Egyre több szülő számára válik kulcsfontosságú gyermeknevelési irányelvvé a tudatos jelenlét, azaz a mindfulness, és az érzelmi öngondoskodás mintáinak átadása. Sokan életmóddá formálják a pillanat megélését, az itt és most-ban való tartózkodást, amihez Suzy Reading „Nyújtózz az égig, mint egy hegy” könyve is számos gyakorlati tanácsot ad. Növekedésközpontú gondolkodás, önsegítő napló és érzelmi nevelés: mutatjuk a legérdekesebbeket.
Nem csak önmagunk, de a gyermekek fejlesztéséhez is.
Fotó. libri.hu
Gyermeknevelés a tudatos jelenlét „eszköztárával”
Szülőnek lenni felelősség, hiszen a hozzáállásunktól, gyermeknevelési módszereinktől, a velük kialakított kapcsolatunktól (is) nagymértékben függ gyermekeink személyiségfejlődése, mentalitása, későbbi énképe.
Bár nem léteznek speciálisan szülők számára létrehozott intézmények, a felelős szülők mégis igyekeznek minden útjukba kerülő követ megmozgatni annak érdekében, hogy a lehető legjobban szerepelhessenek életük kitüntetett vállalásában.
Beszerzik az összes létező gyermeknevelés témában írott könyvet. Különféle online szülői csoportokhoz csatlakoznak, szakemberek előadásait hallgatják, új technikákat fejlesztenek ki és csiszolják a meglévőket.
Suzy Reading a Nyújtózz az égig, mint egy hegy című könyve is olyan darab, amit bátran ajánlunk minden, a tudatos jelenlét iránt érdeklődő szülő könyvespolcára. A pszichológus és jógaoktató írónő a könyvben a szülők és gyermekek számára egyaránt elsajátítható mindfulness-technikákat oszt meg olvasóival, hiszen a gyermekek esetében ugyanannyira kiemelkedőnek tartja az öngondoskodást segítő eszközök elsajátítását, mint az őket nevelő felnőttekében.
De hogyan kezdjünk ehhez hozzá?
Az érzelmi öngondoskodás fogalma és eszközei
Az érzelmi öngondoskodás Reading definíciója szerint a következő:
- a saját egészségünkről való gondoskodás
- testi-lelki táplálék
- ezen belül pedig olyan táplálék (testi és lelki), amely nem csupán a jelenben élő énünkről gondoskodik, hanem a jövőbeliről is – például tudatos táplálkozás, testmozgás, pozitív gondolkodás stb.
Reading szerint a rendszeres és helyesen gyakorolt érzelmi öngondoskodás segít abban, hogy folyamatosan feltöltve tarthassuk az energiatartalékunkat, ezáltal könnyebben átvészeljünk megterhelő helyzeteket és felépüljünk azokból.
Segít megnyugodni, a minket ért történéseket feldolgozni, az újakra felkészülni, valamint türelmet és kedvességet gyakorolni, együttérzővé válni. Mindezzel felvértezhetjük magunkat a hétköznapi kihívásokra, kellőképpen rugalmasakká, leleményesebbekké válhatunk.
Érzelmi öngondoskodás a gyakorlatban
Fotó: Shutterstock
Readingtől a könyvben kapunk néhány könnyen a hétköznapokba építhető tanácsot az érzelmi öngondoskodás és a tudatos jelenlét gyakorlásához, nem csak szülőként, de a gyerekeknek is:
1: Szülőként is gyakran szembesülünk olyan élethelyzetekkel, amikor tanácstalannak érezzük magukat. Ilyen esetekben jól jöhet egy kis útmutatás. Miért ne készíthetnénk el hát mi magunk? Ezt szolgálja az akár gyerekeinkkel együtt is megírható önsegítő napló, melybe lejegyezzük közös bakancslistánkat, közös emlékeinket, élményeinket.
2: Meghitt és rendkívül nyugtató lehet a közös és/vagy egyéni mandala színezés is, amikor a figyelmünket teljesen és céltudatosan a színezésre fókuszáljuk.
Beszéljünk gyermekeinkkel az érzelmekről, tisztázzuk az egyes érzelmek szerepét és azt is, hogy mikor jelentkeznek. Például a bűntudat arról küldhet számunkra üzenetet, hogy egy helyzetben nem a saját elvárásaink, erkölcsi szabályaink szerint viselkedtünk, ezért előbb vizsgáljuk meg az érzést, majd döntsük el, hogy miben kell változtatnunk.
3: Tanuljuk meg gyermekeinkkel a növekedésközpontú gondolkodásmódot, mely szerint:
- úgy tekintünk a képességeinkre, mint formálható, folyamatosan módosítható tulajdonságokra, melyek támogatják egyéni fejlődésünket
- legyünk bátrak belevágni bennünket érdeklő új dolgokba
- használjunk tudatosan konstruktív, megerősítő, pozitív szavakat. például: a „nem vagyok képes elvégezni ezt a feladatot” helyett „még adok időt magamnak arra, hogy felkészüljek”
- ha hibát követünk el: ne ostorozzuk magunkat (önkép)romboló szitkokkal, hanem úgy tekintsünk mindezekre, mint tanulságokra, melyek talán új lehetőségek felé vezetnek bennünket.
4: Naponta ajándékozzuk meg magunkat (mikro)pihenéssel, miközben a légzésünkre figyelünk, mantrázunk, meditálunk vagy elmegyünk egy elmetisztító, testfrissítő sétára.