A naptári évkezdéshez sokan társítanak az életükben is új kezdetet: fogadalmakat tesznek, szeretnének megújulni, fejlődni. Ebben segítségünkre lehet a feng shui is, melynek szakértőjét, Halász Alexandrát kérdeztük, mit tanácsolna 2024-re.
A kínai eredetű feng shui tudománya az éltető energia áramlását segítő tippeket ad életterünk elrendezéséhez. Az otthonunkban kialakított rend pedig a lelkünkben is harmóniát idézhet elő, ami még gyermekeink fejlődésére is pozitív hatással lehet.
A lakás tájolása miatt sem kell aggódnunk, hiszen a Bágua-iskola szerinti térkép otthonunk bejárati síkjához viszonyítva határozza meg a kilenc életterület elhelyezkedését. Alexandra következő újévi feng shui tanácsai pedig az egész lakásra általánosan érvényesek, így előismeretek nélkül is könnyen megvalósíthatók.
Érdekesség, hogy Kínában nem január elsején ünneplik az újévet, hanem a Hold függvényében, változó időpontban, ami idén február 10-re esik. Ekkor beköszönt a kínai asztrológia szerinti Fa Sárkány éve, mely komoly átalakulásokat és változásokat ígér!
5 feng shui tanács Halász Alexandrától
Ha új dolgokat szeretnél, a régiektől válj meg!
Ez éppúgy vonatkozik szokásainkra és kapcsolatainkra, mint számítógépünk tárhelyére vagy a kézzel fogható tárgyainkra.
A megújulás feltétele, hogy legyen helye az új dolgoknak. Amíg a felesleges emberek vagy tárgyak foglalják a szimbolikus vagy konkrét helyet az életünkben, addig nincs lehetőség a megújulásra.
Még a gazdálkodó is felszántja a földjét, mielőtt új magvakat vet el. Néha az életünket is érdemes „kigyomlálni”.
Persze sokkal egyszerűbb a kézzelfogható tárgyakkal kezdeni, mint mondjuk a szokásokkal vagy az emberi kapcsolatokkal. De pont azért nagyon hatékony a dolog, mert ha tárgyak szintjén megy az elengedés, könnyebben fog sikerülni más téren is. A mondás is ezt vetíti elő, mely szerint „amint kint, úgy bent”.
Nézz szét otthon: mik azok a tárgyak, amik a múlthoz kötnek? Az exed nálad maradt cuccai, a húsz évvel ezelőtti válóper iratai, ősrégi adóbevallások, gyanúsan régi arckrémes tégelyek, netán hajdani tankönyvek…
Azaz minden olyan tárgy, ami a múltról szól, de nem a jelenről és semmiképp sem a jövőről! Ezeket érdemes átnézni és megválni azoktól, melyek már nem szolgálják életünket.
Teremts helyet az újnak!
Ahogy elvégzed a selejtezés munkáját, óhatatlanul szabad helyek teremtődnek. Márpedig üres hely nem szokott sokáig üresen maradni, ez természeti törvény – amit bárki igazolhat, aki nagyobb lakásba költözött, hogy legyen végre hely minden holmijának. Az üres polcok szinte mágikus erővel vonzzák a sok új tárgyat, amivel megtelhetnek, és ilyenkor sokszor az életünkbe is „beszippantjuk” az új lehetőségeket, ismerősöket, ötleteket, kapcsolatokat.
Nézd meg, mi mindenre nincs szükséged otthon! Valószínűleg sokkal több tárgyad van, mint amennyit használsz. Ruhák, konyhai felszerelések, könyvek szortírozásával rengeteg szabad hely teremthető!
Vagyis szó szerint: szabadíts fel tárhelyet – az életedben is!
Keresd a gócot!
A rendetlenségnek legtöbbször van egy-két konkrét csomópontja, ahol a felfordulás általában kezdődik.
Vagyis egy teljes nagytakarítás helyett hasznosabb, ha azt az egy-két pontot rakod rendbe, amire „sose kerül sor”. Ez lehet egy zsúfolt fiók, a szekrény teteje, az ágy alatti rész, vagy az a kis sötét zug ott a lépcső alatt. Ezek a lakás-gócok pont úgy működnek, mint a testünkben kialakuló gócok: blokkolják az energia áramlását, és innen szokott „visszafertőződni” a rendetlenség is.
A gócok sokszor pont azért maradnak ki a rendrakásból, mert valamiért kellemetlen velük foglalkozni. Például, mert az a bizonyos fiók rejti a korábban említett peres iratokat, vagy akár olyan ismerős fényképeit, akire még gondolni is rossz. Mégis érdemes a gócok felszámolását elvégezni, hiszen szinte varázslatos, mekkora változásokat tud ez behozni. Ráadásul egy rendezett környezet a hatékony, fókuszált otthoni munkavégzéshez is nagyban hozzájárul.
A megújulás alapja az egészség
Minden más törekvésünk alapja, hogy az egészségünk (testileg és mentálisan) legalább nagyjából rendben legyen. Januárban nem ritka, hogy a fél ország tüsszög, betegállományban van, vagyis pont akkor, amikor új lendülettel vághatnánk bele az évbe, nincs energiánk az új kezdethez.
Tehát, ha beteg vagy, az legyen az elsődleges, hogy gyógyulj meg. Ha valamely orvosi kivizsgálást halogatod – nőgyógyász, fogorvos, laborvizsgálat – akkor azonnal kérj időpontot, főleg, ha van „valami gyanús” érzésed.
A következő lépés, hogy a szilveszteri fogadkozások helyett tegyünk is valamit az egészségünkért. Nem ritka, hogy ezektől a tettektől megindulnak a változások az élet egyéb területein is, például fizetésemelés formájában, vagy az illető megismerkedik egy vonzó személlyel.
Úgy változzunk, ahogy a fa növekszik!
A keleti gondolkodás kerüli a túl gyors, viharos változásokat, nem tartja jó ötletnek az „áttörő sikert”. A nagy lendület sokszor csalódáshoz vezet és az erőltetésnek sosincs jó vége. Évkezdéskor se jó hirtelen tíz kilométereket futni egyenesen a fotelből, vagy drasztikus fogyókúrába kezdeni. Sokkal messzebb visz, ha egyszerre csak egy lépést teszünk, és minden nap csak egy kicsit csináljuk máshogy a dolgokat! Így szinte észrevétlenül felnövünk a feladatokhoz is, és így a kudarc sem tör le, de a siker se részegíthet meg minket.
Ezért ha valaki az otthonát szeretné átrendezni, azt sem célszerű túl drasztikusan csinálni, és nem kell mindent hirtelen kidobni, még feng shui címén sem. Szép nyugodtan, ha minden nap csak egy kicsit teszünk a céljainkért, akkor azok is egyre közelebb kerülnek hozzánk.
Ha pedig még jobban elmélyülnél a feng shui világában, érdemes követni Halász Alexandra oldalát vagy elolvasni a témában írt könyvét is.