„Nem baj, ha néha padlóra kerülsz, csak állj talpra mielőbb” – az alábbi bölcsesség a közkedvelt japán írótól, Shunmyo Masunotól származik. Előző könyve, A Zen, az egyszerű élet művészete is nagy siker volt és nemcsak a spirituálisan gondolkodók körében. Új könyve, a Nyugalom sem fog csalódást okozni.
Az előző könyv, abban adott támpontokat, hogy rátaláljuk a belső utunkra, az új pedig a félelmeinktől való megszabadulást hivatott segíteni. Már a címe is sokatmondó: Nyugalom, 48 lecke a kiegyensúlyozott élethez.
Fotó: 21.századi kiadó
Valós probléma vagy kreált?
„Zen buddhista szerzetes lévén számtalan emberrel beszéltem már a problémáikról. Végtelenül sokféle alakot öltenek ezek a gondok, de ha osztályoznom kellene őket, a legtöbbjük valamilyen szorongás, aggodalom, kétség alakjában jelentkezik.
Figyelmesen hallgatva a különféle bajokat, a következőt vettem észre: szinte nincs olyan probléma, amely mögött ne valamilyen téves észlelés, hibás feltevés, helytelen benyomás vagy képzelt félelem rejlene. Merem állítani, ezek a félelmek nélkülöznek bármiféle valóságalapot.
Mindenkinek a saját problémája a legnagyobb
Így van ez azokkal a dolgokkal is, amelyek gúzsba kötnek bennünket és lehúzzák a szellemünket. Nézzük tárgyilagosan: legtöbbször árnyaktól rettegünk. A zenben a gyakorláshoz tartozik, hogy megismerjük a zengónak nevezett szólásokat, közmondásokat. Az anekdotákból, régi iratokból származó zengók segítenek megérteni a zen bölcsességét és gyakorlatát. A könyvben több helyen találkozhatsz majd velük, és a kötet végén sorrendben össze is gyűjtöttük őket.
„Teljes szíveddel egyél és igyál” – ez is egy zengo, amely arra tanít, ne hagyjuk, hogy felesleges dolgok elvonják a figyelmünket. Ha épp teázol, figyelj csak a teázásra, ha eszel, figyelj csak az evésre. Mindez teljesen kézenfekvőnek tűnhet, de ha ügyelünk rá, hogy a gyakorlatba is átültessük ezeket a szokásokat, képesek leszünk az itt és most-ra összpontosítani.
Az elengedés a problémamegoldás titka
Amint ezt sikerül megvalósítanunk, megóvjuk magunkat a felesleges idegeskedéstől, és elménk is lecsillapodik. Ahelyett tehát, hogy azon aggodalmaskodnánk, mit hoz a jövő, koncentráljunk csak az itt és mostra. A lényeg a szabadság, az elengedés, a hátrahagyás. Így már képesek leszünk élvezni nyugodtabb, lazább, pozitívabb önmagunkat” – foglalta össze a mester.
A mester, azaz Shunmyo Masuno egy négyszázötven éves zen buddhista templom főpapja Japánban, és díjnyertes zen kerttervező. Könyve, a Nyugalom, 48 lecke a kiegyensúlyozott élethez elméletek helyett praktikus, egyszerű gyakorlatokat ajánl: tanácsaival apró lépésekben, finoman hangolja át a gondolkodásunkat.
Ez a könyv tulajdonképpen egy eszköz, amelynek 48 leckéje és csaknem 30 zen szólásmondása segít abban, hogy elfogadd magadat, és örömödet leld a korábbinál nyugodtabb, higgadtabb, pozitívabb énedben.
Főkép: 21. századi kiadó