Sokan ismerjük az óriási tüzet, amely erőteljesen ég bennünk, amikor új dologba kezdünk. Hatalmas erővel megyünk napról napra előre. Azonban a tűz könnyen kialszik, ha fogy a ráfordított figyelmünk. Megtalálni a sárgán kikövezett utat, mint mindenben, kihívást jelent. De hogyan alakítható ki és tartható fent hosszútávon a jóga életmód? Ehhez hoztunk most pár gondolatot.
Ami nekünk bevált:
1: A kevesebb gyakran több:
A gyakorlás hosszát, illetve intenzitását mindig a pillanathoz igazítjuk. Azonban jó lehet egy minimum időtartamot meghatározni, amelyet a jógaszőnyegen szeretnénk tölteni.
2: A megszokás ereje:
A szokásaink biztonságot adnak, ezért jó ötlet szokássá tenni a gyakorlásainkat. Például így: minden reggel 7 órától 30 percet meditálok, bármi történjék is.
3: Jógaprogram:
Mi kifejezetten szeretjük a tervezhetőt, ezért gyakran, ha valamilyen új szokást szeretnénk bevezetni, akkor a már meglévőkön is változtatnunk kell, hogy legyen elegendő tér az újnak. Például, ha minden reggel szeretnék 30 percet meditálni, akkor az előző estét úgy szervezem, hogy ne okozzon problémát 30 perccel korábban kelni. Pl. összekészítem a jógázáshoz szükséges dolgaimat, előkészítem a reggelimet stb.
A jóga nemcsak testmozgás, hanem főként életvitel, ezért oktatóként feladatunknak tekintjük azt is, hogy a gyakorlókat segítsük a jóga mindennapi életükbe illesztésében. Erről szól az első, 30 napos jógaprogramunk, amely a Merülés elnevezést kapta. Egyfajta “vissza a természet(es)hez” irány ez.
A tél a befelé fordulás ideje. Lehetőséget kapunk arra, hogy felülvizsgáljuk a szokásainkat, melyek azok, amelyek előremutatnak, és melyek, amelyek visszahúznak bennünket. Mi az, amit erősítenünk kell magunkban, és mi az, amitől ideje megválnunk, mint túlérettől. A testünktől pontos iránymutatást kapunk, ha kellően érzékennyé válunk rá ismét.
4: A közösség ereje:
Individualista korban élünk, elfelejtjük, hogy mindannyian hasonló nehézségekkel küzdünk, és hogy az élet gondjaiban osztozunk.
Egy-egy csoportos óra, elvonulás, közösséghez való csatlakozás abban támogat minket, hogy megtapasztaljuk: a különbözőség látszat, a mélyben nagyon is egyformák vagyunk. Ez a felismerés paradox módon önmagunkhoz segít közelebb kerülni: elfogadni magunkat annak, akik vagyunk, mindenestül.
Mi volna a jóga, ha nem ez? És mi volna a boldogság, ha nem ez?
5: Egyensúly:
A jóga életmód egyensúlyra tanít, arra ösztönöz, hogy stabil belső (és ez által külső) teret teremtsünk, A mindennapjainkban kapkodjuk a fejünket, annyi inger zúdul ránk. A nagy lármában elvész a belső hangunk, könnyen bizonytalanná válhatunk. A jóga gyakorlása megtanít minket összpontosítani, hogy történjen bármi körülöttünk, egyensúlyban maradjunk. Erre eszköz például: a dristi (fókuszpont).
Jóga életmód: több, mint testmozgás
A legtöbben csukott szemmel éljük a mindennapjainkat, robotként reagálva a helyzetekre, mondván: „Ehhez hasonlót már tapasztaltam”, „Láttam, ahogy a környezetem csinálta/ja.” …stb., ezzel téve lehetetlenné az igazi, élő választ.
A szokásaink és örökölt mintáink összepréselnek, és rabbá tesznek bennünket.
A jóga egyik óriási ereje abban rejlik, hogy fénnyel világítja meg a homályban levő területeket, érzékennyétesz a testünk, lelkünk jelzéseire.
A testtartások elenyésző részét képezik a jóga rendszerének, de nem lebecsülendő az erejük. Rugalmassá teszik a testet, és a légzés-mozgás összhangja kisimítja a lelket.
Mindemellett:
* segíti a sejtmegújulást,
* gyógyulási folyamatokat indít el,
* kezeli, illetve megelőzi a stresszt,
* segít az alvászavaron, a vérnyomásproblémákon stb.
Míg legtöbben a jógát, mint mozgásformát ismerik, nemcsak a testtartásokat tehetjük a mindennapjaink részévé.
A jóga mint életmód
A jóga egyik legnagyobb hozadéka, hogy figyelmessé válunk önmagunkra és a környezetünkre. Érzékelni kezdjük azt, hogy milyen nyomot hagyunk, hogy kiként és miként élünk.
Tudatára ébredünk annak, hogy tetteinknek milyen következményei vannak, legyen szó arról;
* hogyan fordulunk magunk felé,
* milyen érzéseknek és gondolatoknak engedünk teret,
* hogyan állunk az önelfogadással, azaz mennyire támogatjuk önmagunkat,
* milyen ételeket fogyasztunk,
* hogyan kommunikálunk, hogyan fejezzük ki magunkat.
A test azonnal válaszol minden helyzetre, a nehezekre és kellemetlenekre megfeszül és ellenáll, a jólesőekre örömmel és a kényelem érzésével reagál.
Persze azt, hogy egy-egy helyzet jó-e, vagy rossz, az elme dönti el, ami azt jelenti, hogy a testi egészségünk kulcsa mindig a kezünkben van. Csak képessé kell válnunk bármely helyzetben meglátni a jót, mert ott van!
A jóga az itt és most tudománya, túl kondicionáltságon és traumákon.
Amint megjelenik a derű, a könnyed örömteli lét érzete, bizonyítéka lesz annak, hogy a jóga életmód számunkra is valósággá vált.
Hajrá!