foglal magába, melyek a világon mindenhol és mindenkinél többnyire azonosak.
Boden módszere archetipikus személyiségelemzésről szól. Elmélete szerint a női archetípusok sokszor észrevétlenül munkálkodnak az életünkben, mégis formálják utunkat.
Kiemeli ugyanakkor, hogy életünk során nem csak egy női archetípus jelenik meg bennünk: életkorunk, élethelyzeteink befolyásolhatják, hogy éppen melyik karakter dominál, tevékenykedik a háttérben.
Bolen a női archetípusokat 3 osztályba sorolja: a szűz istennők, a sebezhető istennők és az alkimista istennő csoportját különbözteti meg- Míg az első két csoportba 3-3, az utolsóba mindössze egy istennő archetípus tartozik.
Fotó: Unsplash
A 7, görög istennőhöz kapcsolható női archetípus, akikhez életünk során kapcsolódhatunk Dr. Bolen szerint:
Démétér, az anya őstípusa
Perszephoné, a leánygyermek,
Héra, a feleség,
Aphrodité, a szerető,
Artemisz, a nővér,
Athéné, a hőst oltalmazó stratéga,
és Hesztia, a háztűz őrzője.
A szűz Istennők csoportja
Ebbe a csoportba tartozik Artemisz, Pallasz Athéné és Hesztia. Ők hárman testesítik meg a független és aktív, teljesítményorientált és a kapcsolat-nélküliség karaktereit.
Ők jelképezik az önmagukat feltérképező, érdekeiket érvényesítő, versengő nőket, akik nem függenek másoktól és önbecsülésüket saját maguk vívták ki.
A szűz őstípus Artemisz, fő jellemzője, hogy párkapcsolat, férj nélkül is tökéletesen boldogul a világban és nem törekszik családalapításra.
A sebezhető Istennők csoportja
Ebbe a csoportba Héra, Démétér és Perszephoné tartozik, akik a nők kötődési igényeit fejezik ki.
Akiknél a személyiségjegyekben ezek az istennők dominálnak, általában sérülékenyebb, érzékenyebbek, kötődésük egy társ felé sokkal fontosabb, mint a karrier, vagy akár önmaguk.
Fotó: Unsplash
Az anya őstípusa Démétér, akinek élete csak gyermekkel teljes, a táplálás és törődés nem okoz számára gondot, szívesen segít másokon.
Az alkimista Istennő
Ebbe a típusba egyetlen istennő, mégpedig Aphrodité tartozik. Ő a szépség és szerelem istennője, de képes az átváltozásra és átváltoztatásra is.
Akinél Aphrodité archetípusa dominál, könnyen lesz szerelmes, vonzó és karizmatikus, a férfiak általában a lábai előtt hevernek. Kiteljesedni a kreatív munka által tud, de nem kitartó személyiség. Sokat álmodozik, de álmait ritkán valósítja meg, általában a pillanatnak él.
A többi istennő jellemzéséhez és a csoportok részletesebb leírásához katt tovább újságírónk, Horváthné Kovács Mercédesz cikkére!
Főkép: Shutterstock