Kalandra fel! Ritkán jelenik meg ez a gondolat bennünk, amikor valami egészen új, számunkra ismeretlen dologba kezdünk. Nagyobb eséllyel kap teret a félelem, az izgalom és a teljesítménykényszer. Azonban a jóga az elfogadás, a megengedés tere, amit legtöbben nem ismerünk. Állandó elvárással fordulunk magunk és a külvilág felé, így természetes, hogy mindannyian belefutunk néhány csalódással teli pillanatba. Hogyan tudod elkerülni a buktatókat? Nézd meg, hogy mi az a 7 kezdő jóga hiba, amire ha odafigyelsz, a te utad is könnyebb lehet!
Érdekel, melyik a 7 – szerintünk – legfontosabb és gyakori kezdő jóga hiba? Akkor kattintsd végig a galériát, eláruljuk!
Mindenhol azt halljuk, hogy hagyjuk el a komfort zónánkat, lépjünk az ismeretlenbe, merjünk spontának lenni. A határok feszegetése rendkívüli mértékben tudja fejleszteni az embert, de fontos, hogy a test jelzéseit ne hagyjuk figyelmen kívül.
Tízből kilenc gyakorlónál előfordul, hogy túlfeszíti a határokat, legyen szó a gyakorlás fizikai, vagy éppen lelki oldaláról.
Habár kívülről a jóga sokak számára nem tűnik megterhelőnek, mégis, erősen igénybe veszi a testet. Fontos, hogy a jógaórák során jelen legyünk és érzékeljük, hogy mi zajlik a testünkben.
Milyen jelzéseket küld a testünk és mit jelentenek ezek a jelek?
Sokak számára a gyakorlás során megélt testi visszajelzések dekódolhatatlanok eleinte, de minél többször állsz a jógaszőnyegedre és figyeled meg, mi történik, annál közelebb kerülsz önmagadhoz és önmagad megértéséhez.
Fotó: Sallai Máté
Nézzünk pár példát általánosságban megélt jelzésekre:
Testi fájdalmak:
Egy általános jógagyakorlás keretén belül sajnos nincs mindig lehetőség arra, hogy minden gyakorló folyamatos figyelmet kapjon, ezért érdemes az oktatóhoz vagy akár gyógytornászhoz fordulnod, ha csukló, váll, deréktájéki, vagy combhajlító fájdalom jelenik meg.
A pulzus megemelkedése:
A gyakorlás során minden mozzanatnak megvan a maga célja (légzőgyakorlatok, tartások, relaxáció stb.). Általánosságban elmondhatjuk, hogy a szőnyegen töltött idő alatt nem célunk a pulzus megemelése. Ha felgyorsul a légzésed mozgás közben és nem tudsz azzal összhangban mozogni (pl.: belégzés nyújtózás, kilégzés összehúzódás) érdemes lelassítani, és megengedni a testnek, hogy megálljon, megpihenjen. A lassítás szükségességének további jelei lehetnek a szájon át történő légzés, gyors szívverés, kipirult arc, kapkodó mozgás.
Unalmasnak tartod a jógaórát:
Ez nem mindig az oktató hibája. 🙂 Természetes, hogyha valahol kevesebb az inger, akkor azt unalmasnak véljük, és várjuk, hogy végre történjen valami.
Azonban érdemes megfigyelned, hogy mi zajlik benned egy gyakorlás során:
- figyelmet fordítasz-e a légzésedre, a mozgásodra
- gondolati szinten utazgatsz-e (múltba, jövőbe)
- a saját szőnyegeden belül tartod-e a figyelmed, vagy nézelődsz?