Tisztában lenni az értékeiddel és hibáiddal, felvállalni, ami jó és fejleszteni, ami kevésbé. Az önszeretet alapos öndiagnózissal kezdődik, de már az elején kereshetsz hozzá kapaszkodókat, kérhetsz segítséget. Ehhez ajánlunk most megbízható forrásokat.
Előző cikkünkben végignéztük, mit jelent és miről szól az önszeretet, és hogy miért nem egyenlő az egoizmussal. Ebben az anyagban praktikus tanácsokat hoztunk, amikkel már ma belevághatsz az önismeret és önszeretet kihívásokkal és ajándékokkal teli utazásába.
A cikk szerzője Győrfi Linda.
Fotó: Matthew Hamilton, Unsplash
1. Légy őszinte magadhoz!
Készíts akár naponta leltárt, személyre szabott lelki tükröt aznapi megnyilvánulásaidról. Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket: Mit tettem ma jól? Mit tehetnék ezután jobban? Ezekkel a gyakorlatokkal saját magadról, a viselkedésedről gyűjthetsz információkat, a kapott én-adatokat felhasználva, azokra építve formálhatod egyre jobbá magadat.
Ez az őszinteség nem minden esetben fájdalommentes, de elengedhetetlen, hogy az önmagaddal való kapcsolatod ne hamisságra, elleplezésre épüljön.
2. Dolgozz fáradhatatlanul önmagadon!
Ne felejtsd el, hogy „a felhők felett mindig kék az ég.” Ezzel az erőt adó gondolattal a borúsabb időszakokban is képes leszel tudatos, higgadt megoldásokat találni, a negatív gondolati spirálból kikeveredni. Megerősítheted magadban, hogy a problémák nem mindig ellenségek, hanem álruhában betoppanó sorsfordító lehetőségek, tanítóink, mestereink.
Az önmunkát kezdheted néhány tematikus könyv, blog, vagy akár Instagram oldal követésével. A mi kedvenceink Kollár Anna self-love coach blogja, Szűcs Renáta Lélekfestő Instagram oldala, és az olyan ismert és kevésbé ismert szerzők könyvei, mint Brené Brown a Tökéletlenség ajándéka, vagy Pema Chödrön Amikor minden darabokra hullik című könyve. Ha az önmunka során generációs, öröklődő toxikus mintákat fedezel fel, kipróbálhatod a családállítást is, a személyre szabott, mély önmunkához, régóta hordozott traumák feloldozásához azonban kérd pszichológus segítségét!
Fotó: Marcos Paulo, Unsplash
3. Hívd segítségül a mindfulness szemléletmódot az önszeretet helyes gyakorlásához!
Horváth-Hollósi Csilla – mindfulnessel, life- és business coachinggal, valamint ThetaHealing meditációs technikával egyaránt foglalkozó – coach szerint:
A lassítást, azaz az itt és most-ban levést gyógyszerként kellene felírni minden embernek. Ahhoz pedig, hogy behúzzuk a kéziféket és a múlt, illetve a jövő helyett a jelen pillanatra tudjunk fókuszálni, elengedhetetlen a mindfulness szemléletmód gyakorlása.
E tudatos jelenlétnek az egyik alappillére az ítélkezésektől mentes elfogadás. Ennek gyakorlását érdemes önmagunkon kezdeni – itt lép képbe az önszeretet. Ha el tudom magamat fogadni, akkor az önszeretet útján vagyok, ezzel pedig a mindfulness nyolc pillére közül az egyiket már meg is erősítettem
Az elfogadás nem beletörődést jelent, csupán annyit, hogy felismerem az erősségeimet ÉS a hibáimat. Előzőeket megtanulom értékelni és szeretni magamban, utóbbiakon pedig dolgozni kezdek – ha szükséges, akkor szakember támogatásával.
Fotó: Shashi Chaturvedula, Unsplash
4. „Ki minek gondol, az vagyok annak…” Ne függj mások rólad alkotott romboló véleményétől
Önmagunk másokkal való szüntelen összehasonlítgatása nem más, mint egy mázsás akadály, amit az az önfejlődés útjába vonszolunk. Mindenkinek mások az értékei, ezért ne tedd ki magad annak a tortúrának, hogy saját eredményeidet a szomszédéval vagy épp a vezérigazgatóval veted össze. Emlékeztesd magad, hogy mindenki máshol tart az életében, más ütemben halad a fejlődésében. Tűzz ki magad elé célokat, még inkább irányokat, de ne felejts el hálát adni az elért sikereidért és megünnepelni azokat. A hálaadásban hálanapló vezetése, vagy ilyen tematikája meditációs gyakorlatok kipróbálása is segíthet.
5. Tévedhetsz, hibázhatsz – így tanulhatsz többet magadról, léphetsz előre az énfejlődésben
A probléma nem ott kezdődik, hogy elbukunk, hanem ott, ha sorozatos kudarcaink kedvünket szegik, és feladjuk vagy nem vagyunk hajlandók tanulni a tévedéseinkből.
A mindennapi hibák azonban, ha kellő időt és energiát fektetünk megértésükbe, remek tanítóinkká formálódhatnak, élettapasztalattá érlelődhetnek, a jövőben pedig fegyelmezettebbé, tudatosabbá tehetnek bennünket.
Fotó: Rochelle Brown, Unsplash
Főkép: Manny Moreno, Unsplash