Mai világunkban folyamatosan elérhetőek vagyunk, mindig történik valami, állandó a zaj. Habár korunknak vannak előnyei, hiszen az átlagéletkor növekszik, az életszínvonal magasabb, mint eddig bármikor, a 2000-es évek legnagyobb kihívásai az idegrendszer terhelése következtében kialakult egészségügyi problémák. Ilyenek például a depresszió, a magas vérnyomás, a deréki sérv, a cukorbetegség, az asztma… A jó hír, hogy létezik egy eszköz, amellyel mindezek kezelhetők: a jóga az egyik legjobb stresszoldó, mutatjuk, hogy miért!
Jóga stresszoldásra: hogyan segít?
A jóga nem csak a testtartásokat foglalja magába, összesen 8 különböző ága van, amelyeket gyakorolva rendet tehetünk és tarthatunk az életünkben.
A légzés mint stresszoldó
A jóga egyik eszköze a helyes légzés gyakorlása. Ha csak a nyers fizikai oldalát nézzük, akkor a megfelelő légzés létrehozza testünkben az oxigén-széndioxid egyensúlyt, amely által kinyílik az egészéghez vezető ajtó.
A különböző légzéstechnikákkal elérhető a sportteljesítmény javulása, a betegségekből való gyógyulás, a lelki egyensúly.
Mivel a légzés minősége befolyásolja az idegrendszer működését, a legjobb stresszoldó. A lassú légzés a paraszimpatikus (pihenés/emésztés) idegrendszeri választ, míg a gyors a szimpatikus (üss/fuss) idegrendszeri választ váltja ki.
Emlékszel a tanácsra, hogy ha valami felbosszant, számolj el lassan tízig, mielőtt beszélsz vagy cselekszel?
Azonnali gyorssegély és a leghatékonyabb mód a feszültség oldására, ha becsukod a szemed, és elkezded figyelni a légzésedet. Csak figyeld, hogyan lélegzel, már ettől meg fog változni a mintája! Kezdd el nyújtani a be- és kilégzéseket, és próbálj meg 1-3 másodperces szünetet tartani közöttük! Pár perc után kisimulsz és érezni fogod a stresszoldó hatást!
Márciusban indul Stresszoldás – 5-részes légzésprogramunk, mely rövid, otthon – akár napközben – végezhető gyakorlatokat próbálhatsz ki, amelyek nyugalmi állapotba hozzák szervezetünket. A linken találod a további infókat!
A mozgás mint stresszoldó
A jóga a sportokhoz képest olyan, mint a filmekben a lassított felvétel, a hatékonysága azonban óriási.
Minden egyes testtartásnak megvan a jelentősége és célja, hogy hova irányul, mely testrésszel dolgozik, és az milyen lelkiállapot-változást eredményez. Egy harcos 2-es pózban például az erővel dolgozunk, a helytállást, a beleállni tudást, a biztos alapokat szolgálja.
Mozgás közben hormonok szabadulnak fel, többek között endorfin (boldogsághormon). Megváltozik a kedélyállapotunk, dolgoznak az inak, ízületek, szalagok, nyúlnak az izmok, rugalmasabbá válik a test és a lélek. A jóga bizonyos ágai, mint a jin jóga egészen mélyrehatóak, a vázrendszerig érnek, erősítik a csontozatot, újrahuzalozzák az idegrendszert.
Már napi 20-30 perc jógával hatalmas változásokat indíthatsz el az életedben
Márciusban indul a Jóga kezdőknek – 12 részes jógaprogramunk, amelyet úgy alakítottunk ki, hogy mindenki számára fejlesztő, és hasznos információkkal teli útmutató legyen. Lehetsz kezdő, újrakezdő vagy gyakorlott jógázó, a program neked szól, ha szeretnéd a gyakorlásod stabilabbá és pontosabbátenni!
…és más eszközök
Ez alkalommal nem beszéltünk a jóga valódi nagyágyúiról, a relaxációról, koncentrációról és meditációról, de fontos megemlítenünk őket, mert velük teljes a kép. Ezekhez kitartásra és önfegyelemre van szükség, a jógapózok azonban kiválóan megalapoznak hozzájuk. Innen folytatjuk!
Főkép: Sallai Máté