Randiappok, üzenetváltások, első randik. Aki manapság társkeresésre adja a fejét, nagyrészt különböző online oldalakat és alkalmazásokat hív segítségül. De segítség ez valójában, ha a másik fél szó nélkül eltűnhet mögötte? Hogyan keres társat, veszít el barátokat és szakad le a szüleiről egy mai harmincas szingli? Dolly Alderton Szellemek című regénye kiváló korrajz a mai világ szerelemkereséséről.
Harmincasok regénye – magadra ismersz, így vagy úgy
A Szellemek főszereplője Nina George Dean, aki a regény kezdetekor tölti harminckettedik születésnapját, a történet végén pedig a harmincharmadikat. Nina szingli gasztrokönyvíró, friss lakástulajdonos, aki igyekszik lavírozni szülei, barátai, a munkája és a társkeresés között. Igazán hétköznapi alaptörténet, könnyű hozzá kapcsolódni mai harmincasként. Személy szerint konkrét pontokban azonos a saját harminckettedik évem története Nináéval. Pedig nem élek Londonban és nem írtam szakácskönyveket sem.
Mégis hasonló problémákkal találkozom: vannak szingli barátaim, kisgyermekes barátaim, éppen házasuló barátaim. Vannak néha idegesítő szomszédaim, és így tovább. És persze vannak szellemeim is, mert ennyi idősen már van múltunk, a múltban pedig szellemek is megbújnak.
Megtaláltalak, el ne tűnj!
Nina egy hosszú kapcsolat, majd pár egyedülálló év után párkeresésre adja a fejét. Mit is választana erre a célra, ha nem egy randiappot? Manapság egyszerű és gyors eszköze a társkeresésnek, mivel egy kattintással már a telefonunkra is kerülhetnek ezek a szoftverek.
Nina beszél is arról, milyen természetességgel jövünk-megyünk a farzsebünkben ezer meg egy potenciális szerelmi jelölttel. Talál is magának egy izgalmas férfit, Max-szet, akivel hamar egymásba gabalyodnak. Hónapokon át tartó boldogságuk viszont egyszeriben meginog, amikor a férfi eltűnik. Dolly Alderton nagyon pontosan fogalmazza meg azokat az érzéseket, amelyek egy ghosting kapcsán felmerülnek az emberben. De mi is az a ghosting?
Ha nem találkoztál vele, szerencsésnek mondhatod magad. A ghosting nemes egyszerűséggel annyit tesz, hogy a másik fél eltűnik az életedből. Nem reagál üzenetekre, hívásokra, e-mailekre, semmire. Hirtelen megszakad a korábban boldognak ígérkező kapcsolat. Mit lehet ilyenkor tenni?
Ritka eset, hogy fogjuk magunkat és a másikhoz sietünk, mert általánosan bevett vélekedés, hogy ez egy agresszív reakció. Pedig a másik fél pont passzív-agresszív elutasítást hajtott végre rajtunk.
A ghosting egyik legkellemetlenebb része, hogy nem kapjuk meg a minket gyötrő kérdéseinkre a válaszokat. A másik félnek nincs elég bátorsága tisztességes, elvárható módon azt mondani, hogy ne haragudj, én ezt ezért és ezért nem szeretném folytatni.
Inkább kilép az életünkből, bennünk szégyenérzetet és fájdalmat hagyva. Így jönnek létre a szellemek, immár nem ódon padlások zugaiban, hanem a telefonunk bitjei között.
Szellemek és szerelmek
De Dolly Alderton nem csak egy szimpla szerelmes regényt írt nekünk. Azért is könnyű együttérezni Ninával, mert más kapcsolataiban is találhatunk hasonlóságot a saját életünkkel.
Nem tapasztaltál még ghostingot, de egyre távolabb érzed magad kisgyermekes barátaidtól? Szüleid korosodásával, esetleges betegségek megjelenésével felnőttesebben kell viselkedned? Nina történetében ilyen és ehhez hasonló érzések és tapasztalások is megjelennek.
A lassan átalakuló barátságok, a szülő-gyermek szerep megfordulása is kardinális kérdés a harmincas éveinkben. Az írónő könnyedén, szórakoztató iróniával írja le a mai világot, a benne található embereket és a köztük bonyolódó kapcsolatokat. A 21. század kiadó a 21. század harmincas szinglijeiről kiadott könyve igazi tükör. A mi korosztályunk már sokkal inkább tud kapcsolódni egy Ninához hasonló karakterhez, mint a hasonlóan „örök szingli” Bridget Jones-hoz. A Szellemek így hát remek olvasmány szombat délutánra egy finom gin-tonikkal kísérve!
Ha érdekel a környezetvédelem és a természet, ne hagyd ki a márciusi Nincs időm olvasni kihívás kötetét se! A méhek történetéről itt írtunk!