Láttál már különböző jóga pózokban a plafonról lecsüngő embereket? Nos, ők az aerial jóga nevű sportot űzik, és nem biztos, hogy cirkuszi mutatványosok. Persze onnan indult ez a sport, de azóta bekerült a köztudatba, és már bárki számára elérhető itthon is. Elsőre talán ijesztőnek és veszélyesnek tűnhet, de valójában rengeteg pozitív előnnyel jár. De vajon minden kitekert jógapózt tudni kell hozzá? Hogyan működik? Gulyás Lara, a Légjóga & Légtorna Stúdió alapítója mesél nekünk erről a lélekemelő sportról, amiben sokkal több van, mint elsőre látszik.
Milyen sport az aerial jóga?
Gulyás Lara: Az aerial jóga abban különbözik a többi jógától, hogy ezt egy hammockkal (szerk.: egy anyagból készült, függőágyszerű eszköz) végezzük a levegőben, tehát elszakadunk a talajtól.
Bár sokak számára elsőre ijesztő lehet, hogy a levegőben vagyunk, viszont nagyságrendekkel könnyebb olyan haladó gyakorlatokat vele megcsinálni, amikhez a talaj jógában évek gyakorlása kellene.
Például egy mérlegállást már rögtön az első órán meg tud csinálni egy teljesen kezdő vendég, mert meg tud támaszkodni, tud kapaszkodni az eszközbe. Mondhatjuk, hogy az eszköz lehet nehezítés, de lehet segítség is, ami rávezet a gyakorlatokra, alátámasztást ad.
Másik nagy különlegessége, hogy a legtöbb pózban vannak hintázó, ringatózó mozgások, ami azért fontos, mert a hintázásnak van egy nyugtató, stresszoldó élettani hatása. Általában aki egy sima jógaórán még nem tud meditálni, relaxálni, elengedni magát, az ezen az óratípuson könnyebben ki tud kapcsolni a ringatózó mozgások miatt.
A harmadik különlegessége pedig a gerincre tett pozitív hatása. A mai világban a rengeteg ülőmunka és előrefelé terhelés a gerincre folyamatosan rossz hatással van. Sok embernek, ha nincs is komoly sérve, súlyosabb gerincproblémája, 30 év felett mindenki beszél derékfájdalomról, rossz közérzetről.
Viszont az aerial jóga során a medencéknél fogva fejjel lefelé felfüggesztett csüngésbe tudunk kerülni, ami nagyon pozitív hatással van a gerincre, mert távolítja a csigolyákat egymástól. Elmondható, hogy nem csak preventív hatása van, hanem rehabilitáció is lehet ez a jógatípus, és ezt már a teljesen kezdők is kipróbálhatják.
Ha valaki soha életében nem jógázott, akkor is elmehet aerial jóga órára?
Gulyás Lara: Akkor is. Nem kell semmilyen előképzettség. Kétfajta óratípus van, az egyik, amikor csípőmagasságban a csípőcsont vonalánál van a hammock, a másik pedig az, amikor térdmagasságban van. A két mozgásforma között annyi a különbség, hogy az alacsony állású, térdmagasságban lévő kifejezetten gerincjóga. Azt szoktam javasolni, aki először úgy érzi, hogy messze áll még tőle, hogy fejjel lefelé lógjon, felfüggesszük a levegőben, az először erre az órára jöjjön. Itt is ugyanúgy hintázunk, mert a földtől 30 centire vagyunk, viszont nem annyira intenzív a nyújtás része. Nem mondanám, hogy maga az óra nem intenzív, de kifejezetten erősítő, rehabilitációs gyakorlatok vannak beleépítve, és nyújtások, hajlékonyság szempontjából ez az óratípus a kedvezőbb kezdőknek.
Az alacsonyabb állású órát kismamák is látogathatják, számukra is van egy külön óratípus, a várandósság teljes ideje alatt végezhetik ezt a mozgásformát. Mivel a hammock ad egy alátámasztást, és könnyebben tudnak bele kapaszkodni, kényelmesen hátradőlni, nagy pocakkal is ideális edzés.
Az időseknek is az alacsony állásút szoktuk javasolni, mert már jelen van a csontritkulás és egyéb problémák, de a senior feladatsor direkt nekik lett kifejlesztve. Tulajdonképpen kortól és tapasztalattól függetlenül bármikor bele lehet ebbe kezdeni.
Vannak ellenjavallatok erre a mozgásformára?
Gulyás Lara: Kizáró okok az akut vagy krónikus megbetegedések, amik a fejet érintik. Illetve ha valakinek szürkehályog van a szemén, vagy valamilyen egyéb szemsérülése, fülgyulladása vagy fülproblémája van, amelyek tiltják a fejjel lefelé helyzeteket. Ugyanígy kizáró ok az epilepszia, és a hasonló jellegű betegségek.
Hogy kerültél közel ehhez a sporthoz?
Gulyás Lara: Én eredetileg fitneszedzőként végeztem, aztán hatha jógaoktatóként, és inspirációt kerestem a saját stúdiómhoz. Ekkor láttam egy lányt Youtube-on, aki hammockozott. Elkezdtem utánajárni, hogy pontosan mi is ez, és ahogy keresgéltem, rábukkantam az oktató képzésekre. Ez akkor még nem volt Magyarországon, egy müncheni stúdió szervezett egy amerikai képzést a Born to Fly Academy szervezettel.
Először autodidakta módon a Youtuberól tanulgattam. Aztán rendeltem egy hammockot, először rossz eszközt, jóga swinget rendeltem, aminek van hat pici kapaszkodója, de ez másra jó. Végül megrendeltem a jó hammockot is. Közben rátaláltam a képzésre, amit 2014-ben sikeresen el is végeztem, de utána még 1 évig nagyjából csak a magam gyakorlására használtam a megszerzett tudást. A sima jógaóráimra járó vendégek unszolására vittem be a hammockot, és mindenkit belógattam inverz pózban. Annyira nagy siker volt, hogy úgy döntöttem, belevágok és elkezdtem heti szinten oktatni 2015-ben. Beszippantott ez a közeg, ezért ma már csak ezzel foglalkozom.
Fotó: Morvai Tamás
Honnan indult az aerial jóga?
Gulyás Lara: Mint annyi minden, ez sport is Amerikából indult el. Alapvetően cirkuszos múltja van ennek és az ehhez hasonló sportoknak. Viszont P!nk a Super Bowlon fellépett egy hammockos koreográfiával, attól kezdve pedig egész Amerika hammockozni akart. Így került be a fitnesz iparágba.
Ha valaki arra adja a fejét, hogy elkezd ezzel a sporttal foglalkozni, akkor tud otthon gyakorolni?
Gulyás Lara: Azt gondolom, hogy működik, ha valaki Youtube-ról, Instagramról kezd el tanulni, hiszen én is így kezdtem el, teljesen autodidakta módon. Ma már könnyen elérhető forrás arról, hogy hogyan tudod megcsinálni a gyakorlatokat. Száz százalékban lehet otthon végezni.
Sőt, a Covid alatt be kellett zárnunk, de mi kiosztottuk a stúdióból az eszközöket, a vendégek fölfúrták otthon a hammockokat, és online tartottunk órát, miközben mindenki az otthonából jelentkezett be. Nagyon mókás volt.
Egyedül arra kell figyelni, hogy biztonságosan legyen felhelyezve a hammock, és hogy jó helyről rendeljék magát az eszközt.
Mekkora térigénye van ennek a sportnak, ha otthon akarunk gyakorolni?
Gulyás Lara: Ha az egyszerű aerial jógáról beszélünk, akkor az egy átlag polgári lakásnak a belmagassága, 250-260 centiméter. Ha valaki légtornázni szeretne, annak a trükkök, átfordulások, repülések miatt már kell a minimum 3 méter feletti belmagasság, de inkább 3,5 méter.
Az aerial jógához az kell, hogy ne ütközzön az ember a bútorokba. Ezt úgy mérhetjük le, ha az ember oldalsó középtartásban kinyitja a kezét, és körbefordul. Szükséges, hogy ez az átmérő minden oldalról meglegyen.
Milyen biztonsági előkészületek szükségesek, hogy sérülésmentesen gyakorolhassunk?
Gulyás Lara: A stúdióban gumipadló van, mint a játszótereken. A teljesen kezdőket viszont nem szoktuk magukra hagyni, az oktatók mindig figyelik őket például egy alap inverz pózban. Ilyenkor odalép az oktató, többször megmutatja, kontrolláljuk a belemenetelt.
Bármilyen hihetetlenül is hangzik, ezt egyszer-kétszer megcsinálja a vendég, és utána ez valahogy ösztönösen jön az emberből. Sok esetben előjönnek az ősi természetes mozgásminták, mint a csimpaszkodások, lógások, csüngések, amik bennünk vannak evolúciósan. Ezek ebben a mozgásformában felébresztésre kerülnek.
Viszont vannak olyan vendégek, akik nagyon félnek, esetleg bepánikolnak, mert előhozhat egyéb gátlásokat, blokkokat, ami benne van az emberben. Ezért fontos, hogy az oktató tényleg odamenjen, megfogja, támasztékot adjon, amíg a gyakorlatot végzik. Otthon azt szoktam javasolni, hogy tegyék le az ágyból a matracot, vagy valami ehhez megfelelő dolgot a talajra, és először úgy gyakoroljanak. Egy vékony, egyszerű matrac képes megszüntetni a leeséstől való félelmet.
Az elmúlt tíz évben nálunk nem volt olyan, hogy valaki lepottyant volna, mert a lépések nagyon logikusan vannak felépítve. A három és fél éves kisfiam itthon reggeltől estig csüng ezeken az eszközökön. Nyilván a matracot otthon alá szoktam tenni, biztos, ami biztos.
A jógának is több típusa van, van erőnléti, van meditációs, és így tovább. Az aerial jóga melyikhez hasonlít inkább?
Gulyás Lara: Külön lehetne szedni itt is az óratípusokat például core tréningre, vagy egy nagyobb nyújtásos órára, viszont ennek az irányzatnak, bár aerial jógának hívják, valójában a pilates az alapja. A pilatesnek van egy erős core központja, ami alapvetően egy erősítő blokkot feltételez.
A másik része az, hogy ebben a mozgásformában nagyon sok aktív nyújtás van, a harmadik pedig, hogy nagyon sokszor fel kell kapaszkodnunk, fel kell húznunk magunkat.
Fotó: Csibrik Annamária
Észre sem veszed, hogy hányszor húzod föl magadat az órán, és ezáltal hányszor csinálsz erősítő mozdulatokat. Van egy nagyon erőteljes erősítő hatása, ami gyakorlatilag a törzsizmokat, vázizomzatot erősíti meg érezhetetlenül, ugyanakkor nagyon-nagyon lágy az óra a hintázás miatt.
A végén pedig relaxációval zárunk, amikor belefekszünk, belebújunk a hammockba és csak lélegzünk. Ez egy flow jellegű óra, ami hol erősebb, hol inkább a nyújtás van a fókuszban.
Milyen hosszú egy óra?
Gulyás Lara: Nálunk 60 perces. Azért emelem ki, hogy nálunk, mert az USA-ban 75 percesek ezek az órák, de ott minden ilyen óratípus 75 perces. Itthon 60 percesek az aerial jóga órák és 90 percesek a légtorna órák. Az USA-ban 75 percesek és 120 percesek. Mások az ügyfélszokások. Magyarországon nem lehet jól kialakítani ezeket az órarendben, mert meg van szabva, hogy délután hánytól tudnak jönni legkorábban. A magyaroknak ebből a szempontból beszűkültebb az idejük, és maximum 60 percet szánnak átlagosan az idejükből a sportra.
A fizikai előnyein túl milyen pozitív hatása van még az aerial jógának?
Gulyás Lara: Nagyon fontosnak tartom ezzel a mozgásformával kapcsolatban, hogy az aerial jóga nagyon erős önbizalomnövelő. Amikor valaki először jön, csak körbetekintget, nem mer úgy hozzászólni a többiekhez. De eltelik két hét, és már sokkal nyitottabban, vidámabban vesz részt a közösségben. Színes hammockok vannak, mindenki válogat a színek közül, valahogy kinyílnak nálunk az emberek. Ez célom is volt, hogy egy közösséget hozzunk létre itt Magyarországon.
Facebookon most körülbelül 1900-an vagyunk, ami rengeteg. 2023 év végéig 57 oktató végzett már nálam oktatóképzésen. Az országban szinte mindenhol elérhető már ez a sport. Azt látom, hogy egy nagyon erős közösség jött létre, és kikapcsolódni járnak hozzánk az emberek, imádják ezt a mozgásformát. Időről időre ki szoktam küldeni egy kérdőívet a vendégeknek, és nagyon sokan elmondják, hogy ők életükben soha nem sportoltak, soha nem voltak kitartóak semmiben, de ez az a mozgásforma, ami mindig ad egy új, pici kihívást, amitől már ott az órán sikerélményed lesz.
Amikor meg tudsz csinálni egy gyakorlatot, azt érzed, hogy sikerült valami, és büszke lehetsz magadra. Szépnek, nőnek érezheted magad. Ez egy önjutalmazás, ami mindenkinek kell, de itt nem kívülről jön a megerősítés. Ez a sport segít minket abban, hogy érezzük a saját értékeinket, és ezt 60 percen belül megkapja az ember.
Van súlyhatár?
Gulyás Lara: Nincs.
Rengeteg ilyen üzenetet kapunk, sokan aggódnak ezen. De nem kell félni, mert maga a felfüggesztés több tonnát elbír, az eszközöknek, a szereléknek, a hammock anyagának is 900 kiló/egy tonna körül van a teherbírása. Mivel a hammock alátámasztást ad, egy nagyobb súlyú vendég is pillanatok alatt megtanulja saját magát felemelni, felhúzni.
Van, akinek egy-két gyakorlat nyilván hosszabb ideig tart, de mindenkinek más ad nehézséget. Viszont például egy alap inverz pózt, amikor a fejjel lefelé lógunk a levegőben, ezt tényleg súlytól, nemtől, kortól függetlenül bárki meg tudja csinálni. Az alapgyakorlatok, mind-mind teljesen kezdők számára elsajátíthatóak. Ez a lélekemelő része, mert önbizalmat ad.
Fotó: Molnár Márta
Ha felkeltette az érdeklődésedet ez a sport, itt megtalálod Lara stúdióját az órarenddel együtt!