Apró kicsi lények, zümmögve közlekednek, és mézet állítanak elő. A világ legtermészetesebb kis lényei, talán óvodában pont méhecske volt a jeled, vagy annak öltöztél farsangkor. Hogyan fedeztük fel a méhek izgalmas világát? Milyen egy mai méhész élete? Mi történik velünk, ha már nem zümmögnek többé? Maja Lunde nagysikerű könyve, A méhek története minden kérdésedre választ ad!
Volt, van… lesz? – A méhek múltja, jelene és jövője
Maja Lunde 2015-ben jelentette meg nagysikerű regényét A méhek története címmel, ami 2017-ben Németország legnépszerűbb könyvévé vált, majd végül trilógiává nőtte ki magát. Nem véletlenül.
Bár a környezetvédelem, a fenntarthatóság elég száraz téma lehet, Lunde kiválóan csempészi be ezt a topikot a történetszálakba.
A könyvben ugyanis rögtön három, különböző idősíkban élő ember életét követhetjük végig, akiket az évszázados különbségek és nagy földrajzi távolságok ellenére összeköti valami.
- Angliájából Williamet, a biológia kutatóját és vetőmag kereskedőt ismerhetjük meg.
- 2007-ből George mesél nekünk, aki az Amerikai Egyesült Államok Ohio államában méhészként dolgozik.
- Tao pedig 2098-ban él Kínában és kézi beporzóként dolgozik.
William, George, Tao és a méhek története
Lunde nem a méhekről szóló tudományos információkkal, vagy a környezetvédelmi figyelemfelkeltéssel ragadja meg a figyelmünket. Rengeteget tanulunk ezekről az apró lényekről, akik létfontosságú szerepet töltenek be az ételeink létrejöttében, de az író kellően nagy hangsúlyt fektet az emberi kapcsolatokra is.
A méhek története lapjain három teljesen különböző család, idősík, földrajzi hely rajzolódik ki, mégis átszövi őket a méhek létezése, vagy éppen nem-létezése.
William, George és Tao mind egyszerű, valós emberi problémákkal küzdenek, ezért nagyon könnyen tudunk kapcsolódni hozzájuk: legalább egyikükkel biztosan találunk közös pontot. William gyakorlatilag depresszióban szenved, és népes családja mellett megpróbál visszatalálni az igaz szenvedélyéhez, a kutatáshoz. George keresi a kapcsolatot egyetemista fiával, aki inkább az írással foglalkozna, mint a méhészettel. Tao pedig keményen dolgozik fiáért, aggodalmát viszont egy váratlan baleset tetézi.
Ijesztő jövőkép – Új remény
A méhek története magyar kiadásának borítója baljóslatúan szürke égbolt alatt szintén szürke ipari épületeket ábrázol, a cím felett egyetlen méhecskével. A borító nem véletlenül nem vidám, de annál figyelemfelkeltőbb. Ha a méhekre gondolunk, inkább virágos rétek jutnak eszünkbe. Akkor miért e borongós borító?
Talán azért, mert már a könyv külseje is egy figyelmeztetés: vigyáznunk kell arra, amink van, mert nem biztos, hogy mindig a mienk is marad!
Hogy vigyázhassunk, segít a Libertine kiadó különleges kiadása. Maja Lunde kötete ugyanis a márciusi közös olvasmány a Nincs időm olvasni kihívásban. Ha a kiadónál vásárolod meg a könyvet, akkor virágmagmixet kapsz a kötet mellé ajándékba. Mind a Libertine honlapján, mind az Instagram oldalukon, de még az ajándék virágmag QR-kódját leolvasva is hozzájuthatsz az egyszerű ültetési instrukciókhoz. A regény kiváló lelki és szellemi táplálékot nyújt neked, miközben a virágültetéssel te magad is rengeteg táplálékot biztosíthatsz a méhecskéknek idén tavasszal!
Ha lemaradtál a NIOK februári olvasmányáról, ne aggódj, itt olvashatsz róla!