Vannak napok, amikor könnyedén végigcsinálod a legkeményebb HIIT edzést is, aztán akadnak olyanok, amikor a takaró alól sem akarsz kibújni. És ez rendben is van így! A mozgás a menstruáció alatt is fontos, de jó, ha tudod, a ciklusod melyik szakaszában milyen mozgásforma végezhető biztonsággal. Zsirai Eszter személyi edző tanácsokkal és videón bemutatott gyakorlatokkal segít eligazodni.
A menstruációs ciklusunk nemcsak arról szól, hogy az ágyban gubózva, csokit majszolva, melegítő párnát ölelve vészeljük át a menstruáció első napjait. Ez egy komplex rendszer, ami minden egyes nap befolyásolja, hogyan érezzük magunkat testileg és lelkileg.
Korábban írtunk már róla, hogyan hozhatod ki a legtöbbet a ciklusodból étkezéssel és mozgással. Zsirai Eszter, a TRÄNING személyi edzője most abban segít, hogy a mozgás a menstruáció alatt, és a teljes ciklusodhoz igazodva is biztonságos és élvezetes legyen.
Amikor az energiaszint az egekben
“A ciklus első két hetében vagyunk a legjobb erőben és akkor vagyunk a legaktívabbak” – magyarázza Eszter, hozzátéve, a testünk ekkor termeli a legtöbb ösztrogént és tesztoszteront, valamint kollagént is, ami energizál és segíti az izomépítés folyamatát.
“Ilyenkor érdemes a keményebb edzéseket beiktatni” – véli a Testnevelési Egyetemen végzett szakember.
Indul a menstruációs ciklus második szakasza – így válassz mozgás formát
Az ovuláció után érdemesebb kímélő üzemmódba kapcsolni. Az első néhány nap után az ösztrogén és a tesztoszteron termelés csökkenni fog, és szépen emelkedni kezd az progeszteron szint.
Ebben a szakaszban érdemes elkezdeni lelassítani az edzéssel, ilyenkor ugyanis egyes tanulmányok szerint könnyebb lesérülni sportolás közben.
Mozgás a menstruáció alatt: biztonságosan és hatékonyan
Az ezután következő szakasz pedig már maga a menstruáció.
“Általánosságban nem érdemes a menstruáció alatt állóképességet fejlesztő gyakorlatokat végezni és érdemes a hasizmot is kímélni” – magyarázza Eszter.
Szerinte sokaknak a menstruációs ciklus első pár napja szokott általában kritikus lenni, sportolás szempontjából is. A mozgás a menstruáció alatt is fontos ugyanakkor, ezért aki tud, annak ilyenkor is érdemes valamilyen laza mozgást végezni.
“Ez lehet séta, egy kis kerékpározás, vagy akár csak egy rövidebb mobilizáló, nyújtó gyakorlatokból álló testmozgás. A mozgás tényleg segíteni tud a görcsökön.” – mondja Eszter biztatóan.
Nézzük hát azokat a gyakorlatokat, amiket a menstruációt megelőző néhány napban, illetve a mensturáció alatt is biztonsággal végezhetsz.
A cikk a galéria után folytatódik!