Még ha csak egy-egy rövid nekiveselkedés is, minden testmozgás javít testi és mentális egészséged megőrzésében. Erre számíthatsz, ha a napi 10 perces séta a rutinod részévé válik.
Jótékony hatása nemcsak a hosszú, kimerítő túrázásnak, hanem már a kisebb sétáknak is van.
Ezek kiváló alternatívát jelenthetnek, ha félsz belevágni egy hosszútávú fitnesz programba. A Huffpost cikke összeszedte, milyen előnyökkel jár, ha a mozgást beépíted a napi rutinodba. Spoiler alert: egy darab 10 perces séta hosszú távon nem lesz elég, de kezdésként tökéletes.
A Centers for Disease Control and Prevention intézet szerint heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgás javasolt – mondjuk minden hétköznap 30 percben. Egy dinamikus séta pont megfelel a célra. Az ajánlás szerint emellett heti 2 alkalommal érdemes erősítő edzést is beiktatni.
Míg egy nyúlfarknyi – mondjuk 10 perces – séta azért nem lesz elegendő, hogy teljesítsd a minimálisan javasolt napi testmozgás adagot, ha háromszor megteszed ugyanezt, az már elég lehet. Ha meg mégsem jön össze, kezdhetsz még rövidebb etapokkal, mindenképpen hasznos lesz a szervezetednek.
“Az adatok azt mutatják, hogy nemigen tudunk rosszabbat tenni saját testünkkel, mint hogy mozgásszegény életmódot folytatunk” – mondja Dr. Samantha Smith, sportorvos a Yale Medicine-nél. A testmozgás hiánya jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a stroke és a szívroham kockázatát, de egyéb megbetegedések okozója is lehet.
Persze jókora ugrást jelenthet a nulláról elérni a heti 150 percnyi testmozgást. Úgyhogy nyugodtan kezdj kevesebbel. A szakértők is hangsúlyozzák, hogy a kevés még mindig több a semminél.
Bár tényleg nem tűnik soknak, már az a napi 10 perces séta is hozzátesz fizikális és mentális jóllétedhez.
Kattintsd végig a galériát és tudd meg, hogyan!
Fotó: Unsplash
Jamie Shapiro, a University of Denver Sport & Performance Psychology programjának professzora és társigazgatója szerint “a puszta felkelés és mozgásba lendülés – akár csak az irodai székből vagy otthon a kanapéról vagy az ágyból – aktiválja teljes szervezetünket, így energizálva minket.” Úgyhogy az a 10 perces séta gyorsan be fog indítani!
Hozzáfűzte még, hogy szereti ezeket a rövidebb testmozgás-löketeket „mikroszüneteknek” hívni, és megjegyezte, hogy „bár a legtöbb embernek nem sok szabadideje van egy munkahéten, valószínűleg mindenki be tud préselni azért a napi rutinjába néhány mikroszünetet.”
Ez nemcsak általános energiaszintünket növeli, de a munkahelyi kiégés veszélyét is csökkenteni.