Mitől jó egy önismereti könyv? Hogyan használjuk a legeredményesebben? Kiválthatja-e a terápiát? Önsegítő könyvből rengeget van a piacon, de kevés olyan jót olvastunk, mint az Öntöző, a Mélylevegő Projekt új kötete. A könyv két szerzőjével, Gál Dóra Szabinával és Juhász Bettinával beszélgettünk a könyv kapcsán önismereti buktatókról, újévi célkitűzésekről és mentális egészségről.
A Mélylevegő Projekt neve talán ismerősen csenghet, hiszen az elmúlt években szép kis követőtábort duzzasztottak maguknak a közösségi média platformjain. Színes képekbe ágyazva, közérthetően foglalkoznak a mentális egészség témájával. 2021-ben jelent meg Elmerülő című kötetük, amelyben jobban megismerhetjük a különböző mentális betegségeket és a mentális egészséget is. Az Elmerülőben megismert általános pszichés jelenségek után, a frissen megjelent Öntöző című kötetük az egyénre fókuszál. Ez a könyv gyakorlatilag egy munkafüzet, amit a saját tempónkban tölthetünk ki, miközben feltérképezhetjük a saját magunkat. A Mélylevegő Projekt Öntöző című könyvét Gál Dóra Szabina, Juhász Bettina és Pető Dorina írta. Interjúnkban Gál Dóra Szabinával és Juhász Bettinával beszélgettünk a könyv születéséről.
Fotó: Frank Fruzsi
Honnan jött az ötlet, hogy egy önsegítő könyvet írjatok? Miért éreztétek szükségét?
Gál Dóra Szabina és Juhász Bettina: A könyv inkább az önismereti, mintsem az önsegítő kategóriába sorolható. Igaz, hogy számtalan hasonló témájú olvasmány található a piacon, ezt azonban pszichológusok írták. Ezzel egyöntetűen nem ígérünk sem világmegváltást, sem azonnali megoldást az olvasónak. Ugyanakkor elindíthat egy úton, ami az önismeret felé tart. Úgy éreztük, hogy napjainkban ugyan egyre elfogadottabb az, ha valaki pszichológushoz jár, még mindig sokan vannak, akik továbbra is tartanak a terápiától, vagy anyagilag nem engedhetik azt meg maguknak. A könyvvel őket igyekeztünk megszólítani.
Amellett, hogy elindíthat az önismeret útján, előnye, hogy lehetővé teszi, hogy a kitöltő a saját tempójában haladhasson. Így a könyv végeztével mindenki szabadon mérlegelhet, hogy szükségesnek érzi-e a szakemberhez való fordulást vagy sem.
Mik a nehézségei egy ilyen feladatnak?
G.D.Sz. és J.B.: Az önismeret egyénfüggő, pontosan ezért fontos személyessé tenni azt. A könyvben mindenki ugyanazokat a kérdéseket fogja látni, de a megadott válaszok egyénenként eltérőek, személyesek. Jelentős különbség a könyv és egy terápiás ülés között, hogy előbbi egy pszichológussal ellentétben nem képes további felmerülő kérdéseket megválaszolni. Emiatt fontos, hogy a kérdések ne menjenek túl mélyre és ne szakítsanak fel mélyen nyugvó sebeket.
Fotó: Frank Fruzsi
Kiválthatja-e egy ilyen munkafüzet a terápiát vagy inkább csak megelőlegezi, kiegészíti azt?
G.D.Sz. és J.B.: A könyv nem válthatja ki a terápiát. Ugyanakkor mind a terápia kiegészítőjeként, mind önmagában megállja a helyét. Utóbbi értelmében fontos, hogy önismeretre az egészségesen működő személyeknek is szüksége van, így szuper útmutatóként szolgálhat önmagunk felfedezése kapcsán. A könyv során tett felfedezések, felmerülő kérdések pedig bevihetők a terápiás ülésekre is.
Milyen tapasztalatokkal, tanulságokkal bővültetek az Öntöző írása során?
G.D.Sz. és J.B.: Egyrészt azzal, hogy fontos elszakadni a saját nézőpontunktól. Az, hogy egy általánosabb látásmódból szemléljük a témákat, segít elkerülni, hogy túl specifikusak legyenek a gyakorlatok.
Másrészt lényeges tapasztalat volt számunkra, hogy nekünk is van hova fejlődnünk a könyv által vizsgált területeken. Például sokszor nekünk is nehéz nemet mondani, időt szakítani a pihenésre, így a kiégés abszolút fenyeget.
Mikor és kinek érdemes kézbe venni ezt a kötetet?
G.D.Sz. és J.B.: Az önismeretnek nincs kiteljesedése. S mivel nem beszélhetünk egy olyan állapotról, melyben az ember 100%-ig ismeri minden érzését, reakcióját és ezzel saját magát, így a könyv bárki számára hasznos lehet.
Különösképp ajánljuk azoknak, akik új élethelyzetben vannak vagy épp nagy rajtuk a nyomás és szeretnének megtanulni megfelelően kapcsolódni a hétköznapokban.
Szintén hasznos lehet azok számára, akik vágynak arra, hogy jobban megismerjék az erősségeiket, ezzel pedig magabiztosabbak lehessenek a mindennapok során.
Itt az új év. Ilyenkor mindenki szeret számadást készíteni. Miért van erre igénye az embernek? Segíthet ebben az Öntöző?
G.D.Sz. és J.B.: Az újév általában magával hoz egyfajta lezárás iránti igényt. Jó érzés összegezve látni, mi minden történt velünk az elmúlt év során. Mi az, amit elértünk, és amiért hálát adhatunk. Eredményeinket vizualizálva pedig saját magunkat is megerősthetjük. Ha pedig valami nem sikerült, átgondolhatjuk, vajon mi miatt történt úgy, ahogy, leszűrhetjük a tanulságokat, például, hogy irreálisan sokat vártunk-e el saját magunktól. Az év összegzésének tapasztalatait pedig be tudjuk építeni a következő évünk megtervezésébe. Ezekben a folyamatokban szintén hatalmas sgítséget jelent az önismeret. Az Öntözőben pedig külön célkitűző fejezet is található, ami segíthet az új év tervezgetésében.
Fotó: Frank Fruzsi
Lehet-e erőltetni az önfejlesztést? (Akár magukkal szemben, akár, ha másnak adunk egy ilyen könyvet ajándékba?)
G.D.Sz. és J.B.: Általánosan elmondható mind a terápiák, mind az egyéni önismereti folyamatok esetében, hogy akkor működnek a leghatékonyabban és érhető el általuk a legoptimálisabb eredmény, ha az egyénnek megszületett a belső motivációja. Az Öntöző ugyanakkor azért lehet szerintem jó ajándék, mert nem muszáj egyből leülni és elkezdeni kitölteni. Ha pedig valaki nekikezdett, a saját tempójában haladhat, és bármikor leteheti, majd újra felveheti, ha kedve tartja.
Hogyan használjunk jól egy önsegítő könyvet?
G.D.Sz. és J.B.:
A legfontosabb aspektus, amit érdemes szem előtt tartani, hogy egy önismereti könyv nem alkalmas sem diagnózis felállítására, sem a terápia helyettesítésére. Nem fog instant megoldást hozni vagy az összes problémánkat megoldani. A legtöbb, amit tehetünk egy ilyen könyv kitöltésekor, az az, hogy őszintén válaszolunk a kérdésekre.
Ha ez nehezen megy, érdemes rajta eltöprengeni, vajon miért jelent mindez nehézséget. Ha pedig a könyv végére értünk, érdemes figyelni, hogy ne hagyjuk, hogy hamisan elragadjon minket az érzet, miszerint mindent megtettünk a mentális egészségünkért, hiszen ez koránt sincs így. Ugyan az Öntöző hozzájárul a mentális egészség fejlesztéséhez, nem meríti ki azt. Lelki jóllétünk ennél jóval komplexebb.
Főkép: Frank Fruzsi