Erősíti a láb, gerinc és törzs izmait, korrigálja a lúdtalpat, fejleszti a szem-kéz koordinációt és még a csapatmunkára is megtanít. A falmászás egy természetes, ösztönös mozgásforma, amivel a tanulási nehézségekkel küszködő gyerekeknél is komoly eredmények érhetők el. Mutatjuk, miért válaszd ezt a mozgásformát gyermekednek.
Bár elsőre ijesztőnek tűnhet, és aki próbálta már tudja, hogy komoly kihívást jelentő edzésforma, a falmászás valójában egy saját testsúlyos alternatív fitnesslehetőség, ami szakszerű oktatással és odafigyeléssel semmivel sem extrémebb, mint bármelyik másik sport. Számos előnye van ugyanakkor a gyerekek fejlesztésében, mind fizikai, mint mentális oldalról.
Külföldön már a terápiás mászás fogalma is létezik, amit sajátos nevelési igényű, figyelemzavaros vagy diszlexiás gyerekeknél nagy sikerrel alkalmaznak. Itthon még csak most kezd bekerülni a köztudatba a mászás, mint sportolási lehetőség, de már több falmászóklub biztosít falmászás oktatást gyerekeknek is. Ilyen az ország legnagyobb alapterületű és legnagyobb falfelületű mászócsarnoka, a Spider klub is, ami óbudai és budaörsi termébe egyaránt várja a mozogni vágyókat.
Hoztunk 7 okot, amiért érdemes ide a gyerkőccel ellátogatnod.
Fotó: Spider Klub
Mert a kiskorban esetleg kimaradt mászási korszakot pótolhatja itt a gyerek
A horizontális mászás a baba fejlődésében elengedhetetlen. Ha ez a korszak kimarad, az később diszlexiás, diszgráfiás, egyéb tanulási nehézségeket okozhat. Ilyen esetekben segíthet a mászás vertikális irányú, korosztálynak megfelelő fejlesztése, amivel látványos eredmények érhetőek el.
Mert a kreatív gondolkodásmódot fejleszti
Ebben a sportágban a kevésbé atletikus alkatú gyerekeknek is hamar sikerélménye lehet, hiszen a mászás tulajdonképpen egy megoldandó rejtvény: néha vissza kell lépni, új fogásokat keresni, vagy elölről kezdeni a teljes utat. Erősíti emellett a sok-sok padban töltött órától legyengült hát- és lábizmokat is, és a tartást is javítja.
Mert fejleszti a koncentrációt
Mászás közben intenzív összpontosításra van szükség – akár éppen mászik, akár a társát biztosítja a gyerek. Ennek köszönhetően a mászó gyerekek az iskolában is hosszabb ideig képesek koncentrálni, kevésbé kalandozik el a figyelmük egy tanórán.
Mert fejleszti a szem-kéz koordinációt
A kezek és lábak használatának összehangolásához komolyan oda kell figyelnie a gyerkőcnek. Minél előbb sajátítja el ezt egy gyerek, annál könnyebb dolga lesz később a bonyolult mozgásformáknál. A mászás ezért kiváló alapja vagy kiegészítője lehet bármilyen más sportágnak.
Mert önbizalmat ad
A mászásban elért sikerekkel a gyerekek megtanulják, hogyan hozzanak gyors és felelősségteljes döntéseket, milyen úton érhetik el leghatékonyabban a céljaikat. Bízniuk kell a saját fizikai erejükben és észbeli képességeikben, ami magabiztosságot ad nekik. Ez pedig az életük több területére is kihat.
Mert segít a félelmek leküzdésében
A beltéri mászás során biztonságos körülmények között tudják felfedezni saját határaikat és képességeiket.
Fejlőttként hajlamosak vagyunk rá, hogy anélkül adjuk fel, hogy egyáltalán megpróbálnánk, a gyerekek többsége viszont nem korlátozza be magát ilyen módon. Nekik természetes, hogy egy adott feladatot a képességeiknek megfelelően oldjanak meg, és figyelmen kívül hagyjanak minden külső behatást és kényszert.
Feszegetik a határaikat azzal, hogy egyre magasabbra másznak, esetleg kipróbálnak egy olyan utat, amiről úgy gondolnánk, hogy még nem nekik való.
Mert bizalomra és csapatépítésre tanít
A mászás remek lehetőség a csapatmunka elsajátítására is. Meg kell bízniuk egymásban és segíteni a másikat a problémák megoldásában. A türelmüket is fejleszti, hiszen gyakran fordul elő, hogy a mászópartner megpihen az út felénél, esetleg gondolkozik a következő lépésén.
Fotó: Spider Klub
Főkép: Spider Klub