Biztos láttál már rúdon pörgő-forgó, mutatványokat bemutató nőket és férfiakat – akár a saját ismeretségi körödből is a Facebookon egy-egy fotó erejéig. Lehet, hogy már te is elgondolkodtál azon, milyen lehet ez a sport? Hogyan képesek megtartani magukat méterekre a föld felett, mintha lebegnének, alig érintve a rudat a testükkel? Utánajártunk, miért is tartják egyre többen felkapott sportnak a rúdtánc műfaját!
A rúdtánc eredete
A rúdtánc többszázéves mozgásformákból eredeztethető, mint az indiai mallakhamba vagy a kínai rúd. A mallakhamba főleg a férfiak sportja volt, akik egy farúdon végeztek különböző akrobatikus mozdulatokat. A kínai rúd eszköze hasonlóbb a ma használt rúdhoz. Ez az utazó cirkuszok artistáinak eszköze volt, egyes források szerint a cirkuszi sátortartó rúdja körül mutattak be kacifántos atletikus elemeket.
A ma elterjedt fitnesz irányzat Fawnia Mondey nevéhez kapcsolódik.
A rúdtánc ma már komoly sportnak számít, rengeteg fizikai erőt és rugalmasságot igényel.
Pole dance, vagy pole power?
Mind aerob, mind anaerob testedzésnek megfelel, attól függően, hogy a sport mely ágát gyakoroljuk. A pole dance, vagy exotic pole, esetleg rúdtánc cardio az akrobatikus elemeket táncmozdulatokkal köti össze. Általában zenére kell mozogni, itt kerül elő a magassarkú is, és fontos, hogy a mozdulatok kecsesek legyenek.
A pole fitnesz, avagy power pole lényege a különböző pózok és azok kombinálása. Ez a verzió kifejezetten erőnléti mozgásforma, nagyon igénybe veszi a sportolót, nem csak fizikai, de szellemi szinten is. Muszáj koncentrálni, hiszen a rúdról meglehetősen nagyot lehet esni.
„Kapaszkodni kell.” – mondja nevetve Szabó Viki (Polever, Szombathely), aki majdnem 9 éve foglalkozik rúdtánccal, több korosztályban és nehézségi szinten is edz csoportokat. Viki elmondta, hogy már az elején azzal a céllal vágott bele a rúdsportba, hogy később edzőként is működhessen, mivel nagyon megtetszett neki ez a sport.
Csoportjaiban a gyerekektől az ötven pluszos korosztályig megfordulnak nála edzeni vágyók.
Rúdtánc minden korosztálynak
A gyerekek 8 éves kortól járhatnak, az ő óráikon hosszabb bemelegítést tart, sok tornászgyakorlatot végeznek, utána mennek csak át a szerre. Meglátása szerint nagyon jót tesz ez a mozgásforma a gyerekek izomfejlődésének, hajlékonyságának. A tornászgyakorlatok (kezdve az alapokkal, mint a bukfenc, kézen és fejen állás) segítenek a gyerekeknek megismerni, koordinálni a saját testüket.
A felnőtteknél egy bemelegítés, átmozgatás után már a szerrel folytatják. Ők azért szeretik ezt a sportot, mert teljes odafigyelést igényel: egy aerobikkal szemben itt teljesen kikapcsolhatnak, mivel nem csak a testet, de az elmét is igénybe veszi az óra.
A rúdtánchoz szükséges magasfokú koncentráció kizárja a hétköznapok gondjait minden rudazó fejéből.
Gátlásoktól a sport élvezetéig
A sport megítélése az utóbbi években egyre jobb lett. Főleg, mert egyre inkább látják sportként ezt az emberek, egyre kevésbé kapcsolják hozzá a sztriptízbárok erotikus mivoltához.
Ezt magam is tanúsíthatom, hiszen én is próbáltam és szerettem ezt a sportot. Dombai Szilvit így ismertem meg, aki aggodalmaim ellenére tárt karokkal fogadott az óráin. Szilvi 2010-ben ismerkedett meg ezzel a sporttal, autodidakta módon, videók alapján tanult, majd 2013-ban saját stúdiót nyitott (Pole Sport & Fitness Studio, Pécs).
„Egyre inkább elfogadott mozgásforma a rúdsport. Ezért sokat tettek azok a profi rúdsportolók és a versenyszervezők, akik teljes mértékben a sport keretein belül bonyolítják le a világversenyeket. Népszerűsége abban rejlik, hogy gyorsan lehet benne fejlődni és változatos. Nagyon jól ki lehet kapcsolódni a csoportos órákon, miközben észrevétlenül erősödünk. Jobb lesz a tartásunk és azt látom, hogy a lányok, nők önbizalma is helyreáll.”
Tóth Eszter két éve kezdett el rúdtáncolni, azóta lelkes sportoló, olyannyira, hogy már otthon is edz: saját rudat állított fel a lakásban. Eszter mind a power pole, mind az exotic órákon részt vesz Vikinél, de saját elmondása alapján az exotic verzió nem áll annyira közel hozzá.
„Pózokból is jobban szeretem, amit izomból kell nyomni, nem kecsességből.” Számára ez a kihívásokról szól és az erőnlétről.
Fotó: Presinszki Ákos
„Mióta rudazok, folyamatosan cserélni kell a ruhatáramat, mert úgy megizmosodott a hátam meg a kezeim. A kolléganőm kérdezte, nem félek-e attól, hogy nagyon izmos leszek. Azt válaszoltam: nem, mert azért járok.”
Dobos Szilvi 3-4 éve egy lánybúcsún próbálhatta ki a rudat, és annyira megtetszett neki, hogy belevágott a sportba. Hogy nehéz volt-e elkezdeni?
„Az eleje igen, de annyira lekötött, hogy egy új, eddig ismeretlen mozgásformát csináltam, hogy a nehézsége fel sem tűnt.” Szilvi a túlsúlya miatt magánórákon kezdte az edzéseket, de mára megváltozott a szemlélete.
„Vicces, mert pont a rúdtánc sokat segít elfogadni magam. Kiderült, hogy a valódi bajom nem a méretekkel, hanem a fizikai korlátaimmal van. Láttam, hogy hétről hétre lehet fejlődni, ez segít, hogy elfogadjam, ha a dolgok lassabban alakulnak. Amit nem tudsz, azt meg lehet tanulni és kit érdekel, mekkora vagy, ha jól mozogsz?”
Elmondása szerint a csoport, ahova jár nagyon befogadó, nincs megkülönböztetés. Viki is erről számolt be a saját stúdiója kapcsán. Szerinte mindenkinek más és más korlátokkal kell szembenéznie, legyenek azok mentális vagy fizikális korlátok.
A rúdtánc egy teljes testet és elmét igénybevevő sport, amely sokféle igényt ki tud elégíteni. Aki izmosodni, erősödni szeretne, ugyanúgy megtalálja benne, amit keres, mint az, aki a saját nőiségéhez szeretne kapcsolódni.
Dombai Szilvi szerint „mindenki számára elérhető ez a sport. Előképzettség nem szükséges az edzéshez. Mindenki a saját tempójában halad és fejlődik és ez a legfontosabb! Egyszer a rúdsportot is érdemes kipróbálni! Lehet, hogy pont ebben leli örömét valaki és segíti át a mindennapokon.”
A kor, alkat, súly, fizikai erőnlét nem akadály, csak bele kell vágni. Ám vigyázat! A rúdtánc fokozott örömöt és ennek nyomán súlyos függőséget okozhat!
Ha vonz a tánc, a tánc világnapjáról és az ez alkalomból ajánlott programokról itt olvashatsz!
Főkép: Shutterstock