A világ beláthatatlan, titkokkal teli, és a történelem megértése olyan, mint egy bonyolult puzzle kirakása. Az emberek gyakran csak a felszínt tapogatják, de a mélyebb összefüggések felfedezése a történelem professzorának, Dr. Varga Máténak a szenvedélye volt. Az egyetemi előadásain mindig tele volt a terem, mert a diákok nem csak a tényeket akarták megtudni, hanem azt is, hogy milyen érzés lehetett a múltban élni. Dr. Varga már a negyvenes éveiben járt, de az elméje éles volt, mint a legjobb kard. Magas, karcsú férfi, akinek ősz hajában a tapasztalat mély nyomokat hagyott.
A novella Lovas Mirjam írása.
Szemüvege mögött csillogó tekintete mindig megvillant, és a legapróbb részleteket is észrevette. Számára a múlt titkai nem elavult emlékek voltak, hanem élő tanulságok, amelyek a jelent is formálják. Amikor előadásra készült, úgy érezte, hogy a múlt szellemei suttognak neki. Ő nemcsak tanított, hanem életre keltette a történelmet, és mindent elkövetett, hogy diákjai is átérezzék annak mélységét és súlyát.
Egy szerdai napon, amikor a város fölött őszies, borongós szél söpört végig, Dr. Varga a szokásosnál is izgatottabb volt. Aznap a magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseményéről, a mohácsi csatáról szólt az előadása. „Képzeljék el!” – mondta a diákjainak -, „hogy egyetlen viharos napra visszautazhatnának az időben.”
A diákok figyelmesen hallgatták, ahogy Máté szavai életre keltették a múltat. „A mohácsi csata nem csupán egy ütközet volt,” – kezdte, miközben a táblára vetített egy vázlatos térképet. „Ez a nap, 1526. augusztus 29-e, mindent megváltoztatott. Ez a vereség indította el a három részre szakadt Magyarország korszakát, amely hosszan tartó szenvedést hozott az országnak”.
A diákok arcán izgalom és feszültség tükröződött, mert Dr. Varga nem csak tényeket sorolt, hanem a csata és az azt követő események mélyebb összefüggéseit is feltárta. A professzor számára a csata története egy nemzet lelki vívódását is magába foglalta, egy korszak fájdalmas szimbólumát. Máté szavai úgy szőtték a történetet, hogy a diákok szinte már ott álltak a harcok porában, hallották a kardok csattogását, érezték a föld remegését, a lódobogást. „A csata nem csak egy katonai vereség volt” – folytatta Máté – „hanem a magyar hovatartozás kérdését is felvetette.”
A diákok arcán látszott a döbbenet, ahogy Varga professzor feltárta előttük a múlt fájdalmát.
Dr. Varga nem csupán a csata történetét ismertette, hanem az emberek reményeit, félelmeit és kétségeit is, amelyek ott zajlottak a harcmezőn.
Elmesélte, hogy a csata után az ország nem csak katonailag volt elveszve, hanem a nemzet is elvesztette az önmagába vetett hitét. A diákok figyelme tapintható volt, és Máté szinte érezte, ahogy szavai életté válnak benne. Ő maga is át élte a történetet újra és újra, minden előadásán. Ahogy a csatamező képei megjelentek a fejében, úgy érezte, hogy a történelmet egyfajta láthatatlan szállal köti össze a jelennel. Ez volt a küldetése:
hogy a múlt erejét átadja a jövő nemzedékeinek.
Fotó: Shutterstock
Még aznap este, ahogy a csillagok fényesen ragyogtak az égen, Dr. Varga hazafelé tartott, és azon gondolkodott, hogy az oktatás nem csupán a tudás átadásáról szól, hanem a gondolkodás formálásáról is. Az emberek hajlamosak elfelejteni a történelmüket, de ő mindig meg akarta mutatni, hogy a múlt mélyen hatással van a jelenre. Másnap értesítést kapott egy konferenciáról, amely a nemzeti hovatartozás és a történelem kérdéseivel foglalkozott. Az esemény résztvevői között voltak történészek, szociológusok és politikai elemzők is, és Máté úgy érezte, hogy részt kell vennie. Az eseményre készülve átnézte jegyzeteit, és izgatottan várta, hogy megossza gondolatait másokkal. „A mohácsi csata: vereség vagy új kezdet?” – ez volt az előadás címe. Előadásában azt hangsúlyozta, hogy bár csak katonai vereség volt, mégis olyan változásokat indított el, amelyek végül a magyar hovatartozás megszilárdulásához vezetett. Szavai a hallgatóságot mélyen megérintették. Az előadás végén Máté örömmel fogatta a kérdéseket, mert ez volt számára a legnagyobb jutalom: látni, ahogy másokat is gondolkodásra ösztönöz. Az egyik kérdés különösen felkeltette az érdeklődését. Egy fiatal történész megkérdezte, hogy vajon a történelmi események tanulságait hasznosítani tudjuk -e a jelenben. Máté mosolygott, majd így felelt:
„A történelem nemcsak a győztesek története, hanem mindenkié. Amit tanulunk a múltból, az nem csupán tanulság, hanem a jövőnk építő köve is.”
Ez a válasz olyan volt számára, mintha egy régi igazságot fogalmazott volna meg újra. Az értekezletet követően találkozott egy régi barátjával, aki szintén történész volt, és együtt tervezték, hogy közösen írnak egy könyvet. A könyv a magyar történelem elfeledett tanulságait és mélyebb értelmezését célozta. Az írás során Máté nap, mint nap szembesült azzal, hogy a múlt üzenetei időtlenek, és hogy a történelmi emlékek olykor a jövő kulcsát rejtik magukban. Ahogy telt az idő, Dr. Varga előadásai és könyvei fontos forrássá váltak a magyar történelem tanulmányozásának. A diákok, akik kezdetben csak a kötelező tantárgyak miatt érdeklődtek, egyre inkább felfedezték a múlt iránti szenvedélyüket. Az évek során Dr. Varga neve fogalommá vált az egyetemen. Az utolsó óráján, amelyet az egyetemen tartott, még egyszer a mohácsi csatát hozta fel példának. Máté szavait csendes áhítat követte a teremben. „A történelem nemcsak a múlt, hanem a jövő formálása is,” mondta, és arcán szenvedély és a bölcsesség tükröződött. A diákok tiszteletteljes csendben figyelték, és valami újféle lelkesedés és megértés kezdett bennük formálódni. Az előadás végén felállva tapsolták meg őt, és Máté büszkeséggel töltve köszönte meg a sokéves figyelmet és odaadást.
Ahogy Dr. Varga kisétált a teremből, visszanézett a diákjaira, és szívében tudta, hogy amit átadott az örökké élni fog. Az ő hivatása több volt, mint oktatás: az emberek gondolkodás módjának formálása, a jövő iránti felelősség átadása. A professzor tudta, hogy a történelem az idő egyik legcsodálatosabb ajándéka, és meg volt győződve arról, hogy a diákjai is így látják majd, akkor a múlt valódi üzenetei soha nem vesznek el.
A nap végén a csillagok ismét felragyogtak az égen, mintha ők is megértették volna, hogy a történelem és az idő soha nem áll meg, és hogy Dr. Varga öröksége a diákjai gondolataiban örökké élni fog.
Kiemelt kép: Shutterstock