A súlyzós edzésektől nagydarab leszel? Zárd ki teljesen a szénhidrátokat? Eddz minden nap? No pain no gain? Az edzést és izomépítést számos tévhit és városi legenda övezi. Többet elhittem közülük én is, így a testem valódi igényei a prioritási lista alján landoltak. Most elmondom, mi az a 4 fő életmód- és edzéshiba, amit elkövettem, és megmutatom, te hogyan kerüld el őket!
A cikk szponzorált tartalom.
Így fejlődnek – másképp – a nők
A nők hormonális rendszere nagyban eltér a férfiakétól, éppen ezért fejlődni, izmot építeni is másképp fognak. Így annak esélye, hogy a súlyzós edzéstől “nagydarab” leszel, minimális.
Mind tanulmányaim, mind a saját testemmel kapcsolatos tapasztalataim azt mutatják, hogy a fejlődési folyamat három fő pillére az edzés, a táplálkozás és az alvás (regeneráció).
Fotó: Pexels
Néhány edzéshiba az edzéseim kezdeti szakaszából az én repertoáromat is „gazdagítja”. Ezeket most azért osztom meg veled, hogy te megspórolhasd magadnak az ebből eredő kerülőutakat és fölösleges energia- és időbefektetést. Sőt, azt is megmutatom, milyen lépésekkel fogod valóban elérni a céljaidat!
Az első edzéshiba: túltoltam az aerobic típusú edzéseket
Alapból mindig is skinny testalkatú voltam, viszont az alapszintű edzői képzés ideje alatt különböző típusú csoportos órákon kellett hospitálnom. A maximalizmusomból fakadóan túlzásokba estem, de mai szemmel már látom, hogy a napi 2-3 aerobic óra csak konzerválta a túlzott vékonyságomat. És bár volt sick packem és a mozgás számos előnyéből profitáltam (pl. endorfin termelődés, az állóképességem fejlődése, a hangulatom javulása, jobb alvás), az izmosan kerek formák csak nem alakultak úgy, ahogy szerettem volna.
Fotó: Pexels
A megoldás:
A 80-20-as Pareto elvet használva javaslom, hogy az edzéseid legalább 80 százalékának fókuszában az erősítő edzés álljon. Ez a súlyzós és saját testsúlyos (főképp alap-) gyakorlatok megfelelő arányával érhető el.
Ne tarts a súlyoktól, nem leszel tőlük kétajtós szekrény méretű, “csak” közelebb visznek céljaidhoz.
A második hiba: elhittem, hogy nekem is diétáznom kell
Nem szoktam erről beszélni, de a fitneszes korszakom előtt engem is megcsapott a testképzavar szele. Az sem segített, hogy akkoriban 10 cikkből 10 arról szólt hogyan diétázzunk, hogyan legyünk vékonyabbak és vonzóbbak. Szerencsére ez csak egy rövidebb periódus volt, és minél több információt szereztem a tanulmányaim és a kiegészítő kutatásaim, olvasás útján, egyre jobban ki tudtam lépni ebből az állapotból, és ma már a csalónapot sem tartom ördögtől valónak.
A megoldás:
Ne félj a szénhidrátoktól, mert a megfelelő mennyiségben és minőségégben(összetett, hangsúlyosan gluténmentes) hozzájárulnak az izomépítéshez. Tégy különbséget a diétás és egészséges ételek között.
Készíts magadról fotókat, kövesd nyomon, dokumentáld a fejlődésed. Ha szükséges, keress fel szakembert, aki a testi edzésedet kiegészítve lelkileg támogat a folyamatban.
A harmadik edzéshiba: heti 6-7 napot edzettem
Általánosságban igaz, hogy minél többet teszel valamibe, annál többet veszel ki, profitálhatsz belőle. Ki gondolná, hogy ez fordítva is elsülhet?
Fotó: Pexels
Természetesen vékony testalkatú nőként heti legalább hat, kimerítő súlyzós edzéssel valójában gátat szabtam a saját fejlődésemnek, ehhez pedig nagyban hozzájárult az is, hogy a szervezetem nem kapott elegendő tápanyagot a fejlődéshez.
A megoldás:
A kevesebb néha több. Tartsd szem előtt, hogy ez egy folyamat, ahol a pihenőnapok beiktatása legalább annyira fontos, mint a minőségi, tudatos edzések.
Szinte biztos, főleg kezdőként, hogy heti 2-3, jól időzített, jól felépített edzéssel többet nyerhetsz, mint a mindennapos, kimerítő testmozgással. A pihenőnapokon is tehetsz a testedért: hengerezz, menj el masszázsra, szaunázni vagy akár sétálj egyet egy csodaszép helyen.
A negyedik hiba: kevés alvás, elégtelen regeneráció
Az elégtelen tápanyagbevitel és a túlzásba vitt edzések mellett tovább súlyosbította a helyzetemet a túlhajszoltság. Éjszakába nyúló munka és edzések, diétás ételek, kora hajnali kelés, egész napos testi és szellemi igénybevétel jellemezték ezt az időszakomat. Ha őszinte vagyok magammal, be kell látnom, hogy a saját és testem igényei a prioritás listám alján helyezkedtek el.
A megoldás:
A napi- és hetirended kialakításakor jó, ha az alvás és regeneráció megfelelő arányára és körülményeire is figyelsz. A zavartalan és megfelelő hosszúságú alvást sokszor olyan dolgok is befolyásolják, amire nem is gondolnál. Például a későn elfogyasztott kávé, hiszen az elfogyasztott koffeinnek akár 50 százaléka a bevitelt követő 8 órában még küldhet olyan jelet az agyadnak, ami azt mondja: “nem vagy fáradt, nem kell aludni”.
A különböző fényforrások szintén befolyásolják az alvásminőséget. Sötétítsd be teljesen a szobát, takard le az elektromos készülékek készenléti fényeit, vagy még jobb, ha teljesen kikapcsolod a készüléket az alvás idejére.
Fotó: Pexels
Akár egy biohacker szemüveg is jó szolgálatot tehet: ha a késő délutáni, esti órákban viseled, megszűri a kritikus tartományban lévő kék és zöld fényt, ezzel csökkentve a cirkadián ritmus megzavarására alkalmas tényezőket.
A mai énem hálás azért, hogy ez a 4 életmód- és edzéshiba hozzásegített, hogy ma már sokkal tudatosabban viszonyulva testi-lelki állapotomhoz és ezek összefüggéseihez, sikeres és tudatos nő legyek. Hálás vagyok azért, hogy ma már tanítom ezt, és másokat is hozzásegíthetek a saját céljaik eléréséhez. Testünk működése bonyolult és összetett folyamatok sokaságából áll össze, nincs ez másképp az izomépítésnél sem. Ha pedig már az információ birtokában vagyunk, miért ne tennénk azért, hogy kihozzuk magunkból önmagunk legjobb verzióját?
Ha szeretnél személyes fejlesztésre jelentkezni Solyához, keresd a honlapján: solyatrainingmethod.com!
Főkép: Shutterstock